Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy

Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy
Původně Velké pěchotní kasárny v pevnosti Terezín se během druhé světové války změnila v součást židovského ghetta. Konkrétně v této dnes zchátralé budově, známé už jako bývalé Drážďanské (nebo také Žižkovy) kasárny, přežívaly ženy a ve sklepě bylo táborové vězení.
"Prošlo tudy zhruba 150 tisíc vězňů," říká Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín, když nás provází ztichlou ruinou. Většina sem svezených Židů zahynula. A to buď po následné deportaci do koncentračních táborů, nebo jich desetitisíce nepřežily už zdejší žalostné životní podmínky.
Ještě než budeme pokračovat, je nutné ujasnit si jednu věc, aby nedošlo k mýlce. Terezín je v Česku znám především jako toto místo - Malá pevnost na kraji městečka, nechvalně proslulá jako kruté vězení gestapa. Vězení ale fungovalo tak trochu stranou Velké pevnosti - židovského ghetta, o němž mluvíme.
Do žaláře v Malé pevnosti, z kterého je dnes sídlo Památníku Terezín s vlastním rozpočtem nezávislým na obci, se dostávali především političtí vězni z celé republiky. A také zde umírali. Židy ze sousedního ghetta - Velké pevnosti - sem nacisté deportovali jen občas, a to "jen" v případě deliktů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 4. 2021 9:59
Bývalé židovské ghetto v Terezíně je doslova na spadnutí. Město, kterému patří, ale na miliardovou rekonstrukci nemá peníze, navíc už se zadlužilo při minulých opravách. "Pokud objekt nestabilizujeme, tak nám podle statiků nařídí do dvou let demolici," říká Robert Czetmayer z městského úřadu. Pevnostní Terezín je i s ohledem na chmurnou minulost světovým unikátem, jenže masivně a rychle chátrá.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy