Babiš zůstane poslancem i předsedou ANO, v popředí budou Havlíček a Schillerová

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 8. 2. 2023 22:56
Bývalý premiér a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš zůstane poslancem a také předsedou opozičního ANO. Řekl to na tiskové konferenci po jednání předsednictva hnutí. Hlavními tvářemi ANO ale podle něj budou místopředsedkyně hnutí a šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a první místopředseda Karel Havlíček, který nově bude řídit stínovou vládu.
Andrej Babiš. Záběr z pražského volebního štábu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. 28. 1. 2023
Andrej Babiš. Záběr z pražského volebního štábu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. 28. 1. 2023 | Foto: ČTK

Babiš považuje za důležité dobudovat strukturu hnutí ANO, soustředit se na mladou generaci, hledat nové tváře a připravit se na příští volby. Omezí své mediální a společenské aktivity. "Abych mediální a politické scéně sebral hlavní terč obsesivní nenávisti," řekl.

"Konečně jsem pochopil, jak to funguje. Musíte tam být vždycky, když se kliká, jinak jsou v kancelářích. Je to fajn práce, já si to užívám," řekl k činnosti v dolní komoře Parlamentu Babiš. Uvedl, že nikdy neřekl, že bude rezignovat.

"Nebudu tolik aktivní ani mediálně, protože média ze mě tady vybudovala to zlo za ta léta. Takže bude potřeba, abyste se soustředili na nějaký jiný objekt nebo subjekt, to je tak asi jediná změna," dodal expremiér.

Babiš hnutí ANO založil v roce 2012, o rok později se subjekt poprvé dostal do Sněmovny. Po vládních angažmá v letech 2014 až 2021 je nyní v opozici, se 72 poslanci má nejsilnější poslanecký klub. Babiš je od počátku nepřetržitě předsedou ANO.

Vedení ANO hodnotí výsledek voleb jako skvělý

Podle Babiše ve středu předsednictvo hnutí ANO vyhodnotilo zisk zhruba 2,4 milionu hlasů v prezidentské volbě jako skvělý výsledek. Hnutí chce podle něj pracovat pro voliče, které ignoruje vláda Petra Fialy (ODS).

Babiš vedle vládní pětikoalice kritizoval i šéfy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamuru a ČSSD Michala Šmardu, kteří podle něj zradili zájmy svých voličů přímou či nepřímou podporou Babišova protikandidáta z prezidentské volby Petra Pavla.

Babiš získal v nedávných volbách hlavy státu 2,4 milionu hlasů, bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel ho porazil o zhruba 960 000 hlasů s podporou téměř 3,36 milionu lidí. "Můžeme konstatovat, že zisk 2,4 milionu hlasů je pro ANO skvělý výsledek a jednoznačná motivace pro další práci a obhajobu zájmů této skupiny voličů, jimiž Fialova vláda pohrdá a soustavně je ignoruje," konstatoval Babiš.

Zdůraznil, že ANO získalo téměř o milion hlasů víc než ve sněmovních volbách v roce 2021 a o 100 000 více, než dostaly strany nynější vládní pětikoalice. Dokazuje to podle něj, že ANO má potenciál oslovit voliče bez zastoupení v Parlamentu. "Ti, kdo tvrdí, že ANO není programově ukotvené, se mýlí nebo vědomě nemluví pravdu. Od počátku jsme protikorupční hnutí a catch-all party," řekl.

Kabinet je podle Babiše asociální, pohrdá občany a přehlíží opozici. Nemá podporu většiny lidí, ale o všem rozhoduje a nyní "má i prezidenta". ANO chce podle dělat politiku v zájmu seniorů, rodin s dětmi, zaměstnanců, živnostníků, zaměstnavatelů, ale i samoživitelek, zdravotně postižených a dalších znevýhodněných skupin občanů ohrožených chudobou.

Okamura a Šmarda se podle Babiše nezajímají o své voliče, což se projevilo tím, že jejich zájmy zradili přímou či nepřímou podporou Pavla. "Proto bude hlavním úkolem ANO přesvědčit voliče SPD a ČSSD, že jedinou politickou silou, která od vstupu do politiky a vlády hájila jejich zájmy a bude je bránit i proti této asociální vládě, je hnutí ANO," řekl.

Fialu Babišovo setrvání ve funkci nepřekvapilo

Premiér Fiala v televizi CNN Prima News uvedl, že ho nepřekvapilo, že Andrej Babiš zůstane šéfem hnutí ANO. Za hlavní a vážnou informaci z tiskové konference po jednání předsednictva ANO považuje to, že ANO chce konkurovat extremistům a získávat radikální voliče. Varoval před spojením populismu a radikalismu.

Podle Fialy se jasně ukázalo, že ANO by nebylo nic bez svého majitele a že bude pokračovat ve své dosavadní politice slíbit všechno všem v naději, že voliči zapomněli.

"Ta třetí věc, kterou jsme se dozvěděli, je vážnější, a to je, že hnutí ANO chce konkurovat extremistům a chce získávat voliče, kteří dosud volili radikální nebo extrémní strany," řekl. Jmenoval voliče SPD a komunistů, obecně zmínil i další strany, které se v minulých volbách nedostaly do Sněmovny.

Tomio Okamura řekl, že se Babišovi drolí hnutí, když ho významní představitelé ANO jako poslanec a moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák či ostravský primátor Tomáš Macura v prezidentské volbě odmítli podpořit a vyzvali k podpoře Pavla.

"Takže se Andrej Babiš snaží odlákat pozornost od obrovských problémů ve svém hnutí a snaží se lživě pošpinit SPD, přestože všichni vědí, že SPD dala před druhým kolem prezidentské volby jasné veřejné doporučení, aby naši voliči nevolili kandidáta podporovaného Fialovou vládní pětikoalicí, tedy Petra Pavla," uvedl.

Šmarda uvedl, že Babiš se snažil jako podnikatel vybudovat monopol v obchodě, ve vládě pak monopol moci. "Teď je v opozici a chce mít monopol na opozici. Je to smutný pohled. Nikdo ze sociálních demokratů nepodpořil tuto vládu. Chceme ji porazit, vrátit se do Sněmovny a hájit zájmy lidí. Chceme hájit pracující, rodiny a seniory. To je důležitější než pan Babiš a jeho touha vše a každého ovládat," uvedl Šmarda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy