Firmy mohou prodávat zboží s Krtečkem, rozhodl soud

ČTK ČTK
4. 5. 2015 15:31
Odvolací soud zrušil předběžná opatření proti společnostem Jerry Fabrics a Bino Europe.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lucie Kalivodová

Praha - Odvolací soud zrušil předběžná opatření proti společnostem Jerry Fabrics a Bino Europe, kvůli nimž dočasně nemohly obchodovat s některým zbožím s vyobrazením filmového Krtka.

Zmíněné firmy zboží vyrábějí na základě licence, kterou jim vnučka autora původního návrhu Karolína Milerová poskytuje.

Odvolací soud rozhodoval v návaznosti na nedávná rozhodnutí Ústavního soudu, jimiž byla tato - již dříve jednou zrušená - předběžná opatření obnovena.

Nyní se tak celou věcí bude zabývat soud prvního stupně, doplnila Milerová.

ÚS se výrobců zastal

Ústavní soud v březnu vyhověl stížnostem výrobců Zdeňka Matějovského a DETOA Albrechtice ve sporu o licence na Krtka, zrušil výrok Vrchního soudu v Praze a potvrdil předběžné opatření krajského soudu uložené firmám Jerry Fabrics a Bino Europe.

Uložil, aby se sporem znovu zabýval pražský vrchní soud a aby v senátu zasedli odborníci na autorské právo.

Sporů mezi firmami vyrábějícími produkty s postavičkou Krtka a jeho kamarádů je více.

Kromě licencí, které poskytuje Milerová, totiž na trhu figurují i smlouvy, které za Milerova života uzavírala jeho advokátka Milena Fischerová, již také autor v roce 2006 určil jako správkyni svého dědictví.

To není ještě ani více než tři roky po jeho smrti vyřešené.

Vnučka podniká s licencemi

Po Milerově smrti v roce 2011 ale vystoupila Milerova vnučka Karolína se smlouvou, na jejímž základě začala podnikat s licencemi.

Fischerová smlouvu považuje za neplatnou. Za celou dvacetiletou vzájemnou spolupráci ji prý Miler o smlouvě s vnučkou neinformoval. Milerová v minulosti uvedla, že Fischerová o její licenční smlouvě věděla od začátku.

Zároveň uvedla, že smlouvy nestojí proti sobě a lze na jejich základě podnikat paralelně.

Přes 150 produktů

Pro generace dětí patří Krtek a jeho přátelé k nejoblíbenějším hrdinům, což se projevuje nejen na prodeji knih a vysílacích práv, ale také řady dalších výrobků, od hraček přes domácí potřeby až k textilu.

Postava Krtka mohla podle odhadu Milerovi (1921 až 2011) vydělat až 200 milionů korun, i dnes Milerovo dílo vydělává ročně miliony. V Česku je na trhu přes 150 produktů s motivem Krtka.

Karolina Milerová plánuje Krtka dostat do nových médií a mimo jiné uzavřela smlouvu na vznik nových krátkých filmů, jež by se měly vyrábět v čínské státní televizi CCTV.

Pilotní díl by se měl podle informací z médií promítat v červnu v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy