Disident a exministr Dobrovský odmítl cenu od Babiše. Jste nemužný a bezpečnostní hrozba, napsal mu

Jiří Pšenička
23. 5. 2018 21:00
"Neumím si představit, že bych měl vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek," napsal exministr obrany Luboš Dobrovský šéfovi vlády Andreji Babišovi, když mu oznámil, že mu Bezpečnostní rada státu chce předat ocenění za práci v oblasti bezpečnostní politiky. Celý text dopisu je uvnitř článku.
Exministr Luboš Dobrovský
Exministr Luboš Dobrovský | Foto: DVTV

Praha - Někdejší disident, polistopadový ministr obrany a diplomat Luboš Dobrovský vysvětlil důvody, proč si ve středu nepřišel převzít cenu od Bezpečnostní rady státu, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér Andrej Babiš. "Bylo by paradoxní, kdybych přijal cenu za posílení naší obranné politiky od někoho, kdo je podle mého přesvědčení této obranné politice a bezpečnosti hrozbou," uvedl Dobrovský pro Aktuálně.cz.

Cenu měl dostat za aktivní podíl na rozvoji obranné a bezpečnostní politiky Česka.

Jak také vysvětlil, informaci o tom, že cenu má dostat, obdržel už na začátku května v dopise podepsaném premiérem a předsedou rady Andrejem Babišem. Před dvěma týdny, 11. května, Babišovi odepsal a vysvětlil důvody, proč cenu převzít nemůže.  

"Byl jsem přesvědčen, že je zřejmé, že tuto cenu odmítám. A to zajisté i tehdy, kdyby mi cenu předával kterýkoliv jiný člen Babišovy vlády. I to jsem vládě sdělil prostřednictvím jejího úředníka, který mi volal," dodal Dobrovský k celé záležitosti.

Ceny ale nakonec laureátům předával vicepremiér a ministr zahraničí Martin Stropnický.

Nechci cenu od nemužného člověka

Dopis Luboše Dobrovského Andreji Babišovi

Luboš Dobrovský
Foto: DVTV

Pane inženýre Babiši,

odpovídám na váš dopis, ze 4. května 2018, jímž mi sdělujete, že mi byla udělena Cena Bezpečnostní rady státu. Ceny si vážím. Navrhli ji lidé, kteří znají mou práci a mé úsilí podpořit naši bezpečnost a jsem jim za jejich rozhodnutí vděčen. Vytvořili však i problém.

Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu.

Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu. Bylo by tedy zcela paradoxní dostávat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž jsem přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje.

Luboš Dobrovský

11. května 2018

"Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek,  jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu," napsal Dobrovský mimo jiné v již zmíněném dopise.

Cena Bezpečnostní rady státu byla letos v hlavní kategorii kromě nezúčastněného Luboše Dobrovského udělena také ředitelce Muzea Policie ČR Marcele Machutové a Centru bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně.

Ve studentské kategorii dostali cenu Petr Novotný z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Petra Skalická z Policejní akademie ČR. Oba vypracovali disertační práce v oblasti kritické infrastruktury.

Cena Bezpečnostní rady státu se uděluje za významná díla v oblasti bezpečnostní a obranné politiky České republiky nebo za aktivní činnost v bezpečnostní komunitě. Získat ji lze také za celoživotní prospěšnou práci v oblasti bezpečnostní a obranné politiky a její osvěty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Sagan po sezoně opustí silnici a vrátí se na horská kola, láká ho start na OH

Trojnásobný mistr světa Peter Sagan skončí po sezoně s cyklistickými závody na silnici. Slovenský jezdec se pak zaměří na horská kola, jeho cílem je start v cross country na olympijských hrách v Paříži v příštím roce. Sagan to uvedl v den svých 33. narozenin během závodu Vuelta San Juan v Argentině, kde zahájil letošní sezonu.

"Ta chvíle přišla. Rozhodl jsem se, že tohle bude můj poslední rok v závodech WorldTour. Pak bych se chtěl připravit na závod horských kol na olympijských hrách," řekl Sagan na tiskové konference během dne volna den poté, co mu těsně uniklo 122. vítězství v profesionální kariéře. Ve čtvrté etapě Vuelty San Juan dojel v hromadném spurtu druhý za Kolumbijcem Fernandem Gaviriou.

před 51 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy