Běženci rychle mizí z českých hranic

Tomáš Fránek
12. 11. 2005 23:16
Brno Přes české hranice se pokouší nelegálně dostat nejméně uprchlíků za posledních deset let.

Zatímco policisté na jihu Moravy v minulých letech museli počítat se skupinami uprchlíků, které měly i přes dvacet lidí, letos na tak velké seskupení běženců narazili jenom výjimečně. Například na česko rakouských hranicích byla letos nepočetnější pětičlenná skupina Nigerijců.

Běženci ubývají, nemění se země původu

Od začátku roku do konce září se hranice Česka pokusilo přejít necelých čtyři a půl tisíce lidí. Ve stejném období v minulém roce to bylo přitom o asi pět tisíc lidí více.
Jediné, co se proti minulému roku nemění, je skutečnost, že většinu běženců tvoří lidé z Ruska (Dagestánu, Čečenska, Ingušska) a Číny.

Hranice je lépe střežena kvůli EU a terorismu

Proč se tak prudce snížil počet uprchlíků na českých hranicích? Především proto, že kvůli různým válečným konfliktům, terorismu a také rozšíření Evropské unie, si státy  lépe střeží své hranice. Mnohem nepropustnější se stak stalo i místo, kde se uprchlíkům v minulosti dařilo: slovensko ukrajinská hranice. "Slovensko velmi zlepšilo ostrahu hranic, tlak z unie udělal své," řekl policista sloužící na česko slovenské hranici. 

Policie rozbila několik převáděčských gangů

Policistům v Česku, na Slovensku a také v Rakousku se navíc podařilo za poslední rok rozbít několik velkých převáděčských gangů. Slovenská policie tak například zadržela ve středu osm převáděčů, kteří od loňského června pomáhali zorganizovat přechod nejméně tří stovek Číňanů z Ukrajiny na Slovensko. Skupina převáděčů převážela migranty ve skupinách od čtyř do 25 osob k hranicím s Českem a Polskem, přičemž za jednu osobu inkasovala od sta do tří set amerických dolarů.
Česká policie zase při třech operacích pozatýkala dvacet členů gangu, který nelegálně převáděl přes české hranice migranty z Ruska, Čečenska, Dagestánu, Kazachstánu, Ukrajiny a dalších zemí. Detektivové napočítali minimálně tisíc převedených lidí. "Za přechod z České republiky si organizace od jednotlivce brala asi 750 eur (asi 22.500 korun)," uvedla policie.
Šest a půl roku vězení dostali u pražského městského soudu minulý týden dva převáděči z Číny. "Šlo o vysoce závažné trestné činy, jednání obžalovaných navíc trvalo dlouhou dobu. Používali takové prostředky, že se jednalo o mučivé útrapy poškozených a tím jim způsobili těžkou újmu na zdraví," uvedl předseda senátu Petr Novák.

Převádění je velký byznys

Převádění uprchlíků je ale miliardový nelegální byznys srovnatelný s prodejem drog nebo prostitucí. Úbytek převáděčských skupin se tak jeví jen jako dočasný. Například u pražského soudu uprchlíci vypověděli, že za svoji cestu z Číny, která měla skončit ve Francii, chtěli převáděči přes tři sta sedmdesát tisíc korun za osobu.
Na hranicích se tak už objevují nové skupiny převáděčů z Čečenska, které se soustřeďují na transport svých krajanů do západní Evropy. Podle zprávy Slovenské informační služby tyto skupiny organizují běžence  přímo v záchytných táborech. Slovenská rozvědka poukázala také na zneužívání lázeňských poukazů uprchlíky z Moldavska, migranti po krátkém léčebném pobytu pokračovali v cestě přes "zelenou hranici" do Česka nebo Rakouska.

Zaniknou některé uprchlické tábory

Kvůli menšímu přílivu uprchlíků zavře ministerstvo vnitra některé uprchlické tábory. Letos za prvních osm měsíců přišlo do uprchlických zařízení 2313 žadatelů o azyl. Za loňský rok jich ale bylo 5459 a předloni 11 400. Podle mluvčí ministerstva vnitra Radky Kovářové bude uzavřeno středisko Bálková na Plzeňsku pro 176 osob a bez "návštěvníků" zůstane i tábor v Červeném Újezdě na Teplicku. Fungovat dál budou zařízení v Poštorné na Břeclavsku, ve Velkých Přílepech u Prahy a ve Frýdku-Místku.

Itálie a Španělsko čelí novým vlnám

S velkým náporem uprchlíků se ale na rozdíl od Česka nyní potýká Itálie a Španělsko. Jen během prvních šesti měsíců letošního roku přistálo u italských břehů 7543 nelegálních přistěhovalců a do konce roku jejich počet zřejmě překročí hranici 10 000 osob.
Loni požádalo o azyl v EU okolo 280 000 uprchlíků, předloni to bylo téměř 350 000. V roce 2004 přijaly státy unie téměř 650 000 rozhodnutí o vyhoštění občanů třetích zemí, ale prosadily jen třetinu v podobě 164 000 nucených a 48 000 dobrovolných  návratů.

Počty lidí zadržených na českých hranicích při nelegálním přechodu:

rok počet zadržených
2005 4470 (do září)
2004 10695
2003 13206
2002 14741
2001 23834
2000 32720
1999 32 325
1998 44 672
1994 20 480

 

Hlavní trasy uprchlíků do Evropy:

- z Asie přes Rusko, Ukrajinu, Polsko do západní Evropy
- z Asie přes Rusko, Ukrajinu, Slovenska buď přímo do Rakouska nebo přes Česko do Rakouska a Německa
- přes Řecko a další balkánské státy do Rakouska
- po Egejském  moři z Turecka do Řecka
- z Afriky do Itálie a Španělska

 

Právě se děje

Další zprávy