Přečtěte si kompletní zápis z jednání expertní komise, která ve středu 2. září jednala o datu předčasných voleb:
Úřad vlády, 2.9.2009, 15.30-20.00 hodin
Mlsna (za Úřad vlády), Bělinová (za Senát), Kymlička (za Poslaneckou sněmovnu), Zajíček (ODS), Suchánek (ČSSD), Rujbrová (KSČM), Svoboda (KDU-ČSL), Balaš (TOP 09), Korbel (SZ)
1. Procedurální otázky: V zásadě SHODA
- Nevyužívat stav legislativní nouze, neboť je sporné, zda jsou k tomu splněny podmínky stanovené v § 99 zákona č. 95/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (dále jen "JŘ") a při využití dále popsaných mechanismů nemá využití stavu legislativní nouze žádný přínos ke zrychlení řešení.
- Využít standardní legislativní proceduru k dokončení schválení senátního návrhu novely Ústavy (poslanecký tisk č. 16), který je nyní připraven ve fázi před třetím čtením.
2. Obecný mechanismus jednoduššího rozpuštění Poslanecké sněmovny do budoucna: V zásadě SHODA
- Přijmout pozměňovací návrh Marka Bendy uplatněný k tisku 16 - rozpuštění Sněmovny prezidentem, pokud se na tom Sněmovna usnese ústavní (3/5) většinou (120 poslanců), místo původně navrhovanou většinou všech (101 poslance).
- Obecné zkrácení lhůt pro konání voleb po rozpuštění Sněmovny dle předchozího bodu ze 60 na 45 dnů od jejich vyhlášení dle návrhu Ministerstva vnitra
- Odstranění redakční chyby v čl. 66 věta první Ústavy, kde chybí písm. f) (vyhlašování voleb předsedou vlády, pokud není prezident)
3. Řešení aktuální situace: Existují 2 možnosti, z nichž musí vybrat politická vedení stran:
a) Konání voleb v původním termínu 9.-10.10.2009 nelze docílit obecnou úpravou Ústavy a standardními postupy. Lze jej docílit pouze jednorázovým ústavním zákonem, případně jednorázovými přechodnými ustanoveními ústavního zákona. Rizikem tohoto postupu jsou obdobné výhrady, které vedly již ke zpochybnění jednorázového ústavního zákona č. 195/2009 Sb., o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny před Ústavním soudem. Rizikem je též možnost, že Ústavní soud zruší i takovýto ústavní zákon a vznikne vážná ústavní krize, přičemž možnosti dosažení předčasných voleb budou opět na samém počátku.
b) Obecnou úpravou jednoduššího rozpuštění Poslanecké sněmovny ústavní většinou poslanců lze docílit standardními procedurami a s týdenní rezervou konání voleb ve dnech 6.-7.11.2009. Toto řešení nevykazuje z ústavněprávního hlediska žádná zjevná rizika. Součástí tohoto řešení však musí být dohoda politických stran na termínu voleb a na postupu dle harmonogramu. Součástí tohoto řešení je zrušení ústavního zákona č. 195/2009 Sb., o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny samotným Parlamentem (pro nadbytečnost, neboť předčasných voleb bude dosaženou jinou standardní procedurou), čímž odpadne předmět řízení před Ústavním soudem a řízení bude zastaveno.
Třetí variantou je zamítnutí Melčákovy stížnosti Ústavním soudem v tak krátké době, že by bylo možno konat volby v původním termínu. Tato varianta je však nyní mimo dispozice moci zákonodárné.
4. Návrh teoretického hamonogramu schvalování obecné novely Ústavy (poslanecký tisk č. 16) a cesty k předčasným volbám:
- úterý 8.9.2009 - vrácení návrhu do druhého čtení a opakované druhé čtení v Poslanecké sněmovně
- čtvrtek 10.9.2009 - třetí čtení návrhu v Poslanecké sněmovně, postoupení Senátu
- pondělí 14.9.2009 - projednání a schválení na plénu Senátu, podpis návrhu předsedou Poslanecké sněmovny a postoupení prezidentu republiky
- úterý 15.9.2009 - podpis prezidenta republiky a předsedy vlády, postoupení Ministerstvu vnitra k publikaci ve Sbírce zákonů, publikace ve Sbírce zákonů a nabytí účinnosti
- středa 16.9.2009 - zasednutí Poslanecké sněmovny, přijetí usnesení o rozpuštění Sněmovny ústavní většinou nejméně 120 poslanců, doručení usnesení prezidentu republiky, rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb
- zkrácení lhůt podle volebního zákona č. 247/1995 Sb. na 45 dnů
- týden rezerva
- možnost konání voleb v pátek a sobotu 6.-7.11.2009.
Zapsal: František Korbel