Ministerští úředníci pomáhali zlodějům, jsou obviněni

ČTK ČTK
16. 3. 2012 13:30
Dvojice podle policie přispěla k propuštění zlodějů, kteří ukradli 74 milionů korun
Foto: Policie ČR

Praha - Policie v minulých dnech obvinila dva bývalé zaměstnance ministerstva spravedlnosti v souvislosti s přerušením výkonu trestu zlodějů 74 milionů korun Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka.

Kriminalisté viní dva lidi z nadržování, řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podle České televize je jedním ze stíhaných kladenský soudce Vlastimil Matula.

Dva lidé údajně v květnu 2010 úmyslně manipulovali řízení o podnětech k podání stížnosti pro porušení zákona, aby Tesárkovi s Blažkem umožnili dostat se na svobodu.

Na základě toho pak zlodějům trest v červnu 2010 přerušila tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Tesárek s Blažkem poté uprchli za hranice.

Byli odsouzeni k 10 letům vězení

Muži byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku v lednu 2008.

O podání stížnosti pro porušení zákona v jejich prospěch a přerušení výkonu jejich trestu Kovářová rozhodla v červnu 2010. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili.

Jejich útěk do zahraničí trval několik měsíců. Loni v květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie.

Mužům hrozí až čtyřletý trest

Okolnostmi rozhodnutí o přerušení výkonu trestu Tesárka s Blažkem se Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) začal zabývat loni v létě, nyní přišla obvinění.

"Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě pravomocného odsouzení hrozí oběma mužům trest odnětí svobody až na čtyři roky," uvedl Ibehej.

"Policie nás informovala o zahájení trestního stíhání osoby, která v minulosti působila na ministerstvu spravedlnosti. Další informace není ministerstvo s ohledem na probíhající trestní řízení oprávněno poskytovat," řekla bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

 

Právě se děje

Další zprávy