Dvojice z ministerstva jde k soudu za pomoc zlodějům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 7. 2012 14:27
Podle kriminalistů bývalí pracovníci ministerstva spravedlnosti manipulovali řízením
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Případ dvou bývalých pracovníků Ministerstva spravedlnosti, kteří údajně  manipulovali řízením a pomohli tak dvojici odsouzených mužů dostat se na svobodu a utéct ze země, míří k soudu.

Státní zástupce na ně koncem minulého týdne podal obžalobu, sdělil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) Jaroslav Ibehej.

Bývalí zaměstnanci ministerstva jsou podle Ibeheje stíháni pro trestný čin nadržování.

Zloději zmizeli za hranicemi

"Oba obvinění měli dle závěrů kriminalistů ÚOKFK SKPV v roce 2010 manipulovat řízení ve věci podnětu k podání stížností pro porušení zákona takovým způsobem, aby umožnili dvěma odsouzeným mužům vyhnout se uloženému trestu odnětí svobody," sdělil Ibehej.

Odsouzení Josef Blažek a Rudolf Tesárek podle něj mohli uprchnout do zahraničí, když jim tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v červnu 2010 na základě jednání svých podřízených přerušila tresty. Oba dva si předtím odpykávali trest za krádež 74 milionů korun.

Bývalí pracovníci ministerstva jsou stíháni na svobodě. "V případě pravomocného odsouzení hrozí oběma mužům trest odnětí svobody až na čtyři roky," dodal Ibehej.

Podle informací ČTK je jedním ze stíhaných soudce kladenského okresního soudu Vlastimil Matula, který byl tehdy na ministerstvu na stáži.

"Ve věci jsme v minulých dnech podali návrh na podání obžaloby, minulý pátek dozorující státní zástupce na oba obviněné podal obžalobu," uvedl Ibehej.

Našly se jen 4 miliony

Muži byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku v lednu 2008. O podání stížnosti pro porušení zákona v jejich prospěch a přerušení výkonu jejich trestu Kovářová rozhodla v červnu 2010. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili.

Jejich útěk do zahraničí trval několik měsíců. Loni v květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie.

V případu krádeže peněz figuruje vedle Tesárka s Blažkem i řidič auta bezpečnostní agentury Milan Horych, který byl odsouzen k pětiletému vězení. Horych po domluvě s Blažkem a Tesárkem po cestě z Hradce Králové do Liberce zastavil u čerpací stanice a od nezamčeného vozidla s kolegou odešel.

Muži pak peníze z auta ukradli. Horych zpočátku svou účast na krádeži popíral, po několika měsících ve vazbě se ale k zločinu přiznal a usvědčil i zbylé dva muže, kteří ho prý ke krádeži donutili. Policii se zatím z ukradených peněz podařilo zajistit pouze asi čtyři miliony, po zbytku stále pátrá.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy