Elektrárna Dětmarovice zůstává po pátečním požáru mimo provoz, hasiči ukončili zásah v pondělí ráno

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2017 13:46
Elektrárna v Dětmarovicích, kde v pátek hořel absorbér na snižování emisí síry, zůstává stále mimo provoz. Zásah hasiči formálně ukončili v pondělí v 7:45. Podle mluvčího ČEZ Vladislava Sobola zatím nelze říci výši škod, které požár způsobil. Zatím nejsou známy ani příčiny požáru, jimiž se začnou zabývat vyšetřovatelé policie a hasičů. Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.
Požár v Elektrárně. | Video: Petr Krettek

Dětmarovice (Karvinsko) - Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, v níž v pátek hořelo, zůstává mimo provoz. Kdy tam bude možné opět spustit výrobu elektřiny, bude záležet i na vyjádření statika, který by v pondělí místo požáru měl prohlédnout. Informoval o tom mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, Vladislav Sobol. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Nyní je ČEZ zásobuje z náhradních zdrojů.

Zásah u požáru rekonstruovaného absorbéru, tedy zařízení, které v elektrárně slouží ke snižování emisí síry, hasiči formálně ukončili v pondělí v 07:45. V elektrárně začalo hořet v pátek okolo 10:30, požár se podařilo lokalizovat tentýž den okolo 18:00, do neděle pak hasiči pod kontrolou nechávali dohořet ohniska požáru a mimo jiné ochlazovali tlakové lahve.

Podle Sobola zatím nelze říci výši škod, které požár způsobil. Zatím nejsou známy ani příčiny požáru, jimiž se začnou zabývat vyšetřovatelé policie a hasičů.

Mluvčí řekl, že všichni zaměstnanci elektrárny jsou v práci. Řadu provozů, jako administrativní nebo údržbářská pracoviště, důsledky požáru přímo neovlivňují. "Lidé, jejichž zařízení stojí, mají náhradní práci a podílejí se na servisu a opravách, které by jinak museli dělat jindy. Podílejí se dále na zajišťování dodávek teplé vody pro Orlovou a Bohumín z náhradních zdrojů," řekl Sobol.

Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy