Dvouleté dítě zemřelo v Ústí na meningokoka

ČTK ČTK
26. 3. 2009 12:10
Ústí nad Labem - V ústecké Masarykově nemocnici zemřel v noci na dnešek na meningokokovou nákazu dvouletý chlapec.
záchranáři - ilustrační foto
záchranáři - ilustrační foto | Foto: Bleskově

Dítě z Ústí nad Labem převezla záchranná služba do nemocnice okolo půlnoci ve velmi špatném stavu a chlapec nákaze po zhruba třech hodinách podlehl. ČTK to řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Chlapec byl už ve velmi vážném stavu po příjezdu záchranné služby a při transportu ho lékaři museli oživovat.

"Jeho stav byl neslučitelný se životem, nemoc postoupila do stádia, kdy se už nedá nic dělat," uvedl Vondra.

Podle něj se meningokokové onemocnění v kraji vyskytuje, ale takhle vážný případ v pěti nemocnicích kraje v poslední době zaznamenán nebyl.

Loni bylo v celé České republice zaznamenáno 87 případů meningokokového onemocnění, z nichž šest skončilo úmrtím pacienta. Každoročně je v ČR hlášeno kolem 100 případů invazivního meningokokového onemocnění.

Co je meningitida

"Průběh onemocnění je velmi rychlý, v lepším případě to může být otázka dnů, v horším pak hodin," řekl Vondra. Ohroženi jsou hlavně kojenci, děti a mladí lidé. I přes veškerou lékařskou péči končí přibližně desetina případů úmrtím pacienta. Důležité je proto podle odborníků vyhledat lékaře včas.

Nemoc se šíří výhradně vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob, například kašlem či líbáním. Nosičem meningokoků může být kdokoli.

Meningitida se špatně rozeznává od běžných virových onemocnění, například od chřipky.

Onemocnění je invazivní, což znamená, že se infekce šíří velice rychle krví do všech tkání organismu, bakterie se velice rychle množí, produkují toxiny, a způsobují tak závažná poškození orgánů. Mezi typické příznaky patří horečka, nevolnost, prudké bolesti hlavy, světloplachost, tuhnutí šíje.

Očkovat se mohou děti od dvou měsíců, adolescenti i dospělí. Vakcína zaručí desetiletou ochranu. Očkovací látka stojí od 750 do 900 korun. Některé tuzemské zdravotní pojišťovny na ni přispívají v rámci preventivních programů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy