Dobytek ubírá vodu a telata v boxech trpí. Podle veterinární komory jsou to mýty

Helena Havranová
1. 11. 2019 17:52
V Česku je asi 2000 velkochovů, tvrdí s odkazem na vlastní průzkum organizace Nesehnutí. Podle ekologických aktivistů znečišťují tyto podniky životní prostředí a měl by se jejich počet snížit, aby se lidstvo vyhnulo nebezpečným dopadům změn klimatu a dodrželo závazky plynoucí z Pařížské klimatické dohody. Komora veterinárních lékařů však označuje jejich tvrzení za mýty a rozhodla se je rozporovat.
Foto: Thinkstock

Omezením živočišné výroby k lepšímu životnímu prostředí

V poslední době se objevuje také řada doporučení na omezení živočišné výroby. Loni uveřejnila výzvu například organizace Greenpeace, podle které by lidstvo mělo do roku 2050 omezit živočišnou výrobu na polovinu.

Podle Karla Daniela ale taková opatření přináší značná rizika. "Omezování živočišné výroby v Česku by bylo omezování soběstačnosti. Návrat k přirozenému zemědělství navíc nedává záruku, že miliardy lidí, kteří dnes obývají planetu, budou uživeny," upozornil veterinář.

Krajc nicméně o negativních důsledcích omezení živočišné výroby přesvědčen není. "Půda využívaná v současné situaci k pěstování krmiva by se osela plodinami pro lidskou spotřebu, což by ve výsledku bylo efektivnější a nedocházelo by ke značnému znečišťování životního prostředí živočišným průmyslem a ke značné spotřebě vody a jejímu znečištění," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy