Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy

Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy
"Hledáme možnosti všude možně," vypráví lehce zoufale, až rezignovaně Czetmayer. Problém ale mají s povinným podílem města deset až patnáct procent. "Kdyby opravy této budovy stály jen nejoptimističtějších 500 milionů, tak kde má město vzít i těch povinných 50 milionů? Když máme na údržbu chodníků a všeho dalšího jeden a půl milionu ročně?"
Velkou pevnost navštívil před i tehdejší premiér Andrej Babiš a přislíbil pomoc.
Kromě povodní nepomohly statice ani krádeže cihel hlavně v 90. letech. Cihel mimochodem na stavbu padlo podle Hofmana (disponujícího plány pevnosti) asi 400 milionů kusů. Sluší se dodat, že menší část chodeb je opravená a přístupná veřejnosti.
Původně Velké pěchotní kasárny v pevnosti Terezín se během druhé světové války změnily v součást židovského ghetta. Konkrétně v této dnes zchátralé budově, známé už jako bývalé Drážďanské (nebo také Žižkovy) kasárny, přežívaly ženy a ve sklepě bylo táborové vězení. Zobrazit 53 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 4. 2021 9:59
Bývalé židovské ghetto v Terezíně je doslova na spadnutí. Město, kterému patří, ale na miliardovou rekonstrukci nemá peníze, navíc už se zadlužilo při minulých opravách. "Pokud objekt nestabilizujeme, tak nám podle statiků nařídí do dvou let demolici," říká Robert Czetmayer z městského úřadu. Pevnostní Terezín je i s ohledem na chmurnou minulost světovým unikátem, jenže masivně a rychle chátrá.
 

Právě se děje

Další zprávy