Brno/Šumava – Dobrovolníci z hnutí Duha zaznamenali další výskyt vlků v Česku. V říjnu fotopast zachytila portrétní záběr vlka v jižním Pošumaví. Podle koordinátorky hnutí Duha Josefy Volfové se s největší pravděpodobností jedná o osamělého jedince.
"My jsme z té oblasti měli hlášený výskyt vlka od veřejnosti. Smečka se většinou pohybuje spolu. Na tom záběru je pouze tohle jediné zvíře. Kromě fotografie máme také video a ani na něm se v záběru neukázala žádná další zvířata," popsala Volfová. Zvíře do Česka s největší pravděpodobností přišlo z Německa nebo z oblasti Alp.
V Německu se podle odhadů pohybuje 46 smeček a 16 párů vlků. "Vlkům se podařilo zaplnit tamní území, takže začínají hledat nové oblasti a expandují i dál – například do Česka," pokračuje Volfová.
První sporadický výskyt těchto zvířat u nás začali ekologové evidovat před pěti lety. Na našem území se v současné době pohybuje jedna vlčí smečka na Kokořínsku a druhá na Broumovsku. Další trvalý výskyt vlků v ČR není prokázán, byli však letos zaznamenáni i na Šluknovsku, v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech. Vlci byli v českých zemích vyhubeni koncem 19. století.
Důvodů, proč je výskyt vlků v Česku tak pozvolný, je podle Volfové několik. Česká veřejnost především není na jejich příchod připravená. "U nás když se někde objeví vlk, tak všichni panikaří, že rozsápe jejich hospodářská zvířata. V Německu to řeší tak, že hospodář může žádat dotace na zavedení preventivních opatření jako elektrických ohradníků a podobně. Konflikty vůbec nevznikají, protože se jim předchází," vysvětluje Volfová. Dalšími důvody může být pytláctví nebo těžko monitorovatelné srážky vlků s auty.