Praha - Ambiciózní projekt domácího vězení, který měl české justici ušetřit desítky milionů korun, se o rok odsouvá. Důvodem je paradoxně právě nedostatek peněz.
Poslanci v pátek ve druhém čtení schválili roční odklad celého systému domácího vězení - od ledna nebudou fungovat ani elektronické náramky, ani hlídání vězňů úředníky probační služby.
Definitivní slovo ke změně trestního zákoníku řekne sněmovna nejspíš už tento týden.
"Start celého systému poslanci po dohodě s ministerstvem odloží na 1. ledna 2011. Důvodem jsou jednoznačně peníze. Celý resort má velké finanční problémy. Propočítávali jsme různé varianty a tato se ukázala jako nejvhodnější," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková.
Hodnota zakázky na elektronické náramky, které by vězni nosili na zápěstích, se blížila miliardě korun. Jen příprava výběrového řízení stála desítky milionů.
Domácí vězeň stojí stát jen třetinu
Domácí vězení by peníze státu v dlouhodobé perspektivě ušetřilo. Potíž je, že peníze by se začaly vracet s velkým zpožděním.
Stát teď za každého vězně zaplatí více než devět set korun denně, u domácího vězení by to bylo jen dvě stě až tři sta korun denně. Podle propočtů by v Česku, až se sytém rozhýbe, mohly být až čtyři tisíce takových odsouzených.
Problém může být i v tom, že poslanci nechtějí nechat rozhodovat o velké státní zakázce přechodnou úřednickou vládu. To zmínil i odcházející ministr Jiří Pospíšil, který rovněž byl pro odklad trestu domácího vězení.
"Výběrové řízení by v této politické situaci mohly provázet zmatky. Ať to udělá nová vláda v klidu," řekl Aktuálně.cz Pospíšil v době, když opouštěl ministerstvo.
Odkládá se tak i řešení problému přeplněných věznic, které Česko dlouhodobě sužuje.
Vězně ohlídají náramky
Jak bude systém domácího vězení v Česku, byť se zpožděním, fungovat?
Do domácího vezení by mohli soudci posílat jen pachatele méně závažných zločinů, nebylo by pro násilníky či vrahy.
Už nyní je jasné, že české domácí vězně budou hlídat speciální elektronické náramky. Vězni budou doma kontrolováni i telefonem a návštěvami pracovníků probační a mediační služby. Vězeň dostane "volno" jen na práci. Víkendy i svátky bude muset být doma. Lidovci ve sněmovně prosazují i volno na nedělní návštěvu kostela.
"V praxi bude systém vypadat tak, že po nasazení náramku bude do bydliště umístěn stacionární RFID přijímač, a to tak, aby s ním nebylo možné manipulovat (plomba, geografická kotva) a ve vymezeném čase (např. od 20.00 hodin do 05:00 hodin) bude detekovat přítomnost vysílače - náramku," vysvětluje mluvčí resortu Veronika Ludvíková.
Pokud náramek signál nezachytí, bude následovat kontrolní telefonát. Když ani ten nezjistí, že vězeň je tam, kde má být, přijde na kontrolu úředník.
"Nezjistí-li úředník přítomnost odsouzeného, vyrozumí o této skutečnosti příslušný soud, který rozhodne o dalším opatření."