Kde měl možná Ovčáček pátrat. Fotoreportáž z útrob archivu

Kde měl možná Ovčáček pátrat. Fotoreportáž z útrob archivu
Vstupní chodba archivu Knihovny Národního muzea lemovaná vysokými regály plnými svázaných novin a časopisů ze všech období naší země.
Nejstarší tisky pochází z půlky sedmnáctého století, nejnovější jsou dodávány každý den.
Archiv je pro veřejnost uzavřený. Zaměstnáno je zde šest knihovníků, kteří se denně starají o katalogizaci a archivaci starých i nových tisků, případně jejich přípravu k elektronické archivaci.
Pouze každý čtvrtek se dveře archivu otevírají i pro veřejnost. Kdokoliv tak má  možnost pročítat originály starých novin a časopisů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 11. 5. 2015 20:04
Podívejte se spolu s námi do veřejnosti běžně nepřístupných prostor archivu Knihovny Národního muzea v Praze, kde se uchovávají i přes dvě stě let staré noviny a časopisy. Včetně Peroutkových textů.

Spory o Peroutkovo dílo začaly Zemanovým lednovým projevem na pražském fóru k holocaustu, kde hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl tehdy Zeman. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy článek s tímto názvem nenapsal. Sdružení vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. 

Pokud mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nenajde do konce června sporný článek Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, vypíše Zeman z vlastního odměnu pro toho, kdo ho najde. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy