Praha - Dělnická strana ohrožuje demokracii, mravnost, veřejný pořádek a práva a svobody občanů, proto musí být zrušena.
To je obecný argument vlády v návrhu na zrušení Dělnické strany, který dnes zveřejnil Nejvyšší správní soud. Na rozdíl od minulého pokusu je nyní návrh podložen množstvím důkazů, které dokládají rasistické názory členů i vedení národní strany.
Materiál odkazuje na konkrétní články z webu Dělnické strany či organizace Národní odpor, nechybí ani znalecké posudky odborníků na extremismus.
Na desítkách konkrétních akcí právníci najatí vládou dokumentují, jak je Dělnická strana propojena s neonacistickými organizacemi, které v Česku působí.
Konkrétně je vyjmenováno na tři desítky společných akcí - mezi nimi i pochody litvínovským sídlištěm Janov či prvomájové akce. Zaznamenány jsou i citace z vystoupení členů dělnické strany na těchto shromážděních.
Podle právničky Kláry Kalibové ze sdružení Tolerance a Občanská společnost je současný návrh nesrovnatelně kvalitnější než předchozí, který soud odmítl v březnu. "Přesto si ale nikdo netroufne předjímat, jak Nejvyšší správní soud rozhodne. Nejde totiž o to, dokázat něco o jednotlivých členech strany. Jde o to prokázat, že sama Dělnická strana útočí na podstatu demokratického zřízení," vysvětluje Kalibová.
Dělnická strana obdržela dokument včera. Termín, kdy se návrh bude u Nejvyššího správního soudu projednávat, není zatím stanoven. Jednat se může začít nejdříve po 15. listopadu. Do té doby běží Dělnické straně lhůta pro vyjádření.
Vláda už jednou neuspěla
Extremisté si věří, že proti vládě přesto i napodruhé uspějí. "Dělnická strana považuje rozhodnutí vlády České republiky podat k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz naší politické strany za důkaz stoupající popularity strany mezi občany," tvrdí předseda strany Tomáš Vandas. Několikrát už se nechal slyšet, že pro jeho partaj je každé rozhodnutí soudu vítězstvím. Pokud soud Dělnickou stranu zruší, Vandas okamžitě založí podobnou organizaci jiného jména.
Poprvé se o rozpuštění strany pokusil ministr Ivan Langer. V březnu ale utrpěl u soudu debakl. Senát totiž návrh vlády zamítl s tím, že nepředložila žádné konkrétní důkazy pro zrušení strany.
Tentokrát je návrh mnohem obsáhlejší - sám o sobě má pětašedesát stránek. Na dalších stovkách stran jsou důkazy.