Na Chebsku se opět zatřásla země. Hrozí další otřesy

Domácí Domácí
12. 10. 2008 11:53
Mohou přijít ještě silnější otřesy, tvrdí seismologové
Město Cheb
Město Cheb | Foto: Simona Holecová

* nejsilnější vlna zemětřesení za 20 let * otřesy byly cítit desítky kilometrů daleko

Cheb - Chebsko, seizmicky nejaktivnější část Česka, zasáhlo další zemětřesení, tentokrát o síle takřka čtyř stupňů Richterovy stupnice.

Ohnisko zemětřesení bylo při všech dosavadních otřesech pod obcí Nový Kostel na Chebsku. Nedělní otřesy měly podle Českých novin sílu mezi 3,8 až 3,9 stupně Richterovy škály, tedy podobnou jako páteční zemětřesení. Taková intenzita otřesů nezpůsobuje škody.

Seizmolog Josef Horálek v České televizi uvedl, že během následujících hodin a dní lze očekávat další otřesy. "V této fázi po jeden až dva dny nelze vyloučit další, silnější jevy," řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Zemětřesení by však nemělo přesáhnout 5 stupňů Richterovy stupnice a nemělo by tedy způsobit větší škody.

„Působí to jako dupání a dunění. I když to trvá jen chviličku, máte pocit, že se jedná o minuty," řekla deníku Aktuálně.cz recepční hotelu Hvězda v Chebu Zuzana Petáková. „Jde v posledních dnech již o několikátý otřes. Hosté se už tento týden na recepci ptali, co se děje," dodala.

Stejně jako při minulých třech větších otřesech se nedělní zemětřesení v čase kolem 09.40 hodin projevovalo hlubokým hučením, na něž navázal krátký citelný otřes. Zaregistrovali ho lidé ve vzdálenosti i několika desítek kilometrů od Nového Kostela a seizmické stanice v celém Česku, informoval server České noviny.

Otřesy zaznamenali i čtenáři a diskutující deníku Aktuálně.cz. "Všiml jsem si, že mi poskočila podlaha a zahoupala skříň... Ale nebylo to žádné vibrování nebo tak, spíš jakoby okamžitý náraz," napsal čtenář s přezdívkou standa.e ze Žlutic.

První ze série otřesů byl v oblasti zaznamenán v pondělí, kdy dosáhl dvou stupňů.

Současná vlna zemětřesení je patrně nejsilnější v Česku od přelomu let 1985 a 1986, kdy geofyzici naměřili 4,8 stupně Richterovy stupnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy