Digitalizační desatero: Co vás nejčastěji zajímá

Domácí Domácí
1. 5. 2009 17:30
V Praze už nastala analogová tma

Praha - Statisíce televizních diváků v Praze a Středních Čechách přišly o čtvrteční půlnoci o starý analogový signál z vysílače Žižkov.

Přes avizovaný přechod televizního vysílání na digitální přenos mnohé Pražany "analogová tma" zaskočila. Okamžitě to poznaly operátorky na informační lince, kterou úřady speciálně zřídily.

V roce 2010 by mělo mít přístup k digitálnímu vysílání přes devadesát procent Čechů . Do roku 2012 má analogová tma padnout na celou republiku. Zde jsou odpovědi na otázky, které v souvislosti s digitalizací často padají.

Kolik lidí je v Praze připraveno nebo má vyřešen přechod DTV?

Foto: Aktuálně.cz

Podle našeho výzkumu z konce března má přechod na digitální TV vysílání vyřešeno již 80 % obyvatel, kteří přijímají signál ze Žižkova. Dalších 11 % potvrdilo, že přejde v průběhu dubna. Podle ČSÚ 2 % obyvatel televizi vůbec nemají. Na zbývající část "nepřešlých" se zaměřuje informační kampaň v posledních týdnech.

Kdy bude proces digitalizace definitivně ukončen?

Foto: Aktuálně.cz

Současná digitalizace skončí v případě České televize v říjnu 2010, v případě komerčních televizí koncem roku 2011. Do června 2012 se v České republice úplně vypne analogové televizní vysílání. Časem se dá předpokládat přechod na modernější způsoby digitálního vysílání, pak bude samozřejmě nutné vyměnit televizní přijímače.

Kolik programů bude po roce 2012 k dispozici?

Foto: Aktuálně.cz

Digitální TV vysílání znamená podstatné rozšíření programové nabídky. Zatímco v analogové éře byly stropem 4 celoplošné televizní programy, nyní jsou v digitálním TV vysílání zařazeny 4 multiplexy každý s kapacitou 5 TV kanálů, tzn. celkem 20 pozic pro TV programy. Naplánovány jsou ještě další dvě sítě, o kterých ale ještě není rozhodnuto.

Je možné přinutit společenství vlastníků k úpravě rozvodů společné antény pro digitální signál?

Foto: Aktuálně.cz

Společenství vlastníků se v případě společných televizních antén musí dohodnout, stejně jako je tomu u všech jiných úprav společného objektu.

Jaký je rozdíl mezi digitalním vysílaním pozemnim, satelitním a kabelovým.

Foto: Aktuálně.cz

Pozemní digitální vysílání přijímáte z pozemních vysílačů, jako je třeba pražský Žižkov. Satelitní digitální vysílání přijímáte z družice a potřebujete k němu nejen speciální set-top-box, ale taky satelitní parabolu ("talíř"). Kabelové digitální vysílání jde přes kabel a také k němu potřebujete speciální set-top-box. Pro každý typ digitálního vysílání jsou jiné typy set-top-boxů.

Signál není všude. Na co se mají lidi dívat, když není úplné pokrytí republiky?

Foto: Aktuálně.cz

Pokrytí digitálním signálem bude ve finále minimálně stejné, jako bylo pokrytí signálem analogovým. Protože v České republice není dostatek volných kmitočtů pro přechod na digitální vysílání najednou, postupuje se "ostrůvkovou metodou" kdy z uvolněných kmitočtů jsou postupně budovány digitální sítě. Do konce letošního roku bude digitálním signálem pokryto téměř 3/4 republiky. Existuje možnost, že v některých oblastech nebude signál dostupný přes set-top-box. Takovou situaci třeba v oblasti Českého lesa řešili lidé nákupem satelitů.

Jak to bude s převaděči a dokrývači?

Foto: Aktuálně.cz

Nové digitální sítě nepotřebují tolik dokrývačů a opakovačů pro územní pokrytí. Pokrytí území je naplánováno v souldu se zákonem minimálně na stejné úrovni, jako bylo v analogové éře. O využití některých dokrývačů rozhodne operátor v případě, že dostatečně kvalitní signál nezabezpečí velké vysílače.

Chci nahrávát na DVD rekordér televizní pořady. Co musím udělat prři přechodu na digitální vysílání?

Foto: Aktuálně.cz

Je nutné propojit DVD scart kabelem se set-top-boxem, stejně jako televizi. Ideální by bylo pořídit si set-top-box s pevným diskem, vlastně takový set-top-box s DVD dohromady v jedné krabici. Už nejsou ani tak drahé, okolo dvou až tří tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy