Dopravu v Česku komplikuje sníh a vítr. Bez elektřiny je přes 5 tisíc domácností

ČTK ČTK
3. 2. 2023 18:31
Sníh a vítr komplikují dopravu na některých místech Česka, problémy mají zejména kamiony. Kvůli zhoršené sjízdnosti liberečtí silničáři ráno uzavřeli pro nákladní auta silnici z Tanvaldu na Harrachov. Problémy mají řidiči nákladních aut i na Jihlavsku, kde mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí uvízlo kvůli ledovce několik kamionů. Na východě Čech je kvůli větru bez elektřiny přes 5 tisíc domácností.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Počasí působilo v pátek ráno problémy zejména na silnicích. Komplikovalo i železniční dopravu, problémy se ale týkaly jen lokálních tratí. Kvůli pádu stromu byl zastavený provoz vlaků mezi Černým Křížem a Novou Pecí na jihu Čech. Z důvodů nepříznivých povětrnostních podmínek byl přerušený provoz na trati mezi Dubím na Teplicku a Moldavou v Krušných horách. Na východě Čech je kvůli poruchám, jež vznikly v silnému větru, asi 5500 domácností bez elektrické energie. 

Na silnicích byly ráno problémy zejména ve výše položených regionech. Kolem 06:30 museli silničáři kvůli problémům se sjízdností uzavřít pro nákladní auta nad 3,5 tuny silnice číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Úsek se uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. Omezení by mělo platit do sobotních 06:00, podle vývoje počasí se ale může termín posunout.

Opatrní by ale měli být motoristé i na dalších silnicích Libereckého kraje. Zbytky sněhu leží na hlavních komunikacích po celém kraji včetně hlavního tahu z Liberce na Prahu. Na silnicích nižších tříd leží silná vrstva ujetého sněhu, hlavně do hor by motoristé neměli vyjíždět bez zimní výbavy. Pro nákladní auta nad šest tun je uzavřená silnice přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu a Hejnice. Zavřená je pro kamiony také trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou.

V sousedním Ústeckém kraji jsou silnice po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Ráno byla dočasně zavřená silnice číslo 7 u Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Auto tam havarovalo do příkopu. Na horských vozovkách v regionu může řidiče překvapit ujetá vrstva sněhu.

Na Vysočině silničáři hlásí problémy se sjízdností některých úseků, zejména v kopcích. Mezi Stonařovem a Dlouhou Brtnicí ohlásili řidiči několik kilometrů dlouhý úsek ledovky, uvízlo tam asi pět kamionů. Kamion uvízl také před Humpolcem na silnici II/348 nebo v obci Bartoušov na Havlíčkobrodsku. Podle mluvčí policie Michaely Lébrové je obdobná situace také za Želetavou na Třebíčsku, kde plynulému provozu také brání stojící kamiony.

Zvýšená opatrnost je při řízení nutná také na severu Moravy a ve Slezsku. Provoz na dálnici D56 u Frýdku-Místku komplikuje hromadná nehoda deseti vozidel, nehoda se stala na namrzlé vozovce na obchvatu, ve směru z Frýdku-Místku na Ostravu je silnice uzavřena. Podle dostupných informací policie se při nehodě zranili dva lidé.

Na Bruntálsku na některých vozovkách stále leží po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu a sněžení může snižovat dohlednost. Podobná je situace i na Opavsku, kde silničáři rovněž varují před sněhovými přeháňkami. V Beskydech pak řidiči musí na silnicích počítat se zbytky sněhu nebo ujetou vrstvou sněhu krytou posypem. Na rozbředlý sníh a případné sněhové jazyky by si měli dát pozor také motoristé na Šumpersku.

Dbát zvýšené opatrnosti doporučují motoristům i jihočeští silničáři. Na Šumavě napadly desítky centimetrů sněhu a pod jeho tíhou se vyvracely a lámaly stromy v tamním národním parku. Lidé by tak měli být během pohybu v lesích obezřetní. Asi 2000 domácností v kraji je kvůli poruchám zaviněným větrem bez proudu, uvedl E.ON. Nejvíc poruch je v okresech České Budějovice a Český Krumlov.

Některé silnice ve středních Čechách jsou ráno po chemickém ošetření a někde i posypu drtí sjízdné se zvýšenou opatrností. Nejvíce techniky vyjelo po nočním sněžení na Benešovsku a Kladensku. Na některých silnicích zůstával ráno po chemickém ošetření rozbředlý sníh, například na Kutnohorsku nebo Mladoboleslavsku.

Sněžení provázené větrem zaměstnalo v noci také silničáře na východě Čech. Na silnicích v Krkonoších vítr v pátek ráno tvořil sněhové závěje, na Rychnovsku sněhové jazyky. Na Chrudimsku, Svitavsku a Orlickoústecku je na silnicích druhé a třetí třídy vrstva nového sněhu. Sněhové jazyky se mohou tvořit u Poličky na Svitavsku.

Také na jihu a východě Moravy je při řízení třeba dávat pozor. Zbytky rozbředlého sněhu mohou ležet na silnicích nižších tříd na Blanensku, v některých úsecích mohou silnice namrzat. Namrzání některých úseků silnic hrozí podle silničářů i na Břeclavsku a Hodonínsku. S opatrností by měli řidiči jezdit také na vlhkých vozovkách na Zlínsku či Vsetínsku.

Ve čtvrtek aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem platí až do sobotního odpoledne pro celé Česko. V horských oblastech českého příhraničí se navíc při silném nárazovém větru mohou tvořit závěje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
Další zprávy