Domovy důchodců nutí klienty: Zaplaťte nám po smrti

Eliška Bártová Eliška Bártová
25. 6. 2007 16:32
Senioři podepisují neetické smlouvy

Praha - S novým zákonem o sociálních službách přichází nový problém. Domovy důchodců v několika krajích požadují po klientech-seniorech záruku, že po své smrti uhradí částku, kterou za služby domova dluží.

Týká se to důchodců, jejichž důchod se státním příspěvkem dá dohromady méně peněz, než domov důchodců za služby požaduje. Klient proto podepíše smlouvu, že domov může získat chybějící sumu po jeho srmti v dědickém řízení.

Úřad ombudsmana se proti tomu ohradil a apeluje na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby problém vyřešilo.

 

"Upozorňujeme, že je to neetické," řekla Aktuálně.cz zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. "Dělá se to tajně a ti lidé uzavírají smlouvy pod tlakem. Takovýto krok je nutné řešit zákonem. Ministr by měl jasně říci, zda to mohou dělat či zda dluh dorovná stát," dodala.

Foto: Ludvík Hradilek
Jitka Seitlová byla krátce po svém jmenování do funkce zástupkyně ombudsmana hostem online rozhovoru na Aktuálně.cz. Připomeňte si její odpovědi - ZDE

Nemorální kalkul, říká radní

Fakt, že domovy důchodců začaly takový postup vůči klientům používat, potvrzuje radní kraje Vysočina pro sociální věci Jiří Vondráček. "Nesouhlasím s tím a chci co nejdříve předložit radě materiál, na jehož základě vydáme jasné stanovisko." 

V domovech důchodců na Vysočině žije dvacet procent klientů, kteří nedosáhnou na žádný příspěvek od státu. Peníze na pokrytí služeb jim proto nestačí

 

"Domovy proto začaly hledat kličky, jak peníze získat," říká Vondráček. "Já však považuji za nemorální kalkulovat s úmrtím člověka."

Co jim dáváme, stačí

Podle Vondráčka by se v těchto případech, kdy peníze klientů nestačí, měly domovy důchodců v první řadě obrátit na příbuzné klienta a požádat je, zda by na péči nepřispívali. Pokud odmítnou, může zařízení požádat o příspěvek svého zřizovatele, tedy obec či kraj.

Podle zástupknyě ombudsmana Jitky Seitlové je přístup domovů důchodců neetický
Podle zástupknyě ombudsmana Jitky Seitlové je přístup domovů důchodců neetický | Foto: Ludvík Hradilek

"Podle našich kalkulací pokryjí domovům náklady příspěvky, které jim dáváme," říká Vondráček. "Myslím si však, že bude nutné přehodnotit celý zákon."

Kraj sice nyní postup kritizuje, sám však nepřímo zařízení navedl, že takto mohou postupovat.

"Minulý rok se na nás v rámci semináře o novém zákonu o sociálních službách obrátili ředitelé domovů důchodců s dotazem, zda je legální uplatnit pohledávku v rámci dědického řízení," říká šéf sociálního odboru kraje Jiří Bína. "My jsme řekli, že zákon to  nezakazuje, ale nedoporučovali jsme, aby to aplikovali. Nyní vydáme nařízení, aby to nedělali."

Výzva Nečasovi

Kancelář ombudsmana proto dnes vyzvala ministra Nečase, aby se stejně jako kraj Vysočina k těmto praktikám jasně vyjádřil a dal najevo, zda je schvaluje, či nikoliv.

"Už jednou jsme se na ministerstvo obraceli, ale situace nadále trvá," říká zástupkyně ombudsmana Seitlová. "Je to vůči seniorům neetické. Pokud ministr řekne, že to schvaluje, pak by o tom měli být předem informováni i ti, co na místo v domově důchodců čekají, a jejich příbuzní."

Ať už rozhodnutí ministerstva bude jakékoliv, podle Seitlové se problém nevyřeší.

"Pokud řekne, že to nemají dělat, pak bude nutné vyřešit, co se smlouvami, ve kterých se už senioři k zaplacení dluhů po smrti zavázali," říká Seitlová. "Zároveň bude nutné dořešit, kdo tedy náklady zaplatí. Pokud to bude stát, pak to ještě více přispěje k nerovnosti. Seniorům, kteří žijí mimo domovy, zařízení stát nic nedotuje."

Pokud ministerstvo konstatuje, že zařízení mohou takovéto smlouvy s klienty podepisovat, pak je podle Sietlové nutné ošetřit to, aby senioři svůj majetek nepřevedli na své příbuzné, a nebyli tak znevýhodněni ti, kteří to neudělají.

Ministerstvo kvůli tomuto problému svolalo na středu speciální jednání. Účastnit se ho bude i zástupkyně Seitlová. Poté vydá Nečasův resort jasné stanovisko.

 

Právě se děje

Další zprávy