Praha - Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová prozatím uhájila svou funkci středočeské zastupitelky. Krajští zastupitelé přes výzvu ministerstva vnitra, podle nějž jsou funkce Drábové neslučitelné, odmítli věc zařadit na program jednání. Drábová uvedla, že nebude dělat žádné kroky, a chce, aby o jejím mandátu rozhodl soud. Dodala, že rezignací na mandát krajské zastupitelky by si sice ulehčila osobní situaci, ale zablokovala by cestu k odstranění nesouladu v současné legislativě.
"Nemyslete si, že pro mě je obzvlášť příjemná záležitost tady stát a čelit možná i kritice, že ten mandát nesložím sama. Ale tím bych uzavřela cestu k tomu narovnání," řekla. Hnutí STAN se řídí jiným výkladem než vnitro. Přednost před volebním zákonem má podle něj novější služební zákon, který souběh funkcí umožňuje.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v minulých dnech poslal hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) dopis, v němž ji vyzval k řešení situace. Informaci o tom, jak byla neslučitelnost funkcí Drábové vyřešena, očekává do 20. března.
Hejtmanka mu chce odpovědět bezodkladně. Ministr by měl pak požádat o svolání mimořádného jednání zastupitelstva, případně poté zánik mandátu vyslovit sám. Podle hejtmanky by se mimořádné jednání mohlo spojit s řádným, jež má být 25. dubna. Ona sama spor vnímá jako souboj právnických názorů. "Nemyslím si, že zastupitelstvo je ten orgán, který má o tom rozhodovat," řekla.
Podle Drábové by spor měl posloužit jako precedentní, aby se zákony uvedly v soulad. Poukázala i na to, že zákon o volbách do obcí říká něco jiného než zákon o volbách o krajů, takže může být léta neuvolněnou místostarostkou Pyšel a není to v rozporu s ničím. "Já si myslím, že zákony by měly být přehledné, pochopitelné, přehledné a přímočaré," řekla. Nejde prý ani tak o její mandát zastupitelky jako o to, aby se do podobné situace nedostali další vysocí úředníci.
Hejtmančin náměstek Vít Rakušan (STAN) doporučil věc nezařazovat na program jednání, mezi zastupiteli podle něj není tolik lidí s právním vzděláním, kteří by byli schopni posoudit různé právní rozbory. To se nakonec i stalo. Pro projednání bylo 15 zastupitelů, proti čtyři a 37 se zdrželo. Opozice s tím nesouhlasila. Zastupitel za ČSSD Karel Horčička řekl, že spor je marketingovou záležitostí, která má souvislost s volbami do Sněmovny. Podobně se vyjádřil i zastupitel za KSČM Pavel Hubený (KSČM). Předseda klubu ČSSD Miloš Petera míní, že vnitro je tím, kdo má pro kraj vykládat zákony. Hejtmanství by podle něj mohlo nesoulad mezi zákony řešit prostřednictvím zákonodárné iniciativy. ČSSD se podle Petery mimořádného jednání o Drábové nezúčastní, protože prý nechce dělat "stafáž politickým hrátkám". Zástupci STAN kritiku odmítli.
Podle vnitra si lidé ve vedoucí funkci ve státní správě měli do tří dnů po ustavujícím zasedání zastupitelstva vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Případně měli do tří měsíců dát zastupitelstvu doklad o tom, že tak učinili. Tato lhůta v případě Drábové vypršela v únoru. Zastupitelstvo dnes mělo podle vnitra vyslovit zánik mandátu. Protože tak neučinilo, ministr vnitra by měl požádat o svolání mimořádného zasedání, které se sejde nejpozději do 30 dnů od doručení jeho žádosti. Není-li zániku mandátu dosaženo ani na tomto zasedání, měl by zaniknout mandát okamžikem, kdy to vysloví ministr. Drábová řekla, že cílem je nechat dojít tuto situaci až k rozhodnutí ministra. Také další zástupci STAN uvedli, že hnutí se chce soudit až v okamžiku, kdy zánik mandátu vysloví ministr.
Koalici ve Středočeském kraji tvoří ANO, STAN, ODS a tří nezařazení zastupitelé. Dříve v kraji vládly ČSSD a KSČM.
V obdobné situaci jako ve Středočeském kraji Drábová je i Klára Dostálová (ANO) v kraji Královéhradeckém. Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj je také zastupitelkou tohoto kraje. Zastupitelstvo se tímto problémem bude zabývat na konci března.