Fakultní nemocnice: Většina už se chystá na privatizaci

Petr Holub
7. 3. 2008 14:50
Sháníme si podklady, řekly nemocnice v anketě

Praha - Většina z jedenácti fakultních nemocnic připravuje na výzvu ministerstva zdravotnictví privatizační projekty.

V anketě Aktuálně.cz to potvrdili jejich ředitelé, případně tiskoví mluvčí. Projekty by měly být hotovy na podzim.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek považuje přípravu privatizačních projektů podle zákona o velké privatizaci z roku 1991 jako horší variantu v chystané reformě nemocnic.

Rezolutně přitom odmítá výklad, že připravuje privatizaci, i když postupuje podle zákona, který byl sepsán pouze z toho důvodu, aby umožnil prodej státního majetku.

Čtěte zde: Co odpověděly nemocnice v anketě

Sbíráme podklady

Ředitelé čtyř z jedenácti fakultních nemocnic v Praze-Krči, Motole a na Vinohradech spolu s Hradcem Králové výslovně potvrdili, že začali shromažďovat podklady pro přípravu projektů.

V obou brněnských fakultních nemocnicích zatím nedělají nic, ještě čekají na podrobnější písemné zadání z ministerstva zdravotnictví.

Ředitelé z Olomouce a Ostravy se ohrazují, že nejde o žádnou privatizaci, olomoucký Radomír Maráček ovšem připouští, že nemocnici převede na akciovou společnost.

Pražská Všeobecná nemocnice sice sepisuje majetek, s privatizačním projektem se ale zatím podle slov asistentky ředitele Petry Pekařové nepočítá.

Nemocnice v Plzni na dotaz během tří dnů přes upomínky nereagovala.

Speciálním případem je pražská Bulovka, která má být převedena na akciovou společnost a pak předána magistrátu.

Příležitost pro advokáty

Součástí privatizačních projektů jsou podrobné finanční, právní a ekologické audity. Většina nemocnic připouští, že si na ně bude muset najmout poradenské firmy.

Podle informací Aktuálně.cz nabízí pomoc při projektech advokátní kancelář Jaroslava Svejkovského. Její právníci se už podíleli na přípravě zákona o univerzitních nemocnicích a oslovili už některé státní nemocnice.

Vladimír Kolář ze Svejkovského kanceláře už před časem připustil, že nabídli služby nefakultním nemocnicím (privatizační projekty připravuje IKEM, Nemocnice na Homolce a Masarykův onkologický ústav).

Kolář už nepotvrdil, že kancelář spolupracuje s fakultními nemocnicemi. "Se zveřejněním takové informace by museli souhlasit naši klienti. A není možné se s nimi domluvit okamžitě," vysvětlil.

Z oslovených fakultních nemocnic potvrdil Svejkovského nabídku jen Hradec Králové, který ji však odmítl. Na přímý dotaz spolupráci nevyloučila Bulovka, v jejím případě by však mohlo jít jen o zakázku pod dva miliony, která nemusí projít výběrovým řízením.

Julínek: Je to horší varianta

Ministr Julínek řekl, že cestu privatizačních projektů by u fakultních nemocnic použil jen v případě, kdyby sněmovna neschválila zákon o univerzitních nemocnicích.

Zákon by převedl státní ústavy do akciových společností, kde by stát držel dvě třetiny akcií a univerzity zbytek. To však univerzity odmítají, mimo jiné i z toho důvodu, že by tak přišly o kontrolu nad svým majetkem. Například pozemky pod Všeobecnou nemocnicí na pražském Karlově náměstí patří univerzitě.

Pomocí privatizačních projektů by vznikly akciové společnosti, kde by měl stát všechny akcie. Při této cestě by se ale jen obtížně hledala dohoda ředitelů ústavů, které jmenuje ministr zdravotnictví, a rektorů na způsobu výuky nových lékařů.

Privatizace, kdy se neprodává

Julínek vysvětluje, že reformou se sice nemocnice změní z veřejných na soukromé společnosti, jejich vlastníkem však přinejmenším zpočátku zůstane stát. Změna prý umožní efektivnější řízení, manažeři především budou moci sami rozhodovat o platech.

Stát bude moci po manažerech daleko přísněji žádat náhradu škody, kterou způsobili špatným hospodařením. Zatím je může pokutovat jen čtyřnásobkem měsíčního platu.

Řízení soukromých společností bude možné svěřit manažerským firmám, podobně jako své nemocnice pronajal Karlovarský a Olomoucký kraj, případně státní podnik České dráhy. Nemocnice budou také smět prodávat svůj majetek. 

 

Právě se děje

Další zprávy