V Temelíně se prověřuje stejný problém, který zastavil Dukovany. Jsem opravdu naštvaná, říká Drábová

Petr Koděra Václav Dolejší, Petr Koděra
7. 12. 2015 6:35
Po aféře se zfalšovanými revizemi potrubí v Dukovanech raději ČEZ preventivně kontroluje i modernější jadernou elektrárnu na jihu Čech. I tam se našlo několik snímků, které nebyly průkazné. Šéfka jaderného úřadu Dana Drábová řekla, že je na ČEZ kvůli způsobu údržby atomových elektráren "opravdu naštvaná". V pátek se sešla s generálním ředitelem energetické firmy Danielem Benešem, oba jsou v kontaktu i s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Foto: Jan Langer

Praha - Poté, co musela polostátní energetická firma ČEZ kvůli zfalšovaným protokolům o kontrolách svarů na potrubích odstavit dva ze čtyř reaktorů v jaderné elektrárně v Dukovanech, rozhodla se preventivně provést tytéž kontroly také v Temelíně. Hospodářským novinám to potvrdila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

"Kontrola tam stále probíhá. Ano, i v Temelíně se našlo několik neprůkazných snímků. Jsou na potrubí, které buď lze přerentgenovat bez nutnosti odstavovat, nebo nejsou tak významné, aby si odstavení vynutily, a přerentgenování počká na řádnou odstávku. Takový je prozatímní stav, uvidíme, až bude kontrola hotova," řekla Drábová.

Dodala, že je na ČEZ kvůli způsobu údržby atomových elektráren "opravdu naštvaná". V pátek se sešla s generálním ředitelem energetické firmy Danielem Benešem, kde spolu hovořili i na toto téma.

"S paní předsedkyní Drábovou jsme v průběžném pracovním kontaktu," řekl stručně k páteční schůzce Daniel Beneš.

Beneš i Drábová přitom o výsledcích svých jednání pravidelně informují i premiéra Bohuslava Sobotku. "Podporuji všechny racionální kroky, které kladou důraz na maximální a nezpochybnitelnou bezpečnost provozu našich jaderných elektráren," uvedl Sobotka pro Aktuálně.cz.

Ačkoliv se ani u jedné elektrárny nejedná o problémy se svary na nejdůležitějších jaderných částech u reaktoru, kde by hrozil únik radiace, předsedkyni Drábovou rozzlobil princip, jakým ČEZ k údržbě, revizím a kontrolám přistupuje. Vadí jí, že tyto důležité práce si firma nedělá sama, ale zadává je externím dodavatelům, kteří si je pak přeprodávají.

Sama energetická firma už kvůli podvodům v dukovanské dokumentaci podala trestní oznámení. A ředitel Beneš také oznámil, že pravděpodobně změní současný způsob údržby jaderných elektráren a větší část prací na svých elektrárnách si bude dělat ČEZ sám.

"Je v pořádku, že celá věc byla iniciovaná na základě poznatku interní kontroly ČEZ. Nic se nesmí zanedbat. Pokud v minulosti pochybili externí dodavatelé ČEZu, musí být vůči nim vyvozena ekonomická i případná trestněprávní odpovědnost," dodal premiér Sobotka.

Rozmazané revizní snímky

Nepořádek se našel v dokumentaci svarů v Dukovanech. Snímky pro elektrárnu zpracovala chomutovská diagnostická firma Tediko. V lepším případě byly některé snímky rozmazané. V horším potvrzovaly, že svary nejsou zcela v pořádku a hrozí jim netěsnost – a přesto byly orazítkované jako bezchybné. Nepřesnosti se týkaly několika stovek svarů, několik desítek je potřeba preventivně opravit.

Pro polostátní firmu přicházejí tyto potíže v nejméně vhodnou dobu. V současné době má v Dukovanech odstavené tři ze čtyř bloků. Prvnímu bloku tamní elektrárny navíc letos končí licence na provoz a ČEZ právě usiluje o její prodloužení.

Pro firmu znamená dlouhá odstávka reaktorů v Dukovanech závažný problém – na letošní výsledky ČEZ bude mít dopad v řádu miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy