Otcovská dovolená či antikoncepce zdarma. Marksová chce pomoci rodinám

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
10. 9. 2015 15:06
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) chystá změny v oblasti poporodní péče, rodičovských příspěvků či dostupnějšího umělého oplodnění nebo antikoncepce. Lidé, kteří se starají o své dlouhodobě nemocné příbuzné, by měli mít například možnost dostat delší volno z práce, aniž by o zaměstnání přišli. Věková hranice pro umělé oplodnění by se měla zvýšit. Marksová je rovněž pro to, aby byla antikoncepce cenově dostupnější, či některý typ dokonce zdarma.
Ministryně Michaela Marksová.
Ministryně Michaela Marksová. | Foto: DVTV

Praha - Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se chce více zaměřit na pomoc rodinám.

Vytvořila proto expertní skupinu složenou ze sociologů, demografů či ekonomů, která začala připravovat návrhy na změny v oblasti poporodní péče, rodičovských příspěvků či dostupnějšího umělého oplodnění nebo antikoncepce.

"Poslední materiály o rodinné politice byly v Česku v roce 2008, kdy jsem ještě na tom ministerstvu působila, a od té doby nic. Je tu obrovská mezera, kterou zaplňujeme," vysvětluje Marksová.

Na čtvrteční tiskové konferenci představila čtyři hlavní opatření, která nová komise vedená socioložkou Marií Čermákovou od začátku roku zpracovala.

Delší volno z práce

Lidé, kteří se starají o své dlouhodobě nemocné příbuzné, by měli mít podle prvního z návrhů možnost dostat delší volno z práce, aniž by o zaměstnání přišli.

"Zvažujeme délku tři až šest měsíců, propočítáváme různé varianty. Jde o to, aby si pracující lidé, kteří platí nemocenské pojištění, mohli dovolenou vybrat, aniž by ztratili zaměstnání," vysvětluje Marksová.

Počítá se přitom pouze s příbuznými. "V současné době jsou neformální pečovatelé z 80 procent ženy, ať už to jsou dcery nebo snachy, většinou ve věku okolo padesáti let. Tyto ženy to potom velmi odnášejí na trhu práce, protože nemají žádnou ochranu. Přitom státu ušetří obrovské peníze,“ vysvětluje důvod návrhu Marksová.

Chce inspirovat tatínky

Komise také navrhuje upravit čerpání rodičovských příspěvků. Dnes mohou rodiče čerpat 220 000 korun po dobu v rozmezí dvou až čtyř let věku dítěte. Přičemž nejvíce mohou čerpat za měsíc 11 500 korun.

"My bychom chtěli zavést flexibilitu směrem dolů, mezi šesti měsíci dítěte do dvou let. Bylo by to nejvýše do 70 procent příjmů rodiče, protože musíme dodržet, že rodičovský příspěvek nemůže být vyšší než váš předchozí příjem. Maximální částka by byla 32 640 korun,“ uvedla Marksová.

V kroku vidí i důležitou motivaci pro otce: "Možná bychom mohli inspirovat řadu tatínků. Kdyby šli na krátký rodičák, výpadek příjmů by nebyl tak velký."

Zároveň Marksová prosazuje zrušení hranice 46 hodin za měsíc pro rodiče, kteří chtějí dát dítě mladší dvou let do jeslí.

Chce zavést otcovskou poporodní péči

Stejně jako před několika lety navrhoval někdejší premiér Petr Nečas, i Marksová chce zavést otcovskou poporodní péči.

"Jde o to, aby si otcové v šestinedělí nemuseli brát dovolenou, když chtějí zůstat doma s matkou svého dítěte. Aby mohli na základě nemocenského pojištění čerpat otcovskou dovolenou. Částka, kterou by čerpali z nemocenského pojištění, je 70 procent platu,“ upřesňuje ministryně.

S dítětem by mohli otcové zůstat doma týden.

Od ledna spustí projekt "mikrojeslí"

Všechna opatření by měla začít platit do začátku roku 2017, od ledna příštího roku spustí ministerstvo projekt „mikrojeslí“. Ty by byly pro maximálně čtyři děti od šesti měsíců.

"Je časté, že jesle půjčují pečovatelky domů. Jde o to, aby vznikla instituce, o které rozhodují obce, aby byla přímo obcemi zřizovaná a provozovaná," říká Marksová. Obcím by ministerstvo přispělo penězi z Evropského sociálního fondu.

Změny chce Marksová prosadit i v oblasti umělé reprodukce, která je v gesci ministerstva zdravotnictví. Ministryně upozorňuje, že současné podmínky nejsou dobře nastavené - věková hranice pro možnost podstoupit umělé oplodnění by se měla zvýšit.

Marksová je rovněž pro to, aby byla antikoncepce cenově dostupnější, či některý typ dokonce zdarma. "Dříve hradila nejlevnější tablety pojišťovna, dnes v antikoncepci nic zadarmo není," nechala se slyšet.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 48 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 1 hodinou

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy