Zápisné na vysokých školách od září nebude. Nestihne se

Jakub Novák
6. 5. 2012 11:10
Jedinou možností je poslanecká iniciativa, k té však není vůle
Foto: Petra Burzová

Praha - Vysoké školy se budou muset příští akademický rok obejít bez zápisného. Šance, že by se stihlo zavést, je totiž minimální.

Propad ve svém financování tak budou muset školy vyřešit jinak.

Šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09) pro Aktuálně.cz řekla, že cesta sice teoreticky existuje, ale s ohledem na to, o jak zásadní změnu se jedná, měla by se projednat jako vládní návrh.

"Ta příprava potom zabere minimálně rok. Nicméně pokud chceme, aby v tomto volebním období byla ta spoluúčast zavedena, pak musíme na tom začít velmi intenzivně pracovat a začít o tom jednat hned," říká Putnová.

Jedinou možnost zápisné pro příští rok prosadit tak představuje poslanecká iniciativa, která je oproštěná například od mezirezortního připomínkovacího řízení.

"Nicméně tak zásadní změna, na kterou se čeká a diskutuje o ní dvacet let, by měla jít standardní cestou vládního návrhu," zavrhuje tuto možnost Putnová.

Podobně reaguje i další z členů školského výboru, Walter Bartoš (ODS).

"Myslím si, že poslanci by neměli dávat návrh o zápisném, to musí být vládní návrh zákona," souhlasí Bartoš s Putnovou.

"Nedovedu si představit, že by poslanci měnili parametry vysokoškolského studia nějakou poslaneckou novelou, to můžeme dělat různé detailní věci, ale tohle je zásadní věc a časově to není možné," dodává.

Zápisné ve výši 3-3,5 tisíce korun za semestr má nahradit původně zamýšlené odložené školné, které se už do konce volebního období zavést nepovede, jak nedávno přiznal Nečasův kabinet.

Vysokým školám mělo zápisné pomoci vyrovnat se se ztrátami, které jim přinesly dvě vlny škrtů v jejich rozpočtech.

V první musely obětovat 1,2 miliardy na úkor regionálního školství, druhá vlna přišla v podobě vázání rozpočtu ministerstva školství, na němž vysoké školy participovaly částkou ve výši necelých 600 milionů korun.

Ze strany akademiků se pochybnosti o tom, zda se podaří zápisné zavést, objevily už dříve.

"Nejednalo by se o žádnou kosmetickou úpravu - znamenalo by to výraznou změnu zákona, jeho vrácení k připomínkovému řízení, které trvá měsíc nebo dva, a na konci června už na některých školách probíhají zápisy," řekl k tomu tehdy bývalý rektor Masarykovy univerzity, profesor Jiří Zlatuška.

Navíc vzhledem k tomu, že by vybrané peníze závisely na počtu přijatých studentů, nijak by to ke zkvalitnění vysokého školství nepřispělo, myslí si Zlatuška. Podle něj je celý koncept zápisného nesmyslný.

 

Právě se děje

Další zprávy