Dvojice z ministerstva jde k soudu za pomoc zlodějům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 7. 2012 14:27
Podle kriminalistů bývalí pracovníci ministerstva spravedlnosti manipulovali řízením
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Případ dvou bývalých pracovníků Ministerstva spravedlnosti, kteří údajně  manipulovali řízením a pomohli tak dvojici odsouzených mužů dostat se na svobodu a utéct ze země, míří k soudu.

Státní zástupce na ně koncem minulého týdne podal obžalobu, sdělil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK SKPV) Jaroslav Ibehej.

Bývalí zaměstnanci ministerstva jsou podle Ibeheje stíháni pro trestný čin nadržování.

Zloději zmizeli za hranicemi

"Oba obvinění měli dle závěrů kriminalistů ÚOKFK SKPV v roce 2010 manipulovat řízení ve věci podnětu k podání stížností pro porušení zákona takovým způsobem, aby umožnili dvěma odsouzeným mužům vyhnout se uloženému trestu odnětí svobody," sdělil Ibehej.

Odsouzení Josef Blažek a Rudolf Tesárek podle něj mohli uprchnout do zahraničí, když jim tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová v červnu 2010 na základě jednání svých podřízených přerušila tresty. Oba dva si předtím odpykávali trest za krádež 74 milionů korun.

Bývalí pracovníci ministerstva jsou stíháni na svobodě. "V případě pravomocného odsouzení hrozí oběma mužům trest odnětí svobody až na čtyři roky," dodal Ibehej.

Podle informací ČTK je jedním ze stíhaných soudce kladenského okresního soudu Vlastimil Matula, který byl tehdy na ministerstvu na stáži.

"Ve věci jsme v minulých dnech podali návrh na podání obžaloby, minulý pátek dozorující státní zástupce na oba obviněné podal obžalobu," uvedl Ibehej.

Našly se jen 4 miliony

Muži byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku v lednu 2008. O podání stížnosti pro porušení zákona v jejich prospěch a přerušení výkonu jejich trestu Kovářová rozhodla v červnu 2010. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili.

Jejich útěk do zahraničí trval několik měsíců. Loni v květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie.

V případu krádeže peněz figuruje vedle Tesárka s Blažkem i řidič auta bezpečnostní agentury Milan Horych, který byl odsouzen k pětiletému vězení. Horych po domluvě s Blažkem a Tesárkem po cestě z Hradce Králové do Liberce zastavil u čerpací stanice a od nezamčeného vozidla s kolegou odešel.

Muži pak peníze z auta ukradli. Horych zpočátku svou účast na krádeži popíral, po několika měsících ve vazbě se ale k zločinu přiznal a usvědčil i zbylé dva muže, kteří ho prý ke krádeži donutili. Policii se zatím z ukradených peněz podařilo zajistit pouze asi čtyři miliony, po zbytku stále pátrá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy