reklama
 
 

Elitní detektiv podal ústavní stížnost na trest za korupci

14. 7. 2015 13:36
Bývalý policista Marian Hanák podle pravomocného verdiktu bral stotisícové úplatky od vyšetřovaných podnikatelů. Patří k nejpřísněji potrestaným policistům v Česku.

Brno - Expolicista Marian Hanák, jenž si má za korupci odpykat osm let ve vězení, využil po neúspěchu u Nejvyššího soudu také poslední možnost obrany. V červnu podal ústavní stížnost.

Bývalý elitní detektiv podle pravomocného verdiktu bral stotisícové úplatky od vyšetřovaných podnikatelů. Patří k nejpřísněji potrestaným policistům v Česku.

Stížnost dostal na starost ústavní soudce Radovan Suchánek. Její obsah Ústavní soud nezveřejnil. Podle mluvčí Miroslavy Sedláčkové se stížnost týká například práva na osobní svobodu.

Hanák si už v minulosti stěžoval na nepřiměřeně přísný verdikt. Délku rozhodování Ústavního soudu nelze předjímat, obvykle individuální stížnosti řeší několik týdnů až měsíců.

Musí zaplatit 3,5 milionu korun

Hanák se podle rozsudku dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Součástí verdiktu je peněžitý trest 3,5 milionu korun. Pokud nezaplatí, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o 16 měsíců.

Hanák je bývalý člen Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, působil na východní Moravě.

Z trestné činnosti jej usvědčily výpovědi podnikatelů Radomíra Vybírala z Kroměřížska a Jana Švédíka z Bruntálska, kteří čelili podezření z daňových úniků.

Podle soudu si Hanák v roce 2007 nejprve řekl Vybíralovi o sedm milionů korun za obstarání spisu, který byl veden proti němu a jeho synovi.

Nakonec dostal 700 000 korun. Dalších 600 000 od něj inkasoval za informace o chystaných domovních prohlídkách.

Žalobce chtěl vyšší trest

Švédíkovi údajně například poskytoval informace o odposleších i trestních řízeních a lustroval pro něj telefonní čísla.

Státní zástupce původně požadoval pro Hanáka přísnější trest. Naopak Hanák vinu popíral, přiznal pouze nadstandardní vztahy se Švédíkem.

Jeho obhájce upozorňoval na to, že se obžaloba opírá pouze o výpovědi podnikatelů, kteří se sami dopouštěli trestné činnosti.

Expolicistka oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně Hana Čouková jako spolupachatelka dostala desetiměsíční trest s podmíněným odkladem na tři roky. Ústavní stížnost podle dostupných informací nepodala.

autor: ČTK | 14. 7. 2015 13:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama