Elektrárna Dětmarovice zůstává po pátečním požáru mimo provoz, hasiči ukončili zásah v pondělí ráno

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2017 13:46
Elektrárna v Dětmarovicích, kde v pátek hořel absorbér na snižování emisí síry, zůstává stále mimo provoz. Zásah hasiči formálně ukončili v pondělí v 7:45. Podle mluvčího ČEZ Vladislava Sobola zatím nelze říci výši škod, které požár způsobil. Zatím nejsou známy ani příčiny požáru, jimiž se začnou zabývat vyšetřovatelé policie a hasičů. Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.
Požár v Elektrárně. | Video: Petr Krettek

Dětmarovice (Karvinsko) - Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, v níž v pátek hořelo, zůstává mimo provoz. Kdy tam bude možné opět spustit výrobu elektřiny, bude záležet i na vyjádření statika, který by v pondělí místo požáru měl prohlédnout. Informoval o tom mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, Vladislav Sobol. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Nyní je ČEZ zásobuje z náhradních zdrojů.

Zásah u požáru rekonstruovaného absorbéru, tedy zařízení, které v elektrárně slouží ke snižování emisí síry, hasiči formálně ukončili v pondělí v 07:45. V elektrárně začalo hořet v pátek okolo 10:30, požár se podařilo lokalizovat tentýž den okolo 18:00, do neděle pak hasiči pod kontrolou nechávali dohořet ohniska požáru a mimo jiné ochlazovali tlakové lahve.

Podle Sobola zatím nelze říci výši škod, které požár způsobil. Zatím nejsou známy ani příčiny požáru, jimiž se začnou zabývat vyšetřovatelé policie a hasičů.

Mluvčí řekl, že všichni zaměstnanci elektrárny jsou v práci. Řadu provozů, jako administrativní nebo údržbářská pracoviště, důsledky požáru přímo neovlivňují. "Lidé, jejichž zařízení stojí, mají náhradní práci a podílejí se na servisu a opravách, které by jinak museli dělat jindy. Podílejí se dále na zajišťování dodávek teplé vody pro Orlovou a Bohumín z náhradních zdrojů," řekl Sobol.

Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy