Prezidentské námluvy ČSSD a KSČM vrcholí, Ano nepadlo

Martina Machová Martina Machová
5. 12. 2012 13:10
ČSSD chce komunisty přesvědčit, aby voličům doporučili, že společným kandidátem levice je Dienstbier
Kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.
Kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hra o hlasy komunistických voličů v prezidentském klání má své pokračování: Špičky ČSSD se sešly se svými komunistickými protějšky v kanceláři místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Po jedné hodině odpolední zasedli na jedné straně šéf socialistů Bohuslav Sobotka, jeho místopředseda Lubomír Zaorálek a předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc, na druhé pak předseda komunistů Vojtěch Filip, jeho pravá ruka Miloslava Vostrá a komunistický šéfposlanec  Pavel Kováčik.

K jednání byli během dne přizváni ještě místopředseda ČSSD Michal Hašek a místopředseda poslaneckého klubu KSČM Alexander Černý.

Socialisté chtějí české komunisty přesvědčit, aby svým voličům doporučili, že jediným společným kandidátem levice je Jiří Dienstbier.

Vedení KSČM totiž chce po sociálních demokratech záruky, že syn polistopadového ministra zahraničí je skutečně jejich jediným kandidátem, když významní členové ČSSD veřejně vyjadřují podporu jeho rivalovi Miloši Zemanovi. Naposledy se takto vyjádřila místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová nebo čestný předseda Valtr Komárek. 

"Jiří Dienstbier je jediným a oficiálním kandidátem ČSSD, to je všeobecně známo a není potřeba  k tomu cokoliv dodávat," komentoval pochybnosti komunistů Sobotka. To zopakoval i po středečním jednání s tím, že Dienstbiera potvrdil v roli kandidáta na prezidenta ústřední výkonní výbor ČSSD, což je nejvyšší orgán strany mezi sjezdy.

Komunisté se přitom rozhodují mezi stejnými jmény. Minulý pátek byli Miloš Zeman s Jiřím Dienstbierem žádat o jejich podporu na jednání výkonného výboru KSČM, ten ale nerozhodl a jen konstatoval, že obě jména jsou pro něj zajímavá. V sobotu pak zasedne ústřední výbor komunistů - tedy širší vedení, které se opět pokusí mezi oběma kandidáty vybrat.

Předseda komunistů Vojtěch Filip po jednání potvrdil, že komunisté ujištění od ČSSD obdrželi, že s ním seznámí členy ústředního výboru a že se domnívá, že u části z nich může pochybnosti o podpoře Dienstbiera v domovské straně rozptýlit. Sám své preference ovšem říci nechtěl.

Vlastního uchazeče o hradní post pak komunisté nepostavili s odůvodněním, že nechtějí tříštit hlasy na levici.

Komunisté jsou pak stejně jako sociální demokraté vnitřně rozpolceni. Miloši Zemanovi například veřejně vyjádřil podporu původní favorit na komunistického kandidáta na Hrad, jejich europoslanec a někdejší kosmonaut Vladimír Remek. Naopak Jiří Dienstbier má podporu u místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy