Škola byla náš druhý domov, bude těžké se tam vracet, říkají studenti den po střelbě

Škola byla náš druhý domov, bude těžké se tam vracet, říkají studenti den po střelbě
Policie je stále uvnitř budovy.
Mezitím i k filozofické fakultě v Praze lidé nosí květiny a svíčky. A pokládají je i na prostranství u náměstí Jana Palacha.
Vláda České republiky na sobotu 23. prosince vyhlásila státní smutek.
Tragická střelba, kdy vrah zabil 14 lidí a dalších 25 zranil, šokovala nejen Česko.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Tomáš Klézl Jakub Plíhal, Tomáš Klézl
Aktualizováno 22. 12. 2023 14:01
Lidé od čtvrtečního večera zapalují svíčky a přinášejí květiny k pražskému Karolinu, sídlu Univerzity Karlovy, aby uctili památku obětí čtvrteční střelby na Filozofické fakultě. Zemřelo při ní 14 lidí, 25 jich bylo zraněno. "Škola pro nás byla bezpečné místo. Teď bude těžké se tam vrátit," shodují se truchlící studenti. Památku obětí uctil i premiér Petr Fiala.

Ve čtvrtek kolem třetí hodiny přecházel student Daniel Zbuzek Mánesův most. Měl namířeno k zastávce Staroměstská, tam už ale nedošel. Z budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se začala ozývat střelba.

Neuběhlo ani 24 hodin a mladý muž v klobouku pokládá svíčku na pietní místo před školou. V očích se mu lesknou slzy. "Nemohl jsem spát. Neuvěřitelně mě to zasáhlo," říká pro Aktuálně.cz roztřeseným hlasem.

Je jedním z tisíců lidí, kteří v den po tragické střelbě přišli uctít památku 14 obětí k budovám Univerzity Karlovy. Největší pietní místo vzniklo před Karolinem, historickým sídlem školy, které leží 700 metrů od místa činu. Prostranství před budovou se okolo půl dvanácté zcela zaplnilo truchlícími lidmi, přesto zde vládne spíše ticho.

"Stále nevím, jestli mezi nimi nejsou i nějací mí studenti," říká u Karolina externí vyučující z filozofické fakulty, který si nepřál být jmenován.

Střelba šokovala všechny. I ty, kteří se v budově zrovna nenacházeli nebo oběti osobně neznali. "Filozofická fakulta byla pro spoustu lidí jako druhý domov. Bezpečné místo plné vědění a umění. Nejspíš se už ale nebudu cítit tak bezpečně jako předtím," sděluje student filozofické fakulty Vojtěch Šimeček.

"Je to obrovská tragédie pro všechny. Cítím zármutek, strach. Všichni lidé, co na té fakultě jsou, si zakládají na sounáležitosti, je to přece filozofická fakulta. Nevím, jestli to zůstane jako dřív. Předtím nikoho vůbec nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát," dodává Kryštof Gajda, který na fakultě studuje sociologii.

"Fakulta je kamarádské místo, kde můžete v knihovně na čtyři hodiny nechat notebook a pak se k němu vrátit. Teď ale bude těžké se tam vracet," míní další studentka.

Kolem desáté hodiny přišel uctít památku obětí i premiér Petr Fiala (ODS). "Držme prosím v těchto těžkých chvílích při sobě," vyzval premiér a poděkoval policistům, záchranářům i novinářům za jejich práci. Vláda vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek.

 

Právě se děje

Další zprávy