Dobešovy změny pomohou hlavně studentům soukromých škol

Jakub Novák
20. 1. 2012 12:40
Podporu dostane víc studentů, na chudé ale zbyde méně
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě při návštěvě ministra školství Josefa Dobeše
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě při návštěvě ministra školství Josefa Dobeše | Foto: MŠMT

Praha - Je to paradox. Změny připravované ministerstvem školství pomohou zejména studentům soukromých vysokých škol, naopak na ty opravdu potřebné zbude celkově ještě méně peněz než dosud.

Resort šéfa resortu Josefa Dobeše (VV) totiž hodlá změnit podmínky, za kterých mohou studenti čerpat finanční pomoc ze sociálního fondu. Ačkoliv není jeho navýšení plánováno, má být nastaveno tak, že na něho dosáhne plošně více studentů.

Mezi příjemci budou nově zařazeni také studenti soukromých vysokých škol, kteří na tyto peníze nemají za současných podmínek právo.

Podobně si polepší ti, kteří překročili hranici 26 let, ale doposud nedosáhli třicítky.

Upozorňuje na to bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška, jenž patří do týmu akademiků, který o podobě reformy jednal s ministerstvem.

Ti ze studentů veřejných vysokých škol, kteří mají již dnes potíže studium finančně zvládat, se tak budou muset po zavedení školného vypořádat ještě se snížením tohoto příspěvku.

Zavedení školného, ke kterému má dojít od července 2013, je zdůvodňováno nutností udržet ve vysokém školství určitý objem peněz.

Podle propočtů ministerstva školství by mohlo školám ročně vynést až 6 miliard.

Rektor Univerzity Karlovy však v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil přesvědčení, že v navržené podobě nebude školné schopné kompenzovat pokles prostředků získaných ze státního rozpočtu.

Podívejte se, jak se vyvíjely výdaje na jednoho studenta na vysoké škole:

Hampl tvrdí, že navržený systém je sám o sobě drahý.

"Úroky bankám bude platit stát, který ale na ně nehodlá dát peníze navíc. To znamená, že ty peníze půjdou z účtů vysokých škol. My, společně se studenty, přispějeme na rozvoj bankovního sektoru," říká rektor největší české univerzity.

Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) je ale navržený systém finanční pomoci dostatečný.

Sociální stipendia, spoření na vzdělání, půjčky na školné a půjčky na život na vysoké škole přitom spolu s nepříliš často zmiňovanou možností odečíst si úrok z půjček v daňovém přiznání dokonce podle ministra Dobeše představují sociální trampolínu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy