Fiala: Situace s léky je složitá v celé Evropě, resort zdravotnictví musí komunikovat

ČTK ČTK
16. 8. 2023 16:47
Situace s nedostatkem některých léků je podle premiéra Petra Fialy (ODS) složitá v celé Evropě. Její řešení považuje za jeden ze základních úkolů ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo by podle něj mělo intenzivně komunikovat a vysvětlovat. S výpadky některých léků, zejména antibiotik, se Česko potýká od loňského podzimu, hlavní výrobce totiž přerušil dodávky základního penicilinu.
Premiér Petr Fiala (ODS).
Premiér Petr Fiala (ODS). | Foto: Václav Vašků

"Považuji tu věc za jeden ze zásadních úkolů ministerstva zdravotnictví, proto jsem požádal pana ministra, aby vládu informoval, jaký je ten aktuální stav, pokud se týká klíčových léků, čeho je nedostatek a jakým způsobem bude ministerstvo dál postupovat," uvedl premiér.

Situace podle něj není jednoduchá v celé Evropě, největší výpadky se ale podařilo nahrazovat pomocí zásob z jiných zemí, což umožnil loni přijatý zákon. "Musíme dál pracovat na tom, aby čeští občané neodcházeli z lékáren bez léku, který dostali předepsán," dodal Fiala. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci nevystoupil.

Důvody výpadků léků jsou různé. U některých v posledních měsících chyběly účinné látky, jiným obaly, vliv měla i zvýšená nemocnost respiračními infekcemi. Slovenský výrobce základního penicilinového antibiotika BB Pharma jako důvod přerušení dodávky do konce září uvedl nízkou maximální cenu, za kterou lék v Česku může prodávat.

Informaci zveřejnil na webu Státní ústav pro kontrolu léčiv, kterému musí firmy tyto důvody hlásit. Výrobce za balení léku s 30 tabletami dostává necelých 87 korun, pacient doplácí 18 korun. Maximální cena v lékárně je necelých 131 korun.

Výpadek základních antibiotik může podle lékařů zhoršit odolnost bakterií na léky se širším účinkem, které musí lékaři předepisovat místo penicilinu. Výpadek zhoršuje také vyšší výskyt angín, na které lékaři pacientům antibiotika předepisují.

 

Právě se děje

Další zprávy