Ďuričko vysoudil omluvu za zveřejněnou korespondenci

ČTK ČTK
9. 1. 2014 17:28
Vrah Václava Kočky ale nezíská 150 000 korun, které požadoval jako odškodné
Bohumír Ďuričko.
Bohumír Ďuričko. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vydavatelství Empresa Media se má omluvit Bohumíru Ďuričkovi za zveřejnění jeho intimní korespondence v časopisu Týden a na webu týden.cz.

Nemusí mu však platit 150 000 korun, které vrah Václava Kočky mladšího požadoval jako odškodné. Rozhodl o tom nepravomocně pražský městský soud, který tak pouze částečně vyhověl Ďuričkově žalobě na ochranu osobnosti.

Článek "Ďuričkův sex po telefonu" se v Týdnu objevil v lednu 2012. Přinesl informaci o tom, že Ďuričko posílal od července do října 2009 z valdické věznice své přítelkyni mobilním telefonem fotografie a zprávy se sexuální tématikou. Některé z fotografií a zpráv časopis zveřejnil.

Upoutávka na článek, která jednu z textových zpráv rovněž cituje, je dodnes přístupná na serveru týden.cz pod titulkem "Ďuričko ve vězení provozoval sex přes mobil".

Podle soudce Tomáše Novosada články tím, že obsahovaly velice intimní informace včetně obsahu soukromé korespondence, závažně zasáhly do Ďuričkových osobnostních práv.

Proto má jak časopis, tak server do 15 dnů od právní moci rozsudku zveřejnit omluvu, která má na serveru zůstat po dobu jednoho týdne. Z webového článku navíc musí zmizet citace Ďuričkovy textové zprávy.

Informace zpřístupnil sám

Soudce však zároveň upozornil na to, že Ďuričko zpřístupnil intimní informace ze svého života sám již před otištěním žalovaného článku, a to v knize Kočkoviny, která je od února 2011 volně přístupná na internetu.

"Požadovaná finanční satisfakce je proto nepřiměřená. Omluva je s to odčinit újmu, která žalobci vznikla," odůvodnil Novosad rozsudek.

Ďuričkova právní zástupkyně argumentovala tím, že kniha je pravdivá pouze v částech týkajících se trestního řízení jejího klienta. "Části o intimním životě pravdivé nejsou, pan Ďuričko chtěl těmito pasážemi docílit větší čtivosti," uvedla. Soudce ale konstatoval, že to, zda psal Ďuričko o svém sexuálním životě pravdu, či nikoliv, je irelevantní.

Ďuričko zastřelil v roce 2008 Václava Kočku mladšího v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Muži se dostali do roztržky, při které Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a třikrát na něj z bezprostřední vzdálenosti vystřelil. Soudy mu za to udělily trest 12,5 roku vězení.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy