Firma otáčí aféru rabování sněhu: Může za to Neumannová

8. 9. 2008 12:00
Odvoz sněhu z chráněné oblasti stále není uzavřen
Proti organizátorům v čele s Kateřinou Neumannovou se v únoru postavilo počasí. Pro chybějící sníh poslali do hor bagry
Proti organizátorům v čele s Kateřinou Neumannovou se v únoru postavilo počasí. Pro chybějící sníh poslali do hor bagry | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Firma Stavby silnic a železnic odmítá zaplatit čtvrt milionu pokuty za to, že v únoru před Světovým pohárem rabovala sníh v chráněné oblasti Jizerské hory. Tvrdí totiž, že jen splnila objednávku od organizačního týmu olympijské vítězky Kateřiny Neumannové.

Stavby silnic a železnic se snaží doložit, že sníh bagrovaly přesně v místech, kam je poslal organizační výbor. Spoléhají přitom na existenci dosud nezveřejněných smluv s organizací "Liberec 2009", která je dceřinou společností organizačního výboru.

Deník Aktuálně.cz o tom informoval zdroj blízký šetření celé události, který si však nepřeje být jmenován. Jeho jméno má redakce k dispozici.

Dosud se přitom tým Kateřiny Neumannové, včetně jí samotné, od bagrů na jizerskohorských loukách distancoval. Správa chráněné oblasti Jizerské hory později pokutovala tři společnosti, u kterých si Neumannová sníh pro závody objednala.

Čtěte více: Tým Neumannové svaluje vinu na šoféra

Jizerská obecně prospěšná společnost již za svůj prohřešek zaplatila sto tisíc korun. Společnosti APB Plzeň a Stavby silnic a železnic uspěly s odvoláním a šetření ochranářů se vrátilo na začátek. První ze jmenovaných firem hrozila pokuta 1,8 milionu korun, druhé 240 tisíc.

Směrovky pro nákladní auta se sněhem v lyžařském areálu ve Vesci zůstaly i po zimě
Směrovky pro nákladní auta se sněhem v lyžařském areálu ve Vesci zůstaly i po zimě | Foto: Martina Machová

Pokud odborníci námitky společnosti Stavby silnic a železnic uznají, hrozí organizátorům vedeným Kateřinou Neumannovou, že počty pokutovaných rozšíří, nebo dokonce stavbaře zcela vystřídají.

"Mohu potvrdit, že Stavby silnic a železnic argumentují tím, že zodpovědnost padá na jinou společnost. Uvádějí, že jí zapůjčili stroje i s posádkami, a odvolávají se na znění uzavřených smluv. Právě to prošetřujeme," konstatoval šéf Správy chráněné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

Ochranáři si budou muset poradit s interpretací listin a rozhodnout, jaký je podíl jednotlivých společností. "Vyslýcháme svědky, do jaké míry se ona druhá společnost na organizování svozu sněhu podílela. Zatím jsme proti ní žádné správní řízení nezahájili," dodal.

Čtěte více: Padly první pokuty za rabování sněhu. Platit mají firmy

Stavby nechtějí argumenty svého odvolání komentovat. "Správní řízení ve věci odvozu sněhu z Jizerských hor ještě nebylo uzavřeno. Proto se teď k této věci nemůžeme vyjadřovat," vzkázala mluvčí společnosti Iveta Stočková.

Úzký pruh lyžařské trati během únorových světových pohárů lemovaly bahnité svahy
Úzký pruh lyžařské trati během únorových světových pohárů lemovaly bahnité svahy | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Sdílnější nejsou ani organizátoři. "Zatím o této věci nic nevíme. Ale pokud vím, věc se stále prošetřuje a organizační výbor se rozhodl, že se k tomu až do konečného rozhodnutí nebude vyjadřovat," uvedl mluvčí libereckého šampionátu Zdeněk Soudný.

Samotná společnost Liberec 2009 je podle něj dlouhodobě v útlumu a žádnou činnost nevyvíjí. "Vznikla ještě za Romana Kumpošta. S příchodem Kateřiny Neumannové ji organizační výbor přestal využívat," tvrdí. Zda se tato firma podílela na přípravě Světového poháru, nedokázal odpovědět.

Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je na celém území chráněné oblasti Jizerské hory zakázáno vjíždět s motorovými vozidly mimo komunikace. Výjimku může udělit jen vláda, nikdo však o ni nepožádal. Firmám za plundrování chráněných lokalit hrozila až dvoumilionová sankce.

Nejvíce byla nájezdy těžkých strojů postižena osada Jizerka a její okolí. Stavby silnic a železnic dolovaly sníh v Hraběticích.

 

Právě se děje

Další zprávy