Extremisté oslavovali Hesse, akci vydávali za charitu

Martina Machová Martina Machová
15. 8. 2009 18:11
Akce se konala pod záštitou Dělnické strany v Novém Kníně
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Několik stovek neonacistů se v sobotu sešlo na "politicko-kulturním" festivalu Den svobody, který se konal v obci Nový Knín na Příbramsku.

Místo akce, kterou loni královéhradecký magistrát zatrhl, tentokrát česká extremistická scéna tajila až do sobotního rána.

Provozovatelé letního kina v Novém Kníně o skutečném záměru organizátorů podle svých slov neměli tušení. "Byla nahlášená akce na pomoc pro oběti povodním, absolutně jsme nevěděli, že jde o toto," tvrdí provozovatelka letního kina Marta Lišková. Organizátoři prý vypadali velice seriózně a kino si pronajali za symbolickou jednu korunu.

Den svobody se konal jen dva dny před výročím úmrtí nacisty Rudolfa Hesse. Podobné akce se měly konat v Polsku, Maďarsku a Německu, ale úřady je zakázaly.

Středočeská policie celou akci monitorovala, zasahovat ale nemusela. Počet účastníků policisté odhadli na tři stovky.  

Na pozvánce na akci stálo, že jde o kulturní akci. Organizátoři lákali na koncerty, workshopy i politické proklamace.

"Vystoupí kapely z Portugalska, Německa, Česka a snad i ze Slovenska. Snažili jsme se vybírat kapely ze všech hudebních žánrů, takže každý si určitě přijde na své," slibují pořadatelé na internetových stránkách extremistické organizace Národní odpor.

"Podpořte svou účastí boj odporu proti kapitalistickému Systému! Podpořte den, kdy svoboda zavládne nad totalitou," dále vyzývají na webu věnovaném přímo sobotní akci.

"Význam této akce není o nic menší, než manifestace podobná 1. Máji," odkazují na letošní oslavy svátku práce, opět pořádané Svobodnou mládeží a Dělnickou stranou.

Ve videopozvánce pak připomínají obdobné akce, jako byla pouliční bitka s policií v Janově, pochod "proti rasismu" v Přerově, který také skončil násilím, takzvaný pietní pochod za oběti bombardování spojenci v Ústí nad Labem nebo "pochod proti sionismu" v Plzni.

Akci organizovala Svobodná mládež. Ta avizovala, že se vše koná i pod záštitou Dělnické strany.

 

Právě se děje

před 17 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy