Důlní otřes na Karvinsku zabil dva horníky

Vanda Králová, vk
23. 11. 2008 10:06
Zemětřesení dosahovalo až 3,5 stupně Richterovy stupnice
Dva horníci z dolu Karviná nepřežili sobotní zemětřesení
Dva horníci z dolu Karviná nepřežili sobotní zemětřesení | Foto: Jiří Hloušek

Bohumín - Krátce před půlnocí se v oblasti kolem Karviné, Bohumína, Orlové a Havířova třásla země. Při důlním otřesu zahynuli dva horníci v dole Karviná, tři další byli zraněni.

K otřesu došlo podle OKD v sobotu ve 23:27 v hloubce 710 metrů pod povrchem. V době otřesu bylo pod zemí celkem 21 horníků.

"Na místo ihned vyrazili pracovníci báňské záchranné služby, kteří poskytli zraněným první ošetření, vyvedli horníky z ohrožené oblasti a přijali nezbytné kroky k zajištění bezpečnosti v místě neštěstí," řekl pro Aktuálně.cz Vladimír Bystrov ze společnosti Ostravsko-karvinské doly.

Dva mrtví horníci z Polska

Dva horníky polské národnosti se lékaři nepodařilo přivézt k životu. "Šlo o zaměstnance dodavatelské organizace," dodal Bystrc. Všichni ostatní horníci byli podle něj z místa bezpečně evakuováni.

„Hluboce litujeme každého ztraceného lidského života a upřímně soucítíme s rodinami a blízkými mrtvých horníků," řekl k události Klaus-Dieter Beck, generální ředitel a předseda představenstva OKD.

"Bezpečnost je v OKD za všech okolností na prvním místě, pracujeme však v náročných podmínkách pod zemí a přírodní vlivy nelze vždy stoprocentně předvídat," dodal Beck.

Podle vyjádření Vladimíra Bystrce z OKD byli všichni ostatní horníci z místa bezpečně evakuováni.

Již druhé otřesy za dva měsíce

Příčiny této mimořádné události nyní šetří komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, Policie ČR, vedení Dolu Karviná, společnosti OKD, Green Gas DPB a odborových organizací. 

Podle svědků, kteří zaznamenali otřesy asi čtyřicet minut před půlnocí, se pohyboval nábytek, třásly se květináče, knihy a skleničky. Otřesy měly podle serveru Novinky.cz sílu až 3,5 stupně Richterovy škály a podle svědků trvaly až půl minuty.

V říjnu tohoto roku se země třásla několikrát také na Chebsku. Dosahovalo síly až čtyř stupňů Richterovy stupnice.

 

Právě se děje

Další zprávy