Běžně se do nich nepodíváte. Soukromé hrady a zámky o víkendu otevřou veřejnosti

ČTK ČTK
20. 5. 2024 12:21
Dvacet soukromých hradů, zámků a dalších památkových objektů, o které pečují potomci šlechtických rodů nebo noví majitelé, se o víkendu otevře veřejnosti. Návštěvníky čekají prohlídky sídel i parků a bohatý kulturní program. V pondělí o tom informovali organizátoři v tiskové zprávě.
Zámek Blatná v jižních Čechách.
Zámek Blatná v jižních Čechách. | Foto: ČTK

V rámci akce s názvem Dny soukromých hradů a zámků 2024 budou moci lidé navštívit třeba zámek Blatná na jihu Čech, na kterém se natáčela legendární filmová pohádka Šíleně smutná princezna. Majitelé, kterými je rodina Hildprandtových sídlící v Čechách od dob vlády Rudolfa II., připravuje prohlídky zámku a obory s daňky a také aktivity pro celou rodinu.

V Častolovicích si se svolením rodiny Sternbergových lidé prohlédnou zámecké komnaty i místní minizoo.

Nadcházející víkend bude mimořádnou příležitostí také k návštěvě jinak nepřístupného zámku Líšno, který se nákladně opravuje. Lidé uvidí interiéry i přilehlý park.

Na zámku Kvasiny na Rychnovsku návštěvníci zhlédnou výstavu několika výtvarníků. S průvodcem se zájemci projdou po zámku Lobkovice na okraji Neratovic.

Speciální kastelánské prohlídky se uskuteční i na zámku Štáblovice u Opavy nebo na zámku Všechovice na Přerovsku, kde navíc připravují výstavu a koncert. Malý koncert bude i součástí druhého ročníku Vítání léta, které nachystali na sobotu na Starém zámku Rynholec u Nového Strašecí.

Kulturní festival se v sobotu uskuteční i na zámku Palupín ve Strmilově na Jindřichohradecku. Na programu je výstava o zvonech, koncert, ochutnávka vína, seskok parašutistů a povídání o historii místa. Kulinářské zážitky a výrobu zmrzlin a sorbetů chystají v usedlosti Plešivec.

Video: Prohlídka zámku v Křimicích s Jaroslavem Lobkowiczem a jeho manželkou Elisabeth (3. 8. 2023)

Prohlídka zámku v Křimicích s Jaroslavem Lobkowiczem a jeho manželkou Elisabeth | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy