Dobešovy změny pomohou hlavně studentům soukromých škol

Jakub Novák
20. 1. 2012 12:40
Podporu dostane víc studentů, na chudé ale zbyde méně
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě při návštěvě ministra školství Josefa Dobeše
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě při návštěvě ministra školství Josefa Dobeše | Foto: MŠMT

Praha - Je to paradox. Změny připravované ministerstvem školství pomohou zejména studentům soukromých vysokých škol, naopak na ty opravdu potřebné zbude celkově ještě méně peněz než dosud.

Resort šéfa resortu Josefa Dobeše (VV) totiž hodlá změnit podmínky, za kterých mohou studenti čerpat finanční pomoc ze sociálního fondu. Ačkoliv není jeho navýšení plánováno, má být nastaveno tak, že na něho dosáhne plošně více studentů.

Mezi příjemci budou nově zařazeni také studenti soukromých vysokých škol, kteří na tyto peníze nemají za současných podmínek právo.

Podobně si polepší ti, kteří překročili hranici 26 let, ale doposud nedosáhli třicítky.

Upozorňuje na to bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška, jenž patří do týmu akademiků, který o podobě reformy jednal s ministerstvem.

Ti ze studentů veřejných vysokých škol, kteří mají již dnes potíže studium finančně zvládat, se tak budou muset po zavedení školného vypořádat ještě se snížením tohoto příspěvku.

Zavedení školného, ke kterému má dojít od července 2013, je zdůvodňováno nutností udržet ve vysokém školství určitý objem peněz.

Podle propočtů ministerstva školství by mohlo školám ročně vynést až 6 miliard.

Rektor Univerzity Karlovy však v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil přesvědčení, že v navržené podobě nebude školné schopné kompenzovat pokles prostředků získaných ze státního rozpočtu.

Podívejte se, jak se vyvíjely výdaje na jednoho studenta na vysoké škole:

Hampl tvrdí, že navržený systém je sám o sobě drahý.

"Úroky bankám bude platit stát, který ale na ně nehodlá dát peníze navíc. To znamená, že ty peníze půjdou z účtů vysokých škol. My, společně se studenty, přispějeme na rozvoj bankovního sektoru," říká rektor největší české univerzity.

Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) je ale navržený systém finanční pomoci dostatečný.

Sociální stipendia, spoření na vzdělání, půjčky na školné a půjčky na život na vysoké škole přitom spolu s nepříliš často zmiňovanou možností odečíst si úrok z půjček v daňovém přiznání dokonce podle ministra Dobeše představují sociální trampolínu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Da Vinciho výstavu v Louvru navštívilo přes milion lidí

Více než milion lidí vidělo velkou výstavu, kterou u příležitosti 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho uspořádalo pařížské muzeum Louvre. Na poslední podobnou retrospektivu, kterou instituce předloni věnovala francouzskému malíři Eugénovi Delacroixovi, přišlo zhruba o polovinu lidí méně, píše agentura AFP. "Je skvělé, že 500 let po smrti malíř italské renesance nadále tak fascinuje širokou veřejnost," konstatuje ředitel muzea Louvre Jean-Luc Martinez. Podle něj k návštěvnickému rekordu přispělo i to, že Louvre několikrát prodloužil otevírací hodiny do noci. Ty poslední tři byl vstup dokonce zdarma.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy