Dvouleté dítě zemřelo v Ústí na meningokoka

ČTK ČTK
26. 3. 2009 12:10
Ústí nad Labem - V ústecké Masarykově nemocnici zemřel v noci na dnešek na meningokokovou nákazu dvouletý chlapec.
záchranáři - ilustrační foto
záchranáři - ilustrační foto | Foto: Bleskově

Dítě z Ústí nad Labem převezla záchranná služba do nemocnice okolo půlnoci ve velmi špatném stavu a chlapec nákaze po zhruba třech hodinách podlehl. ČTK to řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Chlapec byl už ve velmi vážném stavu po příjezdu záchranné služby a při transportu ho lékaři museli oživovat.

"Jeho stav byl neslučitelný se životem, nemoc postoupila do stádia, kdy se už nedá nic dělat," uvedl Vondra.

Podle něj se meningokokové onemocnění v kraji vyskytuje, ale takhle vážný případ v pěti nemocnicích kraje v poslední době zaznamenán nebyl.

Loni bylo v celé České republice zaznamenáno 87 případů meningokokového onemocnění, z nichž šest skončilo úmrtím pacienta. Každoročně je v ČR hlášeno kolem 100 případů invazivního meningokokového onemocnění.

Co je meningitida

"Průběh onemocnění je velmi rychlý, v lepším případě to může být otázka dnů, v horším pak hodin," řekl Vondra. Ohroženi jsou hlavně kojenci, děti a mladí lidé. I přes veškerou lékařskou péči končí přibližně desetina případů úmrtím pacienta. Důležité je proto podle odborníků vyhledat lékaře včas.

Nemoc se šíří výhradně vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob, například kašlem či líbáním. Nosičem meningokoků může být kdokoli.

Meningitida se špatně rozeznává od běžných virových onemocnění, například od chřipky.

Onemocnění je invazivní, což znamená, že se infekce šíří velice rychle krví do všech tkání organismu, bakterie se velice rychle množí, produkují toxiny, a způsobují tak závažná poškození orgánů. Mezi typické příznaky patří horečka, nevolnost, prudké bolesti hlavy, světloplachost, tuhnutí šíje.

Očkovat se mohou děti od dvou měsíců, adolescenti i dospělí. Vakcína zaručí desetiletou ochranu. Očkovací látka stojí od 750 do 900 korun. Některé tuzemské zdravotní pojišťovny na ni přispívají v rámci preventivních programů.

 

Právě se děje

Další zprávy