Důchodci na reformu nečekají. Více pracují už teď

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 7. 2010 22:20
Počet zaměstnaných seniorů je u nás ale stále menší než v EU
Foto: Reuters

Praha - Pro politiky citilivá otázka posouvání věku odchodu do důchodu, se i bez jejich přičinění státá realitou. Stále víc lidí po šedesátce pracuje, i když oficiálně "nemusí".

Podle analýzy Českého statistického úřadu v uplynulé dekádě rostl počet zaměstnananých mezi 55 a 64 roky nejvíce ze všech skupin.

"Zaměstnanost osob ve věkové kategorii 55 až 64 let se v uplynulých letech vyvíjela příznivě. V osmiletém období 2001 až 2009 vzrostla z 52,1 na 65,5 %, tedy o 13,4 proc. bodu. Byl to nejrychlejší nárůst mezi všemi věkovými skupinami od 15 let výše," píše se v analýze ČSÚ.

Jednoduché vysvětlení: penze nestačí

Zaměstnaných přibývalo i v kategorii 65 let plus.

"Důvody mohou být různé. Tím hlavním je ale pravděpodobně ten ekonomický. Mezera mezi průměrným platem a průměrným důchodem se rozevírá v neprospěch důchodu, a ten prostě mnohým nestačí," domnívá se analytik ČSÚ Jan Ferenc.

Pracujících seniorů je u nás ale stále méně, než je průměr Evropské unie. Mezi věkem 60 až 64 let pracuje u nás 25 procent lidí, zatímco v EU 30. "Toto srovnání do jisté míry rozvrací zažitý stereotyp, že důchodce ve vyspělé západoevropské zemi si užívá svůj zasloužený důchod, zatímco jeho vrstevník "u nás" si musí přivydělávat."

Ženy zaostávají

Hůře z tohoto srovnání vycházejí ženy. "U nejstarší pětileté skupiny 60 až 64 let činí míra zaměstnanosti žen v ČR 14,6 %, průměr EU dosahuje 22,5 procenta," upozorňují statistici.

Počet zaměstnaných seniorů rostl u nás hlavně kvůli zvyšující se hranici odchodu do penze a díky změně zákona, která umožnila přivýdělek k důchodu zaměstnáním na dobu určitou. "Ekonomiká recese se na této skupině rychle projevila. Pro podniky bylo snazší se těchto lidí zbavit," vysvětluje Ferenc.

Teď se zákony znovu změnily. "Na jednu stranu k 1. lednu 2010 dochází ke zrovnoprávnění těchto uchazečů o práci s "mladšími" (lze s nimi uzavřít pracovně právní vztah na dobu neurčitou), na druhou stranu jsou tak likvidovány určité výhody na straně zaměstnavatelů vůči osobám důchodového věku (např. výjimka ze zákazu "řetězení" smluv na dobu určitou), takže bude obtížnější tyto osoby ze zaměstnání propouštět a tím pádem bude obtížnější je také zaměstnávat," očekávají statistici.

Upozorňují, že stát se bude muset se zvyšováním věku odchodu do důchodu připravit také na řešení problému nezaměstnanosti mezi těmito lidmi. Horší bude situace na venkově a u méně vzdělaných lidí.

"V Praze a Středočeském kraji je už teď zaměstnanost starších lidí lepší. Vrcholí jim kariéra ve státní správě, managementu, politice. Sedmdesátiletý profesor může zvládnout přednášku, u traktoristy je to horší," dodává Jan Ferenc.

 

Právě se děje

Další zprávy