Dvě kontroly na hranici - stále realita

Tomáš Fránek
12. 12. 2005 0:03
Brno - Jenom velmi pomalu přibývá hraničních přechodů, kde řidiči mohou počítat s rychlejším odbavením a nemusí podstoupit dvě kontroly.

Zjednodušení a zrychlení odbavování na hranicích mělo být jednou z výhod po vstupu Česka do Evropské unie, zatím se je ale nepodařilo dohodnout na všech hraničních přechodech.

Foto: Aktuálně.cz

Další dva přechody, kde bude systém jednoho zastavení zavedený, přibyly v pátek. Ministr vnitra František Bublan totiž podepsal v Mikulově se svou rakouskou resortní kolegyní Liese Prokopovou několik mezinárodních smluv.

A dvě ujednání se týkají také režimu na hraničních přechodech. Smlouva zajistí, aby řidiči na hraničních přechodech Slavonice - Fratres a Nová Bystřice - Grametten už nemuseli podstupovat dvě kontroly od policistů z obou zemí, ale pas nebo občanský průkaz ukáží pouze jednou.

Hranice s Rakouskem zatím zdržují

Právě hranice s Rakouskem je ale místem, kde zatím systém jednoho zastavení nefunguje především na velkých hraničních přechodech. Na jihomoravském úseku hranice totiž musí dvě kontroly podstoupit lidé na pěti ze sedmi hraničních přechodů včetně dvou největších v Mikulově a Hatích.

Jenom přes přechod v Hatích přitom ročně projede na deset milionů lidí. A kvůli tomu, že se zatím  nepodařilo dohodnou přesun českého stanoviště policie, musí projít kontrolou i lidé, kteří jedou do obří nákupní zóny mezi oběma stanovišti policie.

Proti přesunu je zatím rakouská strana. "O přesunu kontrol na jedno místo jednáme v případě Hatí už více než rok, zatím se nepodařilo dohodu uzavřít," uvedl mluvčí jihomoravské cizinecké a pohraniční policie Roman Skřepek.

Rakušané tvrdí, že systém nahrává pachatelům trestných činů. Tento problém se ale podařilo vyřešit na česko - německé hranici. Tam vzájemná smlouva upravuje společné působení na hranicích, přesně stanovuje, kdo a jakým způsobem bude řešit odhalené přestupky nebo zadržené pachatele trestných činů.

Na maďarsko-rakouské hranici větší důvěra

Systém jednoho zastavení pomohl tam, kde už funguje, snížit čekání na hranicích především v době, kdy se tvoří fronty. Na česko-slovenské hranici, kde už tento systém funguje na všech přechodech, se čekací doby snížily ve špičce o jednu třetinu.

Systém jednoho odbavení na hranicích zavedly po vstupu do Evropské unie i další nové členské země. Funguje například na všech přechodech na rakousko-maďarské hranici.

Definitivní konec všech kontrol na hranicích má padnout až po vstupu Česka do Schengenského systému. Česko by se mělo připojit do tohoto systému v říjnu 2007.

Ministr Bublan ale začátkem prosince po jednání se svými kolegy z dvaceti pěti zemí unie uvedl, že staré členské země mají obavy, zda systém po rozšíření bude fungovat. "Vynasnažíme se, a to i pružnější finanční pomocí, abychom lhůtu v roce 2007 dodrželi," řekl ČTK místopředseda Evropské komise Franco Frattini.

V Česku se nyní připravuje vyhlášení veřejné soutěže na dodavatele informačního rozhraní, který zajistí vzájemné sladění českého a unijního systému.

 

Právě se děje

Další zprávy