Státní tajemník na britském ministerstvu zahraničí David Rutley ve čtvrtek podle agentury DPA uvedl, že zahraniční diplomaté Londýnu dluží na městském mýtném více než 145 milionů liber (přes 4,1 miliardy korun). Diplomaté ale tvrdí, že poplatek platit nemusí, protože jde o svého druhu daň a od daní v zemi svého působení jsou osvobozeni. Statisíce liber údajně dluží i česká ambasáda.
"Podle našeho právního názoru jde o místní poplatek, který je v rozporu s článkem 25 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Ten stanovuje, že přijímající stát musí všemožně usnadnit výkon funkcí diplomatické mise. Jak je všeobecně známo, v centru Londýna se nachází všechny centrální instituce, které diplomaté každý den navštěvují, tudíž platit tento poplatek rozhodně výkon funkce neusnadňuje," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Podle Rutleyho neexistuje žádný právní důvod, proč by měly být zastupitelské úřady a mezinárodní organizace od poplatku osvobozeny. Podle něj jde o mýtné či poplatek za parkování a ty je nutné i podle mezinárodních pravidel platit.
Podle britské vlády má jenom velvyslanectví Spojených států od zavedení městského mýta v roce 2003 u britské metropole neuhrazené účty ve výši 14,64 milionu liber, Japonsko dluží zhruba deset milionů liber. Ambasáda České republiky by pak podle seznamu, který Rutley zveřejnil, měla londýnské radnici zaplatit 480 190 liber (13,7 milionu korun).
Příslušný poplatek 15 liber denně se platí za každý automobil, který se pohybuje v centrální části města kolem parlamentu, Britského muzea či Trafalgarského náměstí.
Podle DPA si úřady na celém světě zejména v hlavních městech stěžují na to, že diplomaté a pracovníci zastupitelských úřadů neplatí pokuty za špatné parkování a další přestupky. Využívají přitom toho, že díky své diplomatické imunitě nemohou být hnáni k odpovědnosti.