Fischer, Zeman a Dienstbier dostanou uhlí od čerta

Tereza Krobová Tereza Krobová
5. 12. 2012 12:34
Iniciativa Odstřihnutí chce poukázat na jejich vazby s komunisty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nejen zlobivé děti navštíví ve středu čert v doprovodu Mikuláše.

Studentská iniciativa Odstřihnutí se totiž rozhodla navštívit v převlecích ty uchazeče o prezidentský post, kteří se "provinili" komunistickou minulostí nebo nynějšími "vazbami na tuto nereformovanou a nedemokratickou stranu," jak tvrdí na Facebooku.

"Nově zvolený prezident bude v našich očích významný symbol a chceme, aby nebyl žádným způsobem ušpiněn komunismem," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Tomáš Bartko, jeden z pořadatelů happeningu.

Básničku si tak bude muset připravit Jan Fischer, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman. Ke všem, přímo do jejich kanceláří, by měl mikulášský průvod dorazit mezi 13. a 15. hodinou.

Dvoučlenná výprava

"Pro kandidáty máme připraveno uhlí a krátký text s vysvětlením, proč jim uhlí neseme," popsal Bartko. Dodal, že nikoho předem nekontaktovali.

Výprava bude mít dva členy, Mikuláše a čerta. "Zatím jsme jen malá skupinka kamarádů, ale chceme postupně oslovit co nejvíce lidí," dodal.

"Je nejvyšší čas odstřihnout se od té části naší minulosti, která přinesla mnoha lidem utrpení, ponížení a deformovala charakter společnosti na dlouhá léta dopředu," upozorňují autoři happeningu na svém Facebooku.

"Pokud se od komunistů neodstřihneme nyní, tak bude jejich síla narůstat. Nedopusťme to a odstřihněme se od nich demokratickým způsobem, tedy zejména tím, že je nebudeme volit," dodávají.

Odstřihnutí: jde o naši budoucnost

Právě přímá volba prezidenta je podle Odstřihnutí způsobem, jak vládě komunistů předejít. Ty poslední volby, tedy krajské a senátní, podle iniciativy ukázaly, že komunistické straně  v Česku "ještě neodzvonilo".

"V zahraničí to komentují jako naši kolektivní ztrátu paměti. Pojďme ukázat, že v České republice většina lidí amnézií netrpí. Jde o naši budoucnost, demokracii a svobodu," dodávají.

Prohlédněte si, jak Zeman a Dienstbier žádali o podporu KSČM:

Slušní lidé by tak podle nich měli dát najevo, že si něco takového nepřejí.

Připomenout to chtějí i samotným "hříšníkům". Ve 13:00 tak navštíví Zemana, o hodinu později pak Dienstbiera a nadílku ukončí v 15:00 u Fischera.

"Vadí nám kandidáti Dienstbier, Zeman, Fischer, Bobošíková, Okamura a Dlouhý. Poslední tři zmínění jsou ale momentálně vyřazení, takže uhlí poneseme první trojici," dodává Bartko.

Jednání i falešné billboardy

U prvních dvou kandidátů vadí sdružení především jejich vyjednávání s komunisty.

Na konci listopadu totiž KSČM nabídla prezidentským kandidátům možnost vystoupit před jejím výkonným výborem a ucházet se tak o její podporu.

A zažádat o ni přišli právě Dienstbier a Zeman. Komunisté tak nyní zvažují, ke komu se přikloní.

Fischerova vazba na komunisty se pak týká jeho minulosti, v letech 1981 až 1990 byl totiž členem KSČ. Na to upozornily v minulých dnech i falešné volební billboardy s nápisem "Ti nejschopnější byli v KSČ."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy