Ministerští úředníci pomáhali zlodějům, jsou obviněni

ČTK ČTK
16. 3. 2012 13:30
Dvojice podle policie přispěla k propuštění zlodějů, kteří ukradli 74 milionů korun
Foto: Policie ČR

Praha - Policie v minulých dnech obvinila dva bývalé zaměstnance ministerstva spravedlnosti v souvislosti s přerušením výkonu trestu zlodějů 74 milionů korun Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka.

Kriminalisté viní dva lidi z nadržování, řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle České televize je jedním ze stíhaných kladenský soudce Vlastimil Matula.

Dva lidé údajně v květnu 2010 úmyslně manipulovali řízení o podnětech k podání stížnosti pro porušení zákona, aby Tesárkovi s Blažkem umožnili dostat se na svobodu.

Na základě toho pak zlodějům trest v červnu 2010 přerušila tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Tesárek s Blažkem poté uprchli za hranice.

Byli odsouzeni k 10 letům vězení

Muži byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku v lednu 2008.

O podání stížnosti pro porušení zákona v jejich prospěch a přerušení výkonu jejich trestu Kovářová rozhodla v červnu 2010. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili.

Jejich útěk do zahraničí trval několik měsíců. Loni v květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie.

Mužům hrozí až čtyřletý trest

Okolnostmi rozhodnutí o přerušení výkonu trestu Tesárka s Blažkem se Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) začal zabývat loni v létě, nyní přišla obvinění.

"Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě pravomocného odsouzení hrozí oběma mužům trest odnětí svobody až na čtyři roky," uvedl Ibehej.

"Policie nás informovala o zahájení trestního stíhání osoby, která v minulosti působila na ministerstvu spravedlnosti. Další informace není ministerstvo s ohledem na probíhající trestní řízení oprávněno poskytovat," řekla bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy