Dívky unesené v Pákistánu znovu promluvily na videu

Domácí Domácí
30. 10. 2013 16:45
Stěžují si, že jsou ve špatném stavu a prosí vládu ČR o pomoc.
Unesené dívky Tonča a Hanka.
Unesené dívky Tonča a Hanka. | Foto: Repro video

Praha - Únosci zveřejnili nové video s dívkami unesenými v Pákistánu. Dívky na něm prosí vládu ČR o pomoc. Stěžují si, že jsou ve špatném stavu a situaci. Médiím ho poskytly rodiny unesených. Mladé ženy na záznamu prosí českou vládu o pomoc a stěžují si, že jsou ve špatném zdravotním stavu. Video vzniklo 23. srpna, jedna z unesených na záběrech ukazuje noviny z onoho dne. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nahrávky nebude komentovat.

Mladé ženy na záznamu prosí českou vládu o pomoc a stěžují si, že jsou ve špatném zdravotním stavu. Video vzniklo 23. srpna, jedna z unesených na záběrech ukazuje noviny z onoho dne.

"Video se objevilo na českém zastupitelském úřadu v Islámábádu. Rodiny unesených se rozhodly ho zveřejnit. Ministerstvo je jen prostředníkem mezi rodinou a novináři," řekla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová. Dodala, že záležitost samotnou nebude resort komentovat, aby nebylo ohroženo propuštění dívek.

Na nahrávce mluví ženy odděleně, převážně anglicky. Jedna z nich si stěžuje na špatný zdravotní stav, prý má špatný přístup k jídlu a vodě.

"Dnes je pátek 23. října, moje jméno je Hana Humpálová. Můj stav je nestabilní, nevím, jak dlouho ještě vydržíme. Mám starost o svoji kamarádku, nejsem si jistá, jestli je živá, nebo mrtvá. Teď nevím, kolik času mi zbývá," cituje video deník Blesk.cz.

"Prosím českou vládu, aby mi pomohla k tomu, abych se dostala domů co nejdříve. Přitlačte na pakistánskou vládu, aby spolupracovala s mými únosci. Prosím, dejte jim to, co chtějí. Pomozte mi, abych se dostala domů brzy," dodává druhá dívka.

Pesimistické vyznění videa umocňuje rovněž to, že ženy hovoří o svých posledních přáních a o tom, jak si přejí být pohřbeny.

Matky dívek prosí o pomoc

Další videozáznam zveřejnily také matky unesených dívek. Hovoří na něm o tom, že jsou rády, že jejich dcery jsou naživu. Vyjadřují naději, že o jejich děti je dobře postaráno.

Jedná se tak o druhou nahrávku, která se dostala na veřejnost. Na té první, která je z 16. dubna, se nejprve objevuje odkaz na Áfíju Siddikíovou s jejími fotografiemi před a po "únosu provedeném FBI". Na první je usměvavá, na druhé nese známky vyčerpání, což doplňuje text o "realitě západní spravedlnosti vůči muslimským ženám". Následuje střih na obě unesené Češky s šátky zakrývajícími jejich vlasy. V nahrávce pak zní hlas jedné z dívek a objevují se záběry jejich občanských průkazů.

Ve videu vyzývají své rodiny, českého prezidenta a všechny české občany a Evropskou unii, aby vyvinuli veškeré úsilí na spolupráci s únosci a propustili pákistánskou neuroložku Áfíju Siddikíovou vězněnou v USA.

Dívky zároveň apelují i na mezinárodní společenství, zejména na Evropu a Ameriku, aby respektovalo práva muslimských žen, dovolilo jim praktikovat jejich náboženství a nabýt veškerá občanská práva.

O propuštění se vyjednává

Prezident Miloš Zeman v polovině října prohlásil, že Česká republika ví, kde se dívky nacházejí.

"V současné době se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a vyjednává se o jejich propuštění. Přílišné detaily ale nesděluji, protože se to týká tajných služeb," řekl Zeman. Dodal, že je stále v písemném kontaktu s pákistánským prezidentem.

K činu se zřejmě dosud nikdo veřejně nepřihlásil.

Dívky byly uneseny v březnu v provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem. Do Pákistánu přijely ze sousedního Íránu jako turistky a cílem jejich cesty byla Indie.

V provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem ovšem byly uneseny. Z místa je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy