Přimrzlé labutě nezachraňujte, často jen odpočívají či spí. Neodlétají, protože je lidé krmí pečivem

Barbora Němcová Barbora Němcová
3. 1. 2017 15:13
Hasičům v posledních dnech volají lidé kvůli přimrzlým labutím k hladinám jezer a toků. Jejich výjezdy jsou ale velmi často zbytečné a většinou se ukáže, že labuť na hladině jen nehybně odpočívá. Za to, že labutě a kachny zůstávají i na zamrzlých hladinách, mohou především lidé, kteří ptáky krmí. Labutě pak nemají důvod se přesunout na nezamrzlé hladiny a hledat si potravu.
Hasič se snaží pomoci labuti, která však o záchranu zjevně nestojí.
Hasič se snaží pomoci labuti, která však o záchranu zjevně nestojí. | Foto: HZS Olomouckého kraje

PrahaHasiči v Olomouckém kraji v posledních dnech zaznamenali tísňová volání lidí, kteří je žádali, aby přijeli na pomoc labuti přimrzlé k vodní hladině. Labuť většinou ale na své "zachránce" nečeká, a když se k ní hasiči pokusí přiblížit, sama odletí. Hasiči tak zbytečně vyjíždí s veškerou technikou připravenou k její záchraně.

K labuti údajně přimrzlé k hladině řeky vyjížděli hasiči na Silvestra. "Když hasiči přijeli na místo, spustili člun na vodu a přiblížili se k labuti. Ta se však zvedla a odletěla," popsala tisková mluvčí Vladimíra Hacsiková. A podobných případů se odehrálo více.

Pravděpodobnost, že zdravý pták přimrzne k vodní hladině, je přitom podle odborníků velmi malá. "Zejména labutě takto odpočívají a spí a snaží se šetřit energii. Pohybují se pouze tehdy, když získávají potravu," vysvětlují hasiči důvody, proč je lidé k nehybným ptákům nemají okamžitě přivolávat. K hladině podle nich může přimrznout zraněná či nemocná labuť.

I Český svaz ochránců přírody potvrzuje, že se na ně lidé v zimním období často zbytečně obracejí kvůli údajně přimrzlým vodním ptákům. "Že by labuť skutečně k hladině přimrzla, se stává zřídka, a pokud se tak opravdu stane, nijak ji to na životě neohrožuje," vysvětluje Zdeňka Nezmeškalová ze svazu ochránců.

Zároveň varuje před krmením vodních ptáků, které jim častěji spíš ublíží, než pomůže od hladu. Navíc často zapříčiní i "zamrznutí" na hladině. "Problém je, že lidé kachny a labutě krmí pečivem. Ty pak nemají důvod přesunout se na nezamrzlé hladiny kvůli potravě," vysvětluje Nezmeškalová.

Upozorňuje i na to, že pečivo je pro vodní ptáky velmi nevhodná potrava. "Pečivo má málo živin a velké tvrdé kusy rohlíků nebo chleba mohou ptákům poškodit jícen," dodává s tím, že vhodnější jsou například granule speciálně určené pro vodní ptactvo.

V Praze v letošní zimní sezoně zatím volání k přimrzlé labuti hasiči nezaznamenali. "V minulosti nás k podobným případům ale lidé volali. Radíme jim, aby nejprve zkusili ptáka vyplašit, například hozením klacku do jeho blízkosti, a volali nás, jen kdyby pták nereagoval," doporučuje tisková mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Zároveň upozorňuje, aby lidé zbytečně neriskovali a nevydávali se labutě sami na led zachraňovat.

 

Právě se děje

Další zprávy