Praha - Ministr školství Josef Dobeš v úterý slíbil rektorům vysokých škol, že s nimi bude o reformě vysokého školství jednat.
V úterý společně zřídili pracovní skupinu, která se poprvé sejde počátkem února. Je podle něj důležité, aby se obě strany sporu o podobě reformy seznámily s poslední verzí návrhu zákona o vysokých školách.
Poté je možné pokračovat v debatě o tom, co rektorům na reformě vadí. Rektoři reformu neodmítají, chtějí ale vyvážené kompetence jednotlivých orgánů školy.
"Jestli je tu něco, co v drtivé většině rektorům vadí, dělá problémy, či v čem vidí rizika v budoucím paragrafovém znění, někdy začátkem února se o tom budeme bavit," řekl novinářům po jednání s rektory Dobeš.
Ministr školství hodlá se zástupci vysokých škol prodiskutovat návrhy, které vyplynou ze zasedání legislativní rady vlády, která se reformou bude zabývat.
Rektoři reformy neodmítají
"Rektoři reformy neodmítají, ale chtějí zákon umožňující vysokým školám práci ve prospěch vzdělání a výzkumu," řekl místopředseda České konference rektorů Vladimír Večerek.
Kladně hodnotí například plán na uzavírání kontraktu o počtu studentů mezi státem a univerzitami. Debatovat naopak chtějí ještě o vyvážení kompetencí mezi rektorem, správní radou a akademickým senátem. Vstřícný postoj Dobeše k budoucím setkáním ale podle rektorů není zárukou, jak návrhy dopadnou.
Za nezbytné považuje Dobeš to, aby všichni účastníci diskuse o reformě měli aktuální verzi připravované legislativy. Ministr upozornil, že větší část původních připomínek byla do poslední verze zapracována. Za posledním vývojem kolem obou věcných záměrů zákonů vidí "špatnou informovanost až dezinformovanost".
V úterý vytvořená pracovní skupina proto bude pracovat s poslední verzí. "Počátkem února se potkáme, abychom měli stanovisko České konference rektorů k aktuální, finální verzi ve vládě," dodal.
O finanční pomoci se nejednalo
Dobeš s rektory ale nejednali o druhém chystaném zákonu, tedy o finanční pomoci studentům. Ministr to vysvětlil tím, že asi dvouhodinovou debatu věnovali záměru o vysokých školách a samotnému financování vysokých škol. O finanční pomoci studentům budou ale hovořit v únoru. Mezi tématy také nebyla otázka obsazení míst docentů a profesorů.
Podle Dobeš bylo důležité, že se v úterý s rektory sešel. "Bylo velmi zajímavé slyšet ty plastické názory každého jednotlivého rektora ke stěžejním bodům," uvedl ministr.
Řada vysokých škol si od úterní schůzky slibovala, že se vyřeší zásadní sporné body plánované reformy. V pondělí obdobná schůzka Dobeše s předsedy akademických senátů skončila krachem.
Debaty o reformě provázejí protesty studentů nespokojených s chystanými změnami v systému vysokých škol.
Protesty jsou neadekvátní, tvrdí Nečas
Premiér Petr Nečas (ODS) v pondělí řekl, že protesty studentů a akademiků, které se konají v okamžiku, kdy existují pouze věcné záměry zákonů, jsou neadekvátní. Změnu systému vnímá jako důležitou a nezbytnou, se zástupci vysokých škol bude podle něj vláda ještě jednat.
Do sporu se v úterý vložil i prezident Václav Klaus, který Českému rozhlasu řekl, že je velmi pobouřen reakcí akademiků na návrhy ministerstva školství. Reforma vysokých škol je podle něj nezbytná.
Očekávalo se, že Dobeš by se v úterý mohl s rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem domluvit na vzájemné schůzce. Ministr ve čtvrtek Hampla totiž vyzval, aby vysvětlil, proč "podněcuje k sociálním nepokojům".
Reagoval tak na akademické shromáždění proti návrhu nového zákona o vysokých školách, které UK uspořádala. Žádné datum v úterý nepadlo. Dobeš případné setkání po úterní debatě ale vnímá jen jako splnění toho, co dříve řekl.
Reformu vysokého školství vláda přislíbila ve svém programovém prohlášení. Loni Dobeš přišel s věcnými záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům, které by měla brzy projednat vláda.
První upravuje fungování univerzit a školné, druhý spoření a půjčky na vzdělání. Proti oběma se postavila Česká konference rektorů (ČKR) i Rada vysokých škol. Kritikou nešetřily ani odbory nebo opozice.