Disident a exministr Dobrovský odmítl cenu od Babiše. Jste nemužný a bezpečnostní hrozba, napsal mu

Jiří Pšenička
23. 5. 2018 21:00
"Neumím si představit, že bych měl vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek," napsal exministr obrany Luboš Dobrovský šéfovi vlády Andreji Babišovi, když mu oznámil, že mu Bezpečnostní rada státu chce předat ocenění za práci v oblasti bezpečnostní politiky. Celý text dopisu je uvnitř článku.
Exministr Luboš Dobrovský
Exministr Luboš Dobrovský | Foto: DVTV

Praha - Někdejší disident, polistopadový ministr obrany a diplomat Luboš Dobrovský vysvětlil důvody, proč si ve středu nepřišel převzít cenu od Bezpečnostní rady státu, v jejímž čele stojí trestně stíhaný premiér Andrej Babiš. "Bylo by paradoxní, kdybych přijal cenu za posílení naší obranné politiky od někoho, kdo je podle mého přesvědčení této obranné politice a bezpečnosti hrozbou," uvedl Dobrovský pro Aktuálně.cz.

Cenu měl dostat za aktivní podíl na rozvoji obranné a bezpečnostní politiky Česka.

Jak také vysvětlil, informaci o tom, že cenu má dostat, obdržel už na začátku května v dopise podepsaném premiérem a předsedou rady Andrejem Babišem. Před dvěma týdny, 11. května, Babišovi odepsal a vysvětlil důvody, proč cenu převzít nemůže.  

"Byl jsem přesvědčen, že je zřejmé, že tuto cenu odmítám. A to zajisté i tehdy, kdyby mi cenu předával kterýkoliv jiný člen Babišovy vlády. I to jsem vládě sdělil prostřednictvím jejího úředníka, který mi volal," dodal Dobrovský k celé záležitosti.

Ceny ale nakonec laureátům předával vicepremiér a ministr zahraničí Martin Stropnický.

Nechci cenu od nemužného člověka

Dopis Luboše Dobrovského Andreji Babišovi

Luboš Dobrovský

Pane inženýre Babiši,

odpovídám na váš dopis, ze 4. května 2018, jímž mi sdělujete, že mi byla udělena Cena Bezpečnostní rady státu. Ceny si vážím. Navrhli ji lidé, kteří znají mou práci a mé úsilí podpořit naši bezpečnost a jsem jim za jejich rozhodnutí vděčen. Vytvořili však i problém.

Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu.

Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu. Bylo by tedy zcela paradoxní dostávat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž jsem přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje.

Luboš Dobrovský

11. května 2018

"Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek,  jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu," napsal Dobrovský mimo jiné v již zmíněném dopise.

Cena Bezpečnostní rady státu byla letos v hlavní kategorii kromě nezúčastněného Luboše Dobrovského udělena také ředitelce Muzea Policie ČR Marcele Machutové a Centru bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany v Brně.

Ve studentské kategorii dostali cenu Petr Novotný z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Petra Skalická z Policejní akademie ČR. Oba vypracovali disertační práce v oblasti kritické infrastruktury.

Cena Bezpečnostní rady státu se uděluje za významná díla v oblasti bezpečnostní a obranné politiky České republiky nebo za aktivní činnost v bezpečnostní komunitě. Získat ji lze také za celoživotní prospěšnou práci v oblasti bezpečnostní a obranné politiky a její osvěty.

 

Právě se děje

Další zprávy