Vědci z Pardubic umí včas odhalit rakovinu slinivky. Dočkali se světového uznání

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 1. 2022 17:34
Metoda diagnostiky rakoviny slinivky, která je objevem rakouské vědkyně Denise Wolrab a týmu analytického chemika Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, si vysloužila celosvětové uznání. Výsledek výzkumu publikoval prestižní časopis Nature Communications, ve kterém se zveřejňují pouze nejlepší objevy ze všech oblastí přírodních věd na světě.
Profesor Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické na Univerzitě Pardubice.
Profesor Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické na Univerzitě Pardubice. | Foto: Univerzita Pardubice

 Vědecký tým profesora Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické na Univerzitě Pardubice prvně představil tuto metodu brzkého zachycení v počáteční fázi již v lednu 2019, výzkum probíhal od roku 2013. Úspěšnost jejich diagnostiky se pohybovala přes 90 procent, světové vědecké obci se původně ani nechtělo věřit, že by to mohlo fungovat až takto dobře. Jenže výsledky pardubických chemiků se podařilo zopakovat i na spolupracujících pracovištích v Německu a Singapuru. V říjnu 2020 získala Univerzita Pardubice na detekování rakoviny slinivky patent. 

"Už evropský patent byl pro nás velmi významným mezníkem, protože patentový úřad uznal náš výzkum za unikátní. Nynější publikace v časopise Nature Communications je pro mě jako pro vědce osobně nejcennější," uvedl Holčapek.

Ten před třemi lety pro Aktuálně.cz popsal, jak metoda funguje. Podstatou nádorového bujení je nekontrolované množení buněk a rychlý růst nádoru. Aby se buňky mohly takto rychle dělit, potřebují velké množství stavebního materiálu a tím jsou právě lipidy. "Pro tento rychlý nádorový růst tělo potřebuje velké množství lipidů, které pak tvoří membrány rychle vznikajících národových buněk. Jelikož se lipidy musí syntetizovat zrychleně, jsou trochu jednodušší. Jejich profil v nádorové a normální buňce je proto odlišný," vysvětloval vědec.

Vědecký tým profesora Holčapka.
Vědecký tým profesora Holčapka. | Foto: Univerzita Pardubice

Princip byl již znám, ale až pardubický tým prokázal, že tyto rozdíly jsou zachovány i v tělních tekutinách - v tomto případě krevním vzorku. Vědci také prokázali, jaká hladina lipidů je typická, a znají modely pro jednotlivé druhy rakoviny. Pardubičtí chemici se totiž analýzou lipidů zabývali již dvacet let, znali už všechny jejich typy a přemýšleli, jak tyto své vědomosti využít. Tehdy Holčapka napadlo zkusit diagnostikovat nějakou chorobu, která s lipidy úzce souvisí.

"Metodika je vhodná pro velkokapacitní screening až 20 tisíc vzorků za rok a dokáže detekovat nemoc se správností přes 90 procent," uvedl po zisku patentu vědec. K zavedení této diagnostiky do praxe však ještě stále vede dlouhá cesta. Čekají ji klinické testy a řada ověřování. 

V dalších měsících se k výsledku práce pardubických vědců plánuje připojit česká firma FONS, která vlastní síť klinických laboratoří a pomůže právě s ověřením metody v klinické praxi. To umožní přiblížit výsledky výzkumu k běžnému využití.

Univerzita Pardubice již po prvním publikování svého objevu v roce 2019 registrovala mnoho zoufalých dotazů, kde by se bylo možné na rakovinu slinivky testovat. Proto nyní na stránkách vysvětlují, že i když bude jejich diagnostika úspěšně schválena pro klinickou praxi, nebudou to jejich chemici, ale lékaři, kteří rozhodnou o tom, koho a kdy na test pošlou. "Testování a ani odběr vzorků nikdy nebude probíhat u nás na univerzitě, ale ve specializované laboratoři mimo univerzitu," dodávají.

Karcinom slinivky je maligní nádorové onemocnění, u kterého je podle American Cancer Society pouze desetiprocentní šance na pětileté dožití. To je vůbec nejméně ze všech známých typů rakoviny. Tento typ rakoviny je navíc v počáteční fázi bez jakýchkoliv příznaků, a ve chvíli, kdy se diagnóza stanoví, již pacientovi většinou nelze pomoci. Včasný screening karcinomu slinivky je proto nejdůležitější. "Tím se rýsuje šance pro miliony lidí, kteří se dnes o tomto onemocnění dozvědí příliš pozdě," uvedla mluvčí univerzity Martina Macková.

 

Právě se děje

Další zprávy