Školačky zachránily dvouletou holčičku z řeky, zahřívaly ji vlastním tělem. Dostaly nejvyšší ocenění

ČTK ČTK
29. 3. 2017 10:46
Policie ocenila dvě dívky, které zachránily dvouleté dítě. To se brodilo polozmrzlou řekou. Incident se stal letos v lednu v Brně. Dívky holčičku z vody vytáhly, zavolaly pomoc a do příjezdu záchranářů ji objímaly, aby ji zahřály vlastním tělem.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - Dvě spolužačky v Brně zachránily v polovině ledna dvouleté dítě z částečně zamrzlé řeky. Ve středu jejich čin ocenil plaketou jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Příběh se odehrál u řeky Svitavy u Tomkova náměstí, kdy jedna z dívek jela za druhou a z okna autobusu si všimla muže ležícího na břehu řeky. Se svou spolužačkou se pak vydala zpět k místu, domnívaly se, že muž potřebuje pomoc. Jenže když přijely na místo, kromě muže spatřily i malé dítě, které se brodilo polozamrzlou řekou. Dvanáctiletá Izabela Jefimova a jedenáctiletá Sára Bukovská neváhaly a dítě zachránily. "Ta holčička chodila po ledě, viděla tam živou kačenu, tak šla za ní. Ona si ji chtěla chytnout, ale ony byly ve vodě. Holčička byla celá promočená, plakala, volala mamku a taťku. A ještě kolem té holčičky utíkal pes, on taky chtěl pro ni vlézt, ale neodvážil se jít do té vody," popsaly událost dívky.

Když se jim podařilo holčičku, jejíž oblečení bylo nasáklé vodou, z řeky dostat na břeh, zavolaly na linku 155. Z druhého břehu je sledoval muž, který mezitím volal na linku 158 a vyrazil jim autem na pomoc.

Dívky do příjezdu záchranářů holčičku objaly, aby ji zahřály. "Z přírodopisu víme, že když někoho obejmete, tak se zahřejí oba dva," uvedly.

Přivolaní policisté pak muži, který měl holčičku na starost, naměřili 3,5 promile alkoholu.

"Dívky si zasloužily nejvyšší ocenění, které krajské ředitelství může udělit. Jsou příkladem pro všechny, byly spontánní, takhle by každý dospělý nezareagoval," uvedl Tržil. Spolužačkám ze 6.B ze školy v Mutěnické ulici předal Plaketu Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje za obětavý přístup při záchraně lidského života. Zasloužily si i poděkování primátora Brna Petra Vokřála a hejtmana Bohumila Šimka (oba ANO).

Případ ještě není uzavřený. U muže, který měl holčičku na starost, podle policistů připadá v úvahu několik právních kvalifikací.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy