Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy

Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy
Původně Velké pěchotní kasárny v pevnosti Terezín se během druhé světové války změnila v součást židovského ghetta. Konkrétně v této dnes zchátralé budově, známé už jako bývalé Drážďanské (nebo také Žižkovy) kasárny, přežívaly ženy a ve sklepě bylo táborové vězení.
"Prošlo tudy zhruba 150 tisíc vězňů," říká Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín, když nás provází ztichlou ruinou. Většina sem svezených Židů zahynula. A to buď po následné deportaci do koncentračních táborů, nebo jich desetitisíce nepřežily už zdejší žalostné životní podmínky.
Ještě než budeme pokračovat, je nutné ujasnit si jednu věc, aby nedošlo k mýlce. Terezín je v Česku znám především jako toto místo - Malá pevnost na kraji městečka, nechvalně proslulá jako kruté vězení gestapa. Vězení ale fungovalo tak trochu stranou Velké pevnosti - židovského ghetta, o němž mluvíme.
Do žaláře v Malé pevnosti, z kterého je dnes sídlo Památníku Terezín s vlastním rozpočtem nezávislým na obci, se dostávali především političtí vězni z celé republiky. A také zde umírali. Židy ze sousedního ghetta - Velké pevnosti - sem nacisté deportovali jen občas, a to "jen" v případě deliktů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
8. 4. 2021 9:59
Bývalé židovské ghetto v Terezíně je doslova na spadnutí. Město, kterému patří, ale na miliardovou rekonstrukci nemá peníze, navíc už se zadlužilo při minulých opravách. "Pokud objekt nestabilizujeme, tak nám podle statiků nařídí do dvou let demolici," říká Robert Czetmayer z městského úřadu. Pevnostní Terezín je i s ohledem na chmurnou minulost světovým unikátem, jenže masivně a rychle chátrá.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy