Praha/Brusel - Princip "padni komu padni", kterým se nyní tak rádi ohánějí čeští politici, už funguje na evropské úrovni. Unie si dokonce hodlá zasadit ránu do nejcitlivějšího místa - svého hlavního města.
Evropské komisi se nelíbí, jak Brusel a další velká belgická města čistí své splašky z domácností. A navrhuje proto u soudu jednorázovou pokutu 3,6 miliardy korun a zároveň dalších 7,5 milionu každý den až do doby, než metropole sjedná nápravu.
V podobné situaci jako Brusel je nyní české hlavní město, které nesplnilo závazek České republiky při vstupu do Evropské unie, že bude mít do konce roku 2010 odpovídající čistírnu odpadních vod. Praha se stavbou čističky ještě ani nezačala.
"S Českou republikou asi bude zahájeno jednání o porušení smlouvy. S ohledem na soudní praxi a skutečnost, že čistírna odpadních vod v Praze je největší v České republice, lze reálně očekávat, že se výše paušální pokuty i penále nebudou pohybovat na svých dolních hranicích. V případě České republiky by mohlo jít o zhruba 10 tisíc euro denně (asi 7 390 000 korun měsíčně) a 2 miliony euro jednorázově (49,2 milionů korun)," uvedla náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.
Soud už vinu Bruselu jednou uznal
Brusel je přece jen k pokutě výrazně blíž než Praha. Evropská komise už před měsíci oznámila, že navrhne pokutu pro belgickou vládu. S Prahou unie ještě ani nezačala příslušné řízení. Na příkladu Bruselu je možná porovnat, co české hlavní město nejspíš také čeká.
Komise připomněla, že Belgie nedodržela evropskou směrnici, aby od ledna 1999 všechny velké aglomerace důkladně čistily své splašky. V červenci 2004 pak soud potvrdil, že Belgie skutečně nesplnila své závazky. A ani po sedmi letech ještě 40 měst včetně Bruselu nečistí splašky odpovídajícím způsobem.
"Požádali jsme soudní dvůr, aby uložil paušální částku-pokutu ve výši více než 15 milionů euro a denní penále ve výši téměř 62 tisíc euro," uvádí se v oficiálním vyjádření Evropské komise, které má Aktuálně.cz k dispozici.
Brusel i Praha málo čistí fosfor a dusičnany
Praha má s Bruselem společné i to, že jejich zastaralé čističky nedostatečně zachycují fosfor a dusičnany.
Někdejší ministr životního prostředí a současný vysoký evropský úředník Ladislav Miko soudí, že se Česko ještě nakonec může pokutě z Evropské unie vyhnout. Země už ovšem nesmí otálet a čističky postavit co nejrychleji.
"Podmínkou je prokázat jednoznačný tak na branku a doložit, že vše probíhá nejrychleji, jak je v dané situaci možné, transparentně a bez zbytečných prodlev," řekl Aktuálně.cz Miko, který v Bruselu vede evropské ředitelství přírodních zdrojů.
Exministr Miko uvedl, že pokuta za chybějící čistírny odpadních vod je až na konci poměrně dlouhého procesu, který Evropská unie s příslušnou zemí vede. "Samozřejmě pokuta se stanoví až v momentě, kdy stát nevyužije opakovanou možnost věc napravit," dodal Miko.