Školačky zachránily dvouletou holčičku z řeky, zahřívaly ji vlastním tělem. Dostaly nejvyšší ocenění

ČTK ČTK
29. 3. 2017 10:46
Policie ocenila dvě dívky, které zachránily dvouleté dítě. To se brodilo polozmrzlou řekou. Incident se stal letos v lednu v Brně. Dívky holčičku z vody vytáhly, zavolaly pomoc a do příjezdu záchranářů ji objímaly, aby ji zahřály vlastním tělem.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Brno - Dvě spolužačky v Brně zachránily v polovině ledna dvouleté dítě z částečně zamrzlé řeky. Ve středu jejich čin ocenil plaketou jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Příběh se odehrál u řeky Svitavy u Tomkova náměstí, kdy jedna z dívek jela za druhou a z okna autobusu si všimla muže ležícího na břehu řeky. Se svou spolužačkou se pak vydala zpět k místu, domnívaly se, že muž potřebuje pomoc. Jenže když přijely na místo, kromě muže spatřily i malé dítě, které se brodilo polozamrzlou řekou. Dvanáctiletá Izabela Jefimova a jedenáctiletá Sára Bukovská neváhaly a dítě zachránily. "Ta holčička chodila po ledě, viděla tam živou kačenu, tak šla za ní. Ona si ji chtěla chytnout, ale ony byly ve vodě. Holčička byla celá promočená, plakala, volala mamku a taťku. A ještě kolem té holčičky utíkal pes, on taky chtěl pro ni vlézt, ale neodvážil se jít do té vody," popsaly událost dívky.

Když se jim podařilo holčičku, jejíž oblečení bylo nasáklé vodou, z řeky dostat na břeh, zavolaly na linku 155. Z druhého břehu je sledoval muž, který mezitím volal na linku 158 a vyrazil jim autem na pomoc.

Dívky do příjezdu záchranářů holčičku objaly, aby ji zahřály. "Z přírodopisu víme, že když někoho obejmete, tak se zahřejí oba dva," uvedly.

Přivolaní policisté pak muži, který měl holčičku na starost, naměřili 3,5 promile alkoholu.

"Dívky si zasloužily nejvyšší ocenění, které krajské ředitelství může udělit. Jsou příkladem pro všechny, byly spontánní, takhle by každý dospělý nezareagoval," uvedl Tržil. Spolužačkám ze 6.B ze školy v Mutěnické ulici předal Plaketu Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje za obětavý přístup při záchraně lidského života. Zasloužily si i poděkování primátora Brna Petra Vokřála a hejtmana Bohumila Šimka (oba ANO).

Případ ještě není uzavřený. U muže, který měl holčičku na starost, podle policistů připadá v úvahu několik právních kvalifikací.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy