Foto: Město s unikátním zámkem zůstává v pasti restitucí

Foto: Město s unikátním zámkem zůstává v pasti restitucí
Přístupová cesta k zámku v Červené Řečici, nedávno vyhlášenému za Národní kulturní památku.
Zdejší zámek je hlavní dominantou malé tisícihlavé obce. Jeho vznik se datuje přibližně do druhé poloviny 12. století. Od té doby prošel pochopitelně mnoha přestavbami a ještě více majiteli.
Nejdříve sloužil jako palácová tvrz, poté byl přestavěn na gotický hrad a v 16. století na opevněný renesanční zámek s pozdější barokní dostavbou. A právě ono dosud prakticky kompletně dochované opevnění z něho činí unikátní stavbu nejen v rámci kraje, ale i republiky.
Bohužel však byl posledních několik dekád spravován více než hanebně. Za komunistů byl pod správou Místního národního výboru, který veškerý inventář zámku v podstatě nechal rozkrást či zničit a například v 60. letech pak sloužily místní barokní reprezentační sály jako sýpky na obilí.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
9. 8. 2015 19:45
Vítejte v Červené Řečici, městečku, jež je roky v neřešitelné situaci. Pozemky v okolí má blokované kvůli nevyřešeným církevním restitucím. A v srdci města ční unikátní zámek. Jenž málem spadl.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy