Energetici připojili zpět k proudu většinu domácností. Zbývá porucha na Náchodsku

Přenos skončil
Energetici opravili většinu poruch na východě Čech. Zbývá opravit jednu, kterou způsobil sobotní silný vítr. Situaci sledujeme online.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK
Přenos skončil
09:12

Energetici v sobotu večer a v noci na dnešek opravili téměř všechny poruchy, které vznikly v důsledku silného větru, domácnosti na východě Čech tak mají elektřinu. Zbývá napojit Velkou Jesenici na Náchodsku. ČTK o tom informovala mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Informace jsou k nedělní 8:00. V sobotu ráno bylo v obou krajích bez elektrické energie 14 tisíc domácností.

"Na opravě pracujeme. V některých případech se mohou objevit poruchy na nízkém napětí, kdy lidé přijedou na své chaty nebo chalupy, pak je třeba poruchu nahlásit," řekla mluvčí.

09:07

Kvůli událostem způsobeným větrnou smrští měli hasiči v Moravskoslezském kraji v sobotu 306 výjezdů. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve, v několika případech sundávali nebo upevňovali plechy na střechách domů. ČTK to sdělila mluvčí hasičů Kamila Langerová.

"Pokud jde o jednotlivá čísla dle okresů, pak v okrese Karviná vyjeli hasiči v 15 případech, v okrese Frýdek-Místek se jednalo o 37 událostí, 55 v okrese Nový Jičín, 57 jich bylo v Opavě, 70 událostí řešili hasiči v okrese Ostrava a největší počet připadl na okres Bruntál, kde hasiči vyjížděli k 72 událostem," uvedla Langerová.

19:16

Domácnosti bez proudu jsou hlavně ve Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji. Na distribučním území, které spadá pod skupinu E.ON, byly poruchy na jihu Moravy a ve Zlínském kraji.

17:29

Stovky telefonátů dnes přijali kvůli spadlým stromům hasiči na východě Čech. Závažná byla ranní nehoda na Orlickoústecku, strom spadl na auto.

15:36 Ikona blesk

Podle mluvčí ČEZ zůstává v Moravskoslezském kraji bez napětí tři tisíce odběrných míst, ve Zlínském 2500 a v Královéhradeckém 2300. Ve středních Čechách zbývá připojit 1300 odběratelů k hladině vysokého napětí. Společnost EG.D, která je součástí skupiny E.ON, eviduje na svém distribučním území poruchy asi u 2200 odběratelů, nejvíce poruch je nyní na jihu Moravy. 

Sníh v Česku komplikuje dopravu.
Sníh v Česku komplikuje dopravu. | Foto: ČTK
13:57 Ikona blesk

Ve středních Čechách bylo dnes po 13:00 kvůli větru bez elektrické energie zhruba 2200 domácností, od rána se jejich počet výrazně snížil, k 08:00 jich bylo 13 000. Nejvíce jich zůstává na Příbramsku, Benešovsku a v oblasti Praha západ. Na vysokém napětí je 12 poruch, uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

13:19

Hasiči v Moravskoslezském kraji především odstraňují spadlé stromy a větve. Od 03:00 do 12:00 zasahovali u 272 událostí souvisejících se silným větrem. Uvedl to mluvčí hasičů Lukáš Popp. Mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol řekl, že ke 12:00 bylo v kraji bez proudu přibližně 5000 domácností, od rána jejich počet klesl asi na třetinu. 

13:12

Silnice číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska je již sjízdná bez komplikací. Ve 12:30 to sdělil dispečer ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti. Úsek byl pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřený kvůli sněžení od pátku ráno, znovu se otevřel v sobotu v 06:00. Komunikace však byla zavátá sněhem a silničáři průjezd nákladním autům nedoporučovali.

13:03 Ikona blesk

Na Vysočině bylo i po poledni nadále více než 2000 odběratelů bez elektřiny. Vedení poškodil silný vítr, který region zasáhl v posledních hodinách. Přibližně 1400 odběratelů distribuční společnosti ČEZ je bez proudu na Havlíčkobrodsku. Společnost E.ON pak eviduje přibližně 800 odběratelů bez elektřiny na Jihlavsku a Třebíčsku.

12:22

S přívaly sněhu se potýká i sever Slovenska, situaci komplikuje silný vítr. Ve Vysokých Tatrách zastavila provoz lyžařská střediska v Tatranské Lomnici, ve Starém Smokovci a na Štrbském Plesu, informovala agentura TASR. Úřady v okrese Žilina vyzvaly lidi, aby zůstali doma, a pokud to není nutné, nejezdili o víkendu autem na severní Slovensko. Polský Tatranský národní park je celý uzavřený pro turisty.

11:56 Ikona blesk

"Montéři poruchových čet pracují nyní na opravě 116 poruch na vedení vysokého napětí a na delších desítkách poruch na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny je aktuálně 47 tisíc domácností," uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce domácností zůstává podle ní bez elektřiny ve Zlínském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji.

Společnost EG.D, která je součástí skupiny E.ON, evidovala k 11:00 na svém distribučním území poruchy u asi sedmi tisíc odběratelů.

11:44

Vítr a výpadky elektřiny ovlivnily i provoz některých lyžařských areálů v Beskydech. Zatím se nelyžuje například v areálu Ski Armáda v Dolní Lomné. "Bohužel nám počasí v této sezoně nepřeje - Horní i Dolní Lomná je od rána bez elektrické energie," upozornili provozovatelé na internetových stránkách.

Vedoucí největšího lyžařského střediska v regionu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula řekl, že také tam ráno nešel proud, ale asi od 09:00 už elektřina funguje. "Moc lidí tu ale zatím není. Teprve najíždějí. I cesty byly zasekané," řekl Vrzgula.

10:15

Strom spadl na trať mezi Branticemi a Miloticemi nad Opavou na Bruntálsku. Vlaky ale nejezdí po celé trati mezi Krnovem a Moravským Berounem. "Probíhá odstraňování překážky v úseku Brantice - Milotice nad Opavou, v ostatních úsecích je provoz zastaven preventivně na základě rozhodnutí Správy železnic," informovaly České dráhy. Kvůli silnému větru nejezdí vlaky ani na trati mezi Valšovem a Rýmařovem.

10:06

Hasiči v Moravskoslezském kraji především odstraňují spadlé stromy a větve. Do 06:00 zasahovali u 85 událostí souvisejících se silným větrem.

10:02

Škody, které v pátek způsobil silný vítr v liberecké zoologické zahradě, její ředitel David Nejedlo předběžně vyčíslil na tisíce korun. Vítr poškodil oplocení a zábradlí, popadané části stromů se již téměř podařilo uklidit. Zoo bude dnes přesto zavřená, očekávají se další poryvy větru.

09:53

"Zřejmě nejhorší byla událost na Suchém vrchu, která se stala dnes časně ráno na silnici I/11 z Jablonného směrem na Červenou Vodu, kde spadl strom na projíždějící auto. Jednotky ihned po příjezdu dvě osoby z vozu vyprostily a předaly do péče zdravotníkům. Následně byly kmeny odstraněny," uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

09:21

Desítky případů popadaných stromů řešili v noci na sobotu hasiči v Praze.

09:17

Společnost EG.D, která je součástí skupiny E.ON, evidovala ráno na svém distribučním území zhruba 70 poruch na vysokém napětí a přes dvacet tisíc odběratelů s omezením dodávek elektřiny. Nejvíce poruch je na jižní Moravě, dále na Vysočině, v Jihočeském a Zlínském kraji. "Vzhledem k tomu, že vítr stále fouká, mohou hlavně ve východní části našeho distribučního území poruchy i nadále přibývat," uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

09:02

Kvůli popadaným stromům v noci na sobotu zasahovali i hasiči v Libereckém kraji.

08:50

Hasiči v Moravskoslezském kraji především odstraňují spadlé stromy a větve. Do 06:00 zasahovali u 85 události souvisejících se silným větrem. "Nejčastěji hasiči vyjížděli v okresech Bruntál, Nový Jičín a Opava, kde odstraňují hlavně popadané stromy a větve, v několika případech sundávali, případně upevňovali uvolněné plechy na střechách domů," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Vítr podle meteorologů dosahuje v kraji místy nárazů 15 až 25 metrů za sekundu. Na horách to je až kolem 30 metrů za sekundu. K večeru má vítr zvolna slábnout.

08:45 Ikona blesk

Poruchy na vedení způsobily především stromy a větve, které popadaly v důsledku větrného počasí a sněžení. Vítr a sníh i nadále práci energetikům komplikuje. "Mnohdy je problém se do terénu dostat kvůli popadaným stromům. Často se vracíme na místa, kde jsme již zasahovali v pátek večer. Snažíme se dodávky elektřiny obnovit co nejdříve," dodala mluvčí.

08:45 Ikona blesk

"Nejsložitější situace je nyní v kraji Moravskoslezském, zde evidujeme 27 poruch na vedení vysokého napětí a 15 000 domácností bez elektřiny, následně pak v kraji Středočeském, kde je 22 poruch na vedení vysokého napětí a 13 000 domácností bez elektřiny, a v kraji Královéhradeckém, kde pracujeme na opravě 26 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je 12 000 domácností," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Holingerová. Tisíce domácností bez elektřiny evidují energetici také v Libereckém a Ústeckém kraji. Podle okresů je nejhorší situace na Šumpersku, Vsetínsku a Náchodsku.

08:39

Silný vítr a teploty kolem nuly komplikují dopravu na jižní Moravě. Ve vyšších polohách hrozí namrzání vozovky v lesních úsecích a řidiči mají být také opatrní kvůli tomu, že hrozí pády stromů přes silnici, vyplývá z informací jihomoravských silničářů na webu Dopravní info. Společnost Kordis JMK, která zajišťuje organizaci veřejné dopravy, upozorňuje na webu cestující, aby se předem podívali do aplikace IDS JMK Poseidon, zda jejich spoj jede včas kvůli nepříznivému počasí.

08:27 Ikona blesk

Kvůli stromům popadaným na vedení je v Česku nyní asi sedmdesát tisíc domácností bez elektřiny. Energetici musí řešit přes 130 poruch na vysokém napětí a další desítky poruch na napětí nízkém. O situaci k 08:00 informovala mluvčí energetické společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Počet poruch se však postupně snižuje.

08:26

Časně ráno popadané stromy komplikovaly dopravu na třech regionálních tratích v hradeckém a částečně Pardubickém kraji. Vlaková doprava byla omezená mezi úseky Teplice nad Metují až Hronov na Náchodsku, mezi Náchodem a Chocní na Orlickoústecku a Jičínem a obcí Butoves na Jičínsku. Vyplývá to z webu o dopravních mimořádnostech Českých drah.

08:25

Desítky výjezdů mají kvůli popadaným stromům hasiči. V hradeckém kraji od pátečního poledne do dnešního rána vyjížděli zhruba ke 150 událostem. Téměř polovina popadaných stromů a větví byla na Trutnovsku, nejméně závažná situace byla na Hradecku. Podobná situace je v Pardubickém kraji, hlavně od středních poloh, vyplývá z informačního webu hasičů.

08:25

Kvůli silnému větru a sněžení je v Královéhradeckém kraji bez elektrické energie dvanáct tisíc domácností, v Pardubickém kraji pak 2500 domácností. Uvedla to mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

"Vzhledem k velmi silnému větru, který foukal i v noci, a kvůli sněžení evidujeme k 08:00 dnes ráno v Královéhradeckém kraji 26 poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Rychnovsko, Náchodsko, Trutnovsko, Jičínsko. V Pardubickém kraji evidujeme devět poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Svitavy, Pardubicko, Ústí nad Orlicí, Chrudimsko," sdělila mluvčí.

08:22

Hasiči na Olomoucku od třetí hodiny ráno vyjížděli k více než stovce událostí v souvislosti s vichřicí.

07:51

Silnice ve středních Čechách jsou  po ošetření většinou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Berounsku a Rakovnicku jsou podle informací Ředitelství silnic a dálnic sněhové přeháňky. Na některých místech je náledí, uvedl pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic.

"V noci vyjelo 100 sypačů, teploty šly dolů, takže místy je náledí, vybízíme řidiče k opatrnosti," řekl dispečer. Podle mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanové vyjížděli hasiči mezi páteční 23:00 a sobotní 06:00 k 80 zásahům v souvislosti s větrem. Většinou odstraňovali stromy spadlé na silnice nebo dráty elektrického vedení.

07:50

Srážky snižují dohlednost i na Opavsku, kde se kvůli větru tvoří sněhové jazyky. S opatrností by měli jezdit řidiči také v beskydské části kraje na Frýdecko-Místecku, silnice jsou tam většinou po chemickém ošetření mokré. Pro nákladní vozy těžší 12 tun je na Frýdecko-Místecku stále uzavřený úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou.

07:49

Dopravu na Bruntálsku komplikuje sněhová bouře a vichřice, řada silnic je sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Sněžení navíc snižuje dohlednost. V ostatních částech Moravskoslezského kraje je většina silnic sjízdná bez omezení, na řadě míst ale fouká silný i nárazový vítr, kvůli kterému už se stalo několik nehod. 

07:48

Na silnicích v Olomouckém kraji zůstával ráno místy sníh, případně jsou po chemickém ošetření mokré. Při poklesu teplot mohou vozovky namrzat. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na některých místech regionu komplikují kvůli silnému větru provoz popadané stromy. 

Problémy jsou na silnici II/446 u Kopřivné na Šumpersku, kde na ni spadlo deset stromů. Pokračují tam odklízecí práce, auta mohou úsekem projíždět se zvýšenou opatrností. Na silnici II/369 u Jindřichova na Šumpersku narazilo do spadlého stromu nákladní auto. Osobní vůz narazil do spadlého stromu na silnici I/47 u Slavíče na Přerovsku. Na dálnici D35 nedaleko Mladče na Olomoucku komplikuje provoz havárie tří vozidel.

07:40

Vozovky v Jihočeském kraji jsou po ránu sjízdné s opatrností. Komplikace vznikají na silnici u Přední Zvonkové na Prachaticku, kde se po mírné oblevě vytvořila silná vrstva roztátého sněhu. Vozovka je tam proto především pro osobní auta prakticky nesjízdná. Uvedl to to řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Otakar Zich.

"U Přední Zvonkové byla na silnici silná vrstva snahu krytá posypem. Vzhledem k tomu, že teploty stouply lehce na nulu, tak to povolilo," uvedl Zich. Dodal, že silničáři očekávali větší komplikace v souvislosti s větrem. "Ale naštěstí žádné problémy v noci na dnešek nenastaly. V terénu jsme měli asi 80 vozů, ale jednalo se hlavně o preventivní údržbu," řekl.

07:32

Popadané stromy a mráz na řadě míst na Vysočině komplikují v sobotu ráno dopravu. Vozovky jsou v regionu hůře sjízdné. Informovala o tom policejní mluvčí Vysočiny Michaela Lébrová. "Od 03:00 jsme na integrovaném operačním středisku přijali vícero oznámení o spadlých stromech. Zaznamenáváme i informace o hůře sjízdných vozovkách, a to na různých místech kraje," uvedla.

07:30

Na mnoha místech Pardubického a Královéhradeckého kraje od středních poloh ráno sněží nebo jsou sněhové přeháňky. Na komunikacích leží místy nová vrstva sněhu, silnice jsou sjízdné s opatrností. Vyplývá to z informací krajských cestářů.

Nad 400 metrů nad mořem se na silnicích Chrudimska mohou tvořit sněhové jazyky. Od pátku je kvůli hrozbě pádů větví a stromů uzavřená silnice třetí třídy od okružní křižovatky Vlčnov na Chrudimsku. Od Jablonného nad Orlicí přes Suchý Vrch do Červené Vody na Orlickoústecku na komunikaci první třídy je možné jet pouze se sněhovými řetězy. V chráněné oblasti Broumovsko je na silnicích třetích tříd místy zledovatělý sníh s posypem.

07:29

Na vozovkách na Vsetínsku zůstával v sobotu ráno místy rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách okresu, které silničáři udržují inertním posypem, tedy nejčastěji kamennou drtí, je sněhová kaše, případně uježděný sníh. Mokré vozovky na Vsetínsku mohou po chemickém ošetření namrzat. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Zbytky sněhové kaše po pluhování leží také na silnicích v Hostýnských vrších. Vyplývá to z aktuálních údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

07:27

V několik případech museli hasiči stromy odklízet i z drátů elektrického vedení. Nejvíc zásahů měli na Ústecku, kam vyjeli dvacetkrát. V Chomutově spadl strom na dvě zaparkovaná auta. Na devíti místech zajišťovali hasiči uvolněné plechy na střeše. V Sobědruhách na Teplicku vítr zlomil stožár. V Kadani na Chomutovsku hasiči zajišťovali uvolněné fotovoltaické panely. V Přestanově na Ústecku spadlo vedení vysokého napětí.

07:26

Silnice v Ústeckém kraji jsou po ošetření většinou sjízdné se zvýšenou opatrností, místy bez omezení. Během noci v kraji sněžilo. Vyplývá to z dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic. Dopravu komplikoval přes noc také silný vítr, který lámal stromy a větve. Ze silnic je pak uklízeli hasiči, kteří vyjížděli od 21:00 do 6:00 k 84 zásahům.

07:09

Silničáři nedoporučují průjezd po silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Úsek byl pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřený kvůli sněžení od pátku ráno, znovu se otevřel v sobotu v 06:00. Dispečer ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti, však průjezd nákladním vozidlům nedoporučuje. Podle něj by měla vozidla dál využívat alternativní trasu vedoucí po silnici 35 přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou. Úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova se uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion.

21:53

Počet zásahů hasičů se zvyšuje. Celkem k 21. hodině řešili 834 technických výpomocí v souvislosti s meteo situací. Nejvíce  v krajích Středočeském, Ústeckém a na Vysočině.

21:04

Nejvíce výjezdů měli ústečtí hasiči na Děčínsku 24, na Ústecku 15, na Litoměřicku 13, na Teplicku 10, na Mostecku 5 a na Lounsku 2. V Opletalově ulici v Ústí nad Labem spadl strom na zaparkované auto. V Nebočadech a Chrochvicích spadl strom na elektrické vedení.

21:03

Hasičské jednotky v Ústeckém kraji vyjely v odpoledních a večerních hodinách k 74 zásahům. Jednotky na výjezdech řešily spadlé stromy a větve na komunikacích. Ve dvou případech zajišťovali uvolněné plechy a střechy, v jednom případě tašky na střeše.

20:42 Ikona blesk

Na Vysočině bylo po 20:00 bez dodávek proudu zhruba 850 domácností na Jihlavsku, Třebíčsku a v okolí Telče. Na jižní Moravě to bylo asi 1300 odběratelů na Blanensku a v oblasti Boskovic.

20:18 Ikona blesk

Kvůli větru je na Vysočině, jihu Čech a Moravy bez proudu 2 300 odběratelů firmy EG.D. Firma eviduje 19 poruch na vedení napětí, padají do něj stromy.

20:06

Stromy popadaly také na 36. kilometru dálnice D10, další se nad vozovku naklonily. Ve směru na Prahu se tam zhruba hodinu dalo projet jen levým pruhem. Hasiči a silničáři stromy odklidili a dálnice je tak opět zcela průjezdná.

20:04

Vichřice dnes způsobila škody v Zoologické zahradě v Liberci, popadaly tam stromy a větve. V sobotu zůstane zoo kvůli odstraňování škod pro návštěvníky zavřená, řekl novinářům ředitel zahrady David Nejedlo. Vzrostlý buk podle něj spadl na výběh koní Převalského, u šimpanzů zase nevydržel nápor větru smrk. Po zahradě jsou i polámané větve. V sobotu se tak v zoo bude pracovat na odklízení popadaných stromů a větví a na opravách.

20:03 Ikona blesk

Kvůli větru je na Vysočině, jihu Čech a jižní Moravě 12 tisíc domácností bez proudu. Firma EG.D eviduje 26 poruch. Do vedení vysokého napětí padají stromy.

20:01 Ikona blesk

Ve Středočeském kraji je bez proudu zhruba 26 tisíc domácností. Nejpostiženější je Nymbursko, kde je bez elektřiny asi 8 tisíc adres. Výraznější problémy jsou také na Příbramsku, Kutnohorsku a Mělnicku. Poruchy způsobily stromy a větve, které napadaly do vedení. Energetici zatím neumí odhadnout, kdy se podaří dodávky obnovit.

20:00 Ikona blesk

V Královéhradeckém kraji k páté hodině večerní evidují energetici sedm poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Rychnovsko, Trutnovsko, Jičínsko. Bez elektřiny je asi 1 500 domácností.

20:00 Ikona blesk

 Na východě Čech je kvůli poruchám, jež vznikly v silnému větru, asi 5 500 domácností bez elektrické energie. Hůře je na tom Pardubický kraj. Energetici pracují na odstranění závad.

19:59 Ikona blesk

V Pardubickém kraji je 11 poruch na vedení vysokého napětí, asi 4 tisíce domácností nemají elektřinu. Nejhorší je situace v regionech Svitavy, Pardubice, Ústí nad Orlicí a Chrudim.

19:58

V souvislosti s meteorologickou situací od 12 hodiny museli hasiči zasahovat u 527 techn. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy a vyprošťovali vozidla. Nejvíce zásahů bylo ve Středočeském, Ústeckém a Libereckém kraji.

19:55

V důsledku počasí spadl strom například na trať mezi Perninkem a Potůčky a také mezi Poutnovem a Bečovem nad Teplou na Karlovarsku. Spadlý strom zastavil provoz i mezi Nepomukem a Pačejovem na Klatovsku, Loukou u Litvínova a Osekem na Mostecku či mezi Zručí nad Sázavou a Zbraslavicemi na Kutnohorsku. Stromy se na většině míst daří odstraňovat.

19:54

Český hydrometeorologický ústav odpoledne uvedl, že přes sever Čech přešla studená fronta, v níž se například na Liberecku vyskytly i bleskové výboje. Fronta pak postupovala k jihovýchodu, doprovázely ji silné nárazy větru a přechodně intenzivní srážky.

19:53

Sněžení a silný nárazový vítr zkomplikovaly dnes dopravu v Libereckém kraji. Hasiči od rána vyjížděli k více než 60 událostem, většinou šlo o popadané stromy a ulámané větve, vyprošťovat pomáhali i uvízlá auta, řekl novinářům mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda. Zhruba polovina zásahů je hlášena na Liberecku. Popadané stromy v podvečer zastavily provoz na čtyřech železničních tratích ve Frýdlantském výběžku a také na Semilsku a Jablonecku, informovala Správa železnic.

19:50

Moravskoslezští záchranáři dnes od rána do odpoledne zasahovali u 24 zranění souvisejících s náledím a sněhem. Tři případy se týkaly nehod automobilů, jinak šlo o pády chodců. Novinářům to sdělil mluvčí zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl.

19:49

Na Šumavě napadly desítky centimetrů sněhu, pod jeho tíhou se vyvrací a lámou stromy v tamním národním parku. Lidé mají být podle ochranářů při pohybu v lesích obezřetní. Asi dva tisíce domácností jsou v jižních Čechách kvůli poruchám zaviněným větrem bez proudu, uvedl E.ON. Nejvíc poruch je v okresech České Budějovice a Český Krumlov. Hasiči v kraji celý den odklízejí stromy, které popadaly kvůli počasí.

19:47

Stromy, které popadaly kvůli sněžení a silnému větru, komplikovaly provoz na několika železničních tratích hlavně v Čechách. Na Twitteru o tom informuje Správa železnic. Spadlý strom odpoledne zastavil vlaky například na Klatovsku, Karlovarsku, Liberecku nebo na Vysočině.

Český hydrometeorologický ústav odpoledne uvedl, že přes sever Čech přešla studená fronta, v níž se například na Liberecku vyskytly i bleskové výboje. Fronta pak postupovala k jihovýchodu, doprovázely ji silné nárazy větru a přechodně intenzivní srážky.

19:41

Vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže, v níž mapujeme dopravní a jiné komplikace spojené se silným nárazovým větrem, který postihl téměř celé Česko.

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 2. 2023 9:17
 

Právě se děje

Další zprávy