Vysočina - Zhruba pětina z 2500 seniorů žijících v domovech důchodců v kraji Vysočina nemá na zaplacení celého poplatku za služby.
Z penze jim vedení domova musí ponechat 15 procent na kapesné. I s přiznaným příspěvkem na péči však některým důchodcům chybí odhadem 1000 až 2000 korun měsíčně.
Za rok klient může dlužit asi 24.000 korun, za čtyřletý pobyt pak v průměru 100.000 korun, uvedli oslovení ředitelé zařízení a úředníci.
"Dluhy za ně uhradí stát a kraj," řekl ČTK krajský radní Jiří Vondráček.
Úřad ombudsmana nedávno kritizoval to, že některé domovy důchodců chtějí ve smlouvách s klienty získat záruku, že se v dědickém řízení domohou plateb dluhů. Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je to neetické.
"V kraji Vysočina tomu tak není," řekl Vondráček. Dlužné částky jsou započítány v nákladech zařízení a dotovány v rámci rozpočtů jak z ministerstva práce, tak přímo z rozpočtu kraje, vysvětlil.
Před časem kraj domovům důchodců takovou praxi zakázal.
Čtěte více: Kraj zakázal ústavům nárokovat si dědictví seniorů
"Nemůže se stát, že by se sociálně potřebnému klientu nedostalo potřebných služeb. Nekalkulujeme s tím, že až zemře, tak dlužnou částku budeme vymáhat v dědickém řízení," prohlásil.
Důchodci platí v domovech za pobyt a služby měsíčně kolem 7000 korun. Náklady na lůžko se ale v kraji Vysočina pohybují kolem 19.000 korun měsíčně. Dotuje je kraj i ministerstvo práce a sociálních věcí. Penze seniorů činí v běžném domově v kraji od 6000 do 12.000 korun. Na Vysočině je 27 domovů pro seniory, z toho 11 zřizuje kraj. Žije v nich celkem 2513 lidí, v krajských 1393