Dobešovy změny pomohou hlavně studentům soukromých škol

Jakub Novák
20. 1. 2012 12:40
Podporu dostane víc studentů, na chudé ale zbyde méně
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě při návštěvě ministra školství Josefa Dobeše
Vysoká škola polytechnická v Jihlavě při návštěvě ministra školství Josefa Dobeše | Foto: MŠMT

Praha - Je to paradox. Změny připravované ministerstvem školství pomohou zejména studentům soukromých vysokých škol, naopak na ty opravdu potřebné zbude celkově ještě méně peněz než dosud.

Resort šéfa resortu Josefa Dobeše (VV) totiž hodlá změnit podmínky, za kterých mohou studenti čerpat finanční pomoc ze sociálního fondu. Ačkoliv není jeho navýšení plánováno, má být nastaveno tak, že na něho dosáhne plošně více studentů.

Mezi příjemci budou nově zařazeni také studenti soukromých vysokých škol, kteří na tyto peníze nemají za současných podmínek právo.

Podobně si polepší ti, kteří překročili hranici 26 let, ale doposud nedosáhli třicítky.

Upozorňuje na to bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška, jenž patří do týmu akademiků, který o podobě reformy jednal s ministerstvem.

Ti ze studentů veřejných vysokých škol, kteří mají již dnes potíže studium finančně zvládat, se tak budou muset po zavedení školného vypořádat ještě se snížením tohoto příspěvku.

Zavedení školného, ke kterému má dojít od července 2013, je zdůvodňováno nutností udržet ve vysokém školství určitý objem peněz.

Podle propočtů ministerstva školství by mohlo školám ročně vynést až 6 miliard.

Rektor Univerzity Karlovy však v rozhovoru pro Aktuálně.cz vyjádřil přesvědčení, že v navržené podobě nebude školné schopné kompenzovat pokles prostředků získaných ze státního rozpočtu.

Podívejte se, jak se vyvíjely výdaje na jednoho studenta na vysoké škole:

Hampl tvrdí, že navržený systém je sám o sobě drahý.

"Úroky bankám bude platit stát, který ale na ně nehodlá dát peníze navíc. To znamená, že ty peníze půjdou z účtů vysokých škol. My, společně se studenty, přispějeme na rozvoj bankovního sektoru," říká rektor největší české univerzity.

Podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) je ale navržený systém finanční pomoci dostatečný.

Sociální stipendia, spoření na vzdělání, půjčky na školné a půjčky na život na vysoké škole přitom spolu s nepříliš často zmiňovanou možností odečíst si úrok z půjček v daňovém přiznání dokonce podle ministra Dobeše představují sociální trampolínu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy