reklama
 
 

"Jižní Evropo, vystup z eura," zní po volbách z Německa

Aktualizováno 27. 5. 2014 7:36
reklama
Osmadvacítka volila Evropský parlament. Sčítání a reakce na výsledky jsme sledovali v online reportáži.

"Jižní Evropo, vystup z eura," zní po volbách z Německa

Souhrn událostí

reklama
7:31
Polsko

Oficiální výsledky eurovoleb v Polsku ukázaly praktickou remízu mezi vládní Občanskou platformou premiéra Donalda Tuska a opoziční stranou Právo a spravedlnost. Obě strany obsadí v parlamentu 19 křesel, když Občanská platforma předstihla svého hlavního rivala o tři desetiny procenta, v poměru 32,1 ku 31,8 procenta. Postkomunisté dostali 9,4 procenta. Uspěla také euroskeptická strana Nová pravice, která si na čtvrtém místě připsala 7,2 procenta a získala čtyři mandáty. Účast byla 24 procent.

0:00
Česko

V evropských volbách v České republice vyhráli nevoliči, řekl dnes bývalý prezident Václav Klaus v České televizi v reakci na nízkou volební účast. Volby do Evropského parlamentu podle něj ukázaly, že česká politická scéna je fragmentovaná a zmizela z ní pravice. Volební úspěch euroskeptických stran v některých zemích znamená podle něj jen marginální změnu.

"U nás těch 82 procent lidí, kteří nepřišli k volbám, vyhráli volby. Dali jasný signál, že je Evropská unie nezajímá, dali jasný signál, že vědí, že Evropská unie s demokracií nemá nic společného," řekl Klaus. Pozastavil se nad tím, že komentátoři nebo premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hovořili o vítězství proevropských stran ve volbách v ČR. "ČSSD, nejmocnější strana u nás, dostali 2,5 procenta hlasů všech oprávněných voličů," poznamenal bývalý prezident.

Václav Klaus na byznys fóru v Moskvě Václav Klaus. | Foto: Reuters
23:47
Itálie

Demokratická strana (PD) premiéra Mattea Renziho slaví triumf ve volbách do Evropského parlamentu v Itálii. Podle agentury Ansa se stane nejsilnější stranou v sociálně-demokratické skupině evropského parlamentu. Tradiční španělské strany zaznamenaly v eurovolbách citelný ústup a na jejich úkor posílily nově vzniklé malé formace. Lidovci a socialisté jim oproti minulým volbám přenechali 17 svých křesel. Zatímco v Portugalsku uspěla opoziční levice, v Řecku podle konečných výsledků nejvíce oslovily voliče krajní formace na čele s radikálně levicovou koalicí SYRIZA.

22:20
Irsko

Šéf irských koaličních labouristů Eamon Gilmore dnes oznámil, že mimo jiné kvůli neúspěchu v eurovolbách odstupuje z čela strany. Ve vládě, kde je vicepremiérem a ministrem zahraničí, hodlá zůstat do 4. července, kdy strana zvolí jeho nástupce. Jeho krok podle tiskových agentur ohrožuje budoucnost koaliční vlády.

16:53
Řecko

Nejsilnější politickou stranou se v řeckých volbách stala opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA) s 26,5 procenta a sedmi mandáty.

Na druhém místě byla vládní Nová demokracie (ND) se ziskem 22,8 procenta a šesti křesly.

Za velký úspěch je označováno třetí místo krajně pravicového Zlatého úsvitu, který získal 9,4 procenta hlasů a dva europoslance.

Řecko - eurovolby Foto: Reuters
16:49
Slovensko

Na Slovensku vládní socialisté premiéra Roberta Fica zaznamenali se zhruba 24 procenty nepřesvědčivé vítězství, neboť průzkumy očekávaly až 38 procent.

Ficova strana bude mít čtyři místo dosavadních sedmi poslanců.

Slovensko - premiér - Robert Fico Slovenský premiér a prezidentský kandidát Robert Fico. | Foto: Reuters
16:45
Švédsko

Ve Švédsku zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana, z dvacítky poslaneckých mandátů bude mít šest křesel.

Vůbec poprvé se dvěma poslanci v Evropském parlamentu usedne i nacionalistická formace Švédští demokraté.

16:40
Německo

V Německu podle konečných výsledků s přehledem zvítězila konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové s 35,3 procentem hlasů.

Z 96 mandátů určených pro Německo jich ovšem bude mít 34, tedy o osm méně ve srovnání s dosavadním obdobím.

Na druhém místě skončila koaliční sociální demokracie (SPD) s 27 europoslanci, třetí jsou s jedenácti poslanci Zelení.

Angela Merkelová Foto: Reuters
16:35
Španělsko

Předák španělské opozice Alfredo Pérez Rubalcaba  se rozhodl po nevalných výsledcích u eurovoleb odstoupit. Španělští socialisté (PSOE) – hlavní španělská opoziční strana - si tak budou brzy volit nového generálního tajemníka.

Strana přišla o 9 ze svých 23 křesel. Vládnoucí lidovci získali ale jen o 2 křesla víc.

Server El País připomněl, že Rubalcabova strana utrpěla drtivou porážku i v národních parlamentních volbách v roce 2011.

16:27
Chorvatsko

Znovuzvolení do Evropského parlamentu se dočkala i chorvatská nacionalistka Ruža Tomašičová. Její jméno na kandidátce chorvatské HDZ - která spadá v Evropském parlamentu pod Evropskou lidovou stranu (EPP) - přitom vzbudilo hněv samotného lídra EPP Josepha Daula.

Europoslankyně od nástupu do evropského parlamentu v červenci 2013 (po připojení Chorvatska k EU) seděla s Evropskou konzervativní a reformní skupinou, připomněl EUobserver.

16:01
Úsvit

"Po výsledku včerejších voleb do EP, kdy vyhráli strany prosazující hlubší integraci do EU, je již jedinou nadějí pro to, aby vláda nepokračovala v procesu přijetí eura, vyhlášení referenda. A stejně jako se to podařilo občanům ve Švédsku, referendem rozhodnutí o přijetí eura zvrátit. Vláda ale referendum ohledně eura nechce," píše na svém facebookovém účtu Tomio Okamura.

Tisková konference Tomia Okamury Foto: Vojtěch Marek
15:52
Německo

Bernd Lucke, šéf euroskeptické Alternativy pro Německo, která ve volbách poprvé prorazila a získala 7 procent hlasů, v rozhovoru pro deník Bild řekl: "Jihoevropské státy musí vystoupit z eurozóny. Tato cesta z krize je pro mě absolutně prvořadá."

Německo Bernd_Lucke
15:42
Česko

Premiér Bohuslav Sobotka nevidí důvod pro rušení nebo snížení pětiprocentní hranice k zisku mandátu ve volbách. Podle něj má toto kvórum svou logiku a brání roztříštěnosti politické scény.

"Pokud bychom to kvórum zrušili nebo snížili, tak to povede ještě k mnohem větší roztříštěnosti, mnohem větší rozhádanosti politické scény, politického spektra," uvedl premiér.

15:23
Aktuálně.cz

Volby do Evropského parlamentu v Česku vyhrálo hnutí ANO, s těsným odstupem následovala TOP 09 a třetí se umístila ČSSD.

Zde si můžete přehledně připomenout kompletní výsledky evropských voleb v české kotlině.

 

15:17
Česko

Ve volbách do Evropského parlamentu se podle premiéra Bohuslava Sobotky nerozhodovalo o budoucím českém eurokomisaři.

To bude věcí dalších politických jednání, řekl. "Máme tady tři politické strany, které dostaly po čtyřech mandátech, to znamená tady není nějaký jednoznačný vítěz, který by měl automaticky na něco nárok," uvedl premiér.

Reagoval tak na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že pokud hnutí ANO vyhraje ve volbách, bude mít oprávněný pocit, že by mělo navrhovat svého komisaře.

ČSSD při vyhlašování výsledků do EP Foto: Ludvík Hradilek
14:54
Česko

Senátoři v čele s někdejší ústavní soudkyní Eliškou Wagnerovou (za SZ) připravili novelu zákona, jejímž cílem je zrušení podmínky získání pěti procent hlasů pro vstup do Evropského parlamentu a také obecních zastupitelstev.

Tato vstupní hranice by měla zůstat jen u sněmovních voleb, v případě krajských voleb by měla být snížena na tři procenta. Novelu volebních zákonů předloží Senátu oficiálně ve středu.

Slyšení o amnestii v senátu Foto: Ludvík Hradilek
14:45
Aktuálně.cz

"Už jsme zapomněli, proč se zrodila Unie," píše v povolebním komentáři pro Aktuálně.cz novinář Karel Hvížďala. "A to je zabránit válkám v Evropě. Na druhé straně je ale dobře, když tak důležitou věc považujeme za samozřejmost," dodává.

Celý komentář ČTĚTE ZDE.

14:40
Velká Británie

Lídr UKIP Nigel Farage prohlásil, že se oprávněně hovoří o volebním zemětřesení. 

V dosavadních dějinách britské politiky se podle něj nestalo, aby protestní strana vyhrála volby na celonárodní úrovni. Jde o "nejmimořádnější výsledek" v britské politice za posledních 100 let.

14:25
Strana zelených

Rezignující šéf Strany zelených Ondřej Liška potvrdil, že strana chce během několika dní podat stížnost k Ústavnímu soudu na pětiprocentní klauzuli u voleb do Evropského parlamentu – a to  ve spolupráci s Piráty.

Liška už o tom hovořil s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Jak zelení, tak Piráti by podle Lišky bez pětiprocentní klauzule v eurovolbách získali po jednom mandátu.

Interpelace o budoucnosti Foto: Ludvík Hradilek
14:12
Velká Británie

Protievropská a protiimigrační Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) už je jistým vítězem voleb do Evropského parlamentu v Británii.

Podle téměř konečných výsledků má zatím 24 křesel a druzí labouristé 20. Zbývá přitom přidělit poslední tři mandáty.

autoři: Zahraničí, Domácí, ČTK, Reuters | 26. 5. 2014 7:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama