Praha - Pro české státní představitele je udělení Nobelovy ceny za mír Evropské unii rozporuplná zpráva.
Zatímco ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ji jednoznačně vítá, prezidenta Václava Klause, který je zarputilým kritikem Bruselu, tento krok Nobelova výboru pravděpodobně nepotěšil. Média zatím citují jeho první reakci pro server novinky.cz, kterému mluvčí Klause Radim Ochvat ještě před oficiálním vyhlášením řekl, že prezident této zprávě nevěří a pokládá ji za "legraci".
„Je to spravedlivé rozhodnutí. EU byla především koncipována jako mírový projekt, i když šlo nejdřív o uhlí," reagoval naopak na udělení ceny Karel Schwarzenberg.
Připomněl tak, že základy EU byly položeny v roce 1950 vznikem Evropského sdružení uhlí a oceli, tato nadnárodní organizace byla de facto navržena k předejití dalšímu válečnému konfliktu mezi Francií a Německem.
Podle Schwarzenberga si už dnešní generace neumí představit, že naši předci často konflikty řešili zbraněmi. To, že se tak neděje, je podle ministra také zásluha EU.
Klaus u Kaczynského hrobu
Šéf TOP 09 je ale v rámci vlády premiéra Petra Nečase nejvýraznějším obhájcem evropské integrace. Oproti tomu nejsilnější vládní ODS má velmi často k fungování evropské politiky i byrokracie výhrady.
Kvůli rozdílným postojům k EU se vládní koalice opakovaně ocitla v krizích. Například kvůli českému odmítnutí unijního paktu o rozpočtové odpovědnosti. Komentář premiéra Aktuálně.cz zjišťuje.
Nejtvrdším kritikem EU na české politické scéně je však prezident Václav Klaus. Ten se zatím k udělení ceny oficiálně nevyjádřil. V pátek je na státní návštěvě v Polsku. Tam se zastaví i u hrobu bývalého prezidenta Polska Lecha Kaczynského, který v dubnu 2010 zahynul při leteckém neštěstí na cestě do Katyně. Právě s Kaczynským si Klaus dříve nejvíc notoval v kritice EU.