Foto: Kostnici v Kutné Hoře zachraňují před pádem. Rozebírají přitom pyramidy z lebek

Foto: Kostnici v Kutné Hoře zachraňují před pádem. Rozebírají přitom pyramidy z lebek
Právě se díváte na jednu z nejslavnějších českých staveb, kostnici v Sedleci v Kutné Hoře.
Za poslední rok před pandemií sem zamířilo skoro půl milionu návštěvníků, a jde tak o jednu z nejnavštěvovanějších českých památek. Ovšem ještě nedávno jí podle zdejší farnosti hrozilo zřícení.
Kostel nad kostnicí totiž roky kvůli vlhkosti a nestabilnímu podloží pomalu padal. Momentálně je nakloněn o osmdesát centimetrů od svislé osy. "Je to jen o malinko méně než šikmá věž v Pise," říká Krejčí (vyšší šikmá věž v Pise je vykloněná o 4 a půl metru, pozn. red.). Až před sedmi lety započatá rekonstrukce dokázala naklánění stavby zastavit.
"Opadávaly kusy omítek, trpěla kostní výzdoba. Rozpadaly se nám oltáře, některé byly i porostlé mechem," vypočítává Krejčí problémy podzemní kostnice.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
3. 12. 2021 18:36
Za rok 2019 ji navštívilo skoro půl milionu lidí, a je tak jednou z nejslavnějších českých staveb. Přesto ji kvůli naklonění a vlhkosti hrozilo i zřícení. Řeč je o slavné kostnici v Kutné Hoře. "Do deseti let by kostel klidně mohl spadnout," tvrdí Radka Krejčí ze sedlecké farnosti. Zdejší církev už sedm let opravuje tuto jedinečnou stavbu s desítkami tisíců lebek, jež se sklání téměř o metr.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy